TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

Zagroda TRXów, buchających gorącym powietrzem z przegrzanych regulatorów i ze skwierczących serw...
Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#31

Post autor: wojodan »

Dziękuję zotornik i innym Kolegom za ciekawe i rzeczowe podpowiedzi.

Ja, tak samo jak Ty "onegdaj", próbowałem zgłębić zagadnienia obniżenia środka ciężkości modelu za pomocą obciążenia ramy. I zrobiłem to, stosując ołowiane sztabki umieszczone w kanałach pod progami. Sugerowałem się tym, że w mechanice wskazane jest obniżanie wagi wszelkich elementów ruchomych, w tym przypadku kół. W mechanice, gdzie prędkości obrotowe są większe, gdzie ważne jest m.in. zużycie paliwa, może i tak, jednak w przypadku wolnobieżnych crawler'ów, już mniej, albo nawet wcale. I tak, jak sprawdziło się to w próbach statycznych (polepszenie o około 5 stopni kąta przechyłu), tak w ruchu okazało się wielką porażką, nawet przy bezwietrznej pogodzie :D Nie przewidziałem w swojej laickiej naiwności, że model jest mocno zamortyzowany i w statycznym położeniu zawieszenie nigdy się tak nie ugnie, szczególnie dociążone, jak podczas wpadnięcia w jakąś mniejszą bądź większą koleinę na trawersie. W ruchu okazało się dokładnie tak jak piszesz- obciążenie ramy po stronie dolnej trawersu "wciągało" model nawet przy niewielkich wykrotach, nawet przy małej prędkości, i skutecznie acz nieustannie testowałem wytrzymałość górnego oświetlana :q
Skończyło się to tak, jak skończyć się musiało, czyli dokładnie tak jak od początku radziliście- zakupem od Ali'ego kompletu ciężkich "tarcz hamulcowcych", obciążników na zwolnice, tudzież przyklejeniu do felg obciążników wulkanizatorskich używanych do wyważania kół samochodowych. Wyszło na jedno koło póki co około +180g, ale tę wielkość będę jeszcze testował. A kwestie dobrania obciążenia do warunków w jakich akurat się katuje model, można w szybki sposób załatwić drugim/trzecim kompletem kół i/lub bardzo łatwym demontażem obciążenia tychże.
Nauczyłem się na własnym błędzie, nauka kosztuje, ale i tak nie żałuję :D

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#32

Post autor: zotornik »

Gdyby ta emotka :q zarabiała na każdym jej użyciu, była by najbogatsza na forum :] - choć wielu nie chce lub nie umie się z nią zaprzyjaźnić, a ona taka fajna ..... szczególnie, gdy używa jej ktoś inny :D

Błędy i nauczki = doświadczenie.

Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#33

Post autor: wojodan »

zotornik pisze:
2021-02-23, 19:32
Gdyby ta emotka :q zarabiała na każdym jej użyciu, była by najbogatsza na forum :] - choć wielu nie chce lub nie umie się z nią zaprzyjaźnić, a ona taka fajna ..... szczególnie, gdy używa jej ktoś inny :D

Błędy i nauczki = doświadczenie.
To prawda :D
Jeżeli tylko będziesz chciał tę jakże fajną emotkę zobaczyć u innych, to zapraszam do odwiedzania mojego garażu- z pewnością jeszcze nie raz przyjdzie mi jej używać, nim doświadczenie będzie silniejsze od błędów, a w moim przypadku, to dłuuuga droga ;)

Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#34

Post autor: wojodan »

No i w ramach dostosowania ciężaru kół i rodzaju opon do warunków terenowych, Defender dostał, poza standardowymi, trzy komplety zawsze gotowych do montażu kółek:
Załączniki
IMG_20210317_205801714_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20210317_205809105_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20210317_205816378_Easy-Resize.com.jpg
IMG_20210317_205823733_Easy-Resize.com (1).jpg

Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#35

Post autor: wojodan »

Fot. nr 1 - standard Traxxas
Fot. nr 2 - opona KLR M/T X (1,9" / wysokość 105mm / szerokość 35mm)
Fot. nr 3 - opona Super Swamper Rocks Tyre (1,9" / wysokość 120mm / szerokość 42mm)
Fot. nr 4 - opona Pro-Line Flat Iron XL (1,9" / wysokość 121mm / szerokość 47mm)

Szara felga z fot nr 2, wraz z oponką o średnicy 105 mm, doskonale pasuje jako koło zapasowe na rufę modelu; i kolorystycznie i wielkością, bo 120mm balony trochę "straszą" ;)

Felga z fot nr 3 (tak jak klejona standardowa Traxxas) posiada otwór odpowietrzający i jest dociążona ciężarkami wulkanizatorskimi.

Koło z fot nr 4 , oprócz ciężarków wulkanizatorskich, dociążone zostało "tarczami hamulcowymi".

Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#36

Post autor: wojodan »

I tak sobie pomyślałem, że teraz to już wszystko, że Defek jest doposażony tak jak chciałem, że więcej nic nie chcę i nie kupię. No i tak sobie siedzę i myślę, myślę :zotornik i tak bezwiednie i całkiem przez przypadek zacząłem przeglądać chińskie półki. No i nie wiem jak to się stało, ale całkiem wbrew mojej woli, wskoczył do koszyka i zaraz później jakby sam się kupił, moduł dźwiękowy ESS One Plus :=
Jak dobrze pójdzie, to już za miesiąc będzie "bhrum bhruuuuummm" :zapo

Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#37

Post autor: wojodan »

Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty! ;)
Załączniki
IMG_20210321_144515239_Easy-Resize.com.jpg

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#38

Post autor: zotornik »

"Dziabnij" na czarno te mosiężne dociążenia, bo znów będzie o farmerskim tuningu :D
To jeden z tych gadżetów, które miałem kupić, ale jednak nie kupiłem - jakoś stosunek "wagi" do ceny mnie ostatecznie powstrzymał, choć w tych obciążnikach jest spora różnorodność w kształcie, wielkości i cenie.

p.s.
Ubabrany jak należy :OK

Awatar użytkownika
wojodan
Teoretyk
Posty: 40
Rejestracja: 2021-01-22, 11:34
Imię: Wojciech
Lokalizacja: Toruń

Re: TRX-4 a na nim "Szary Obrońca" z piekła rodem

#39

Post autor: wojodan »

"Dziabnij" na czarno te mosiężne dociążenia, bo znów będzie o farmerskim tuningu :D

Mam nadzieję, że z czasem, w miarę dalszego ubabrywania, dociążenia pokryją się szlachetną patyną i nie będą przy każdy skręcie świeciły się jak psu jajka :D obnażając moją farmerską naturę :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „TRX-y, diabelskie pomioty...”