4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: 4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

#16

Post autor: zotornik »

Inko pisze:A jaka jest minimalna długość progu? Ma to być na całej długości karoserii lexanowej jaka jest pomiędzy kołami?
Nie ma oczywiście konkretnego wymiaru, bo karoserie są różne. Ale tak jak napisałeś, idealnie by próg wewnętrzny był na całej długości. Jak będzie mu brakowało po pół centymetra na stronę - czyli ok. centymetr na długości - to i tak środkowa część spełni swoje podstawowe zadanie. I taką tolerancję można przyjąć za akceptowalną.
Przykładowo, mój SCX-a nie ma obecnie progów, więc do karoserii Bronco będę musiał je wykonać o mniej więcej takiej długości jak na poniższym przykładzie. Ponieważ ta konkretna karoseria ma przetłoczenia na nadkola, to progi wewnętrzne oczywiście będą tylko tak długie jak długi jest "płaski" odcinek karoserii pomiędzy osiami.
próg wewnętrzny_001.gif
Z tego co widziałem w internecie - jak odnajdę link to podam - MST ma od pewnego czasu w swojej ofercie coś w rodzaju rynienek, które przykręca się do boków ramy i jednocześnie są "oparciem" dla karoserii.
Wygląda to mniej więcej tak, jak na poniższych zdjęciach - to znów przykład oparty na Defku I - gdzie takie rynienki służyły do ulokowania pakietów.
DSC_6002.JPG
DSC_6003.JPG
DSC_6004.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: 4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

#17

Post autor: zotornik »

Znalazłem wzmiankowane "fabryczne boczki", co prawda to jednak nie produkt MST, tylko rc4x4-shop (zdjęcia pochodzą z Ich strony) - ale nie o markę i konkretny model tu chodzi, a o jeszcze jeden pomysł jak to można wykonać.
_vyrp15_165IMG_3637.JPG
IMG_3608_Large.JPG
IMG_3639a_Custom.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Inko
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 508
Rejestracja: 2013-11-16, 13:29
Imię: Piotr
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: 4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

#18

Post autor: Inko »

zotornik pisze:Znalazłem wzmiankowane "fabryczne boczki", co prawda to nie produkt MST ...
Wszystko jest już jasne dla mnie. Dzięki za wyjaśnienie.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: 4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

#19

Post autor: zotornik »

FAQ klas - to dodatkowa porcja informacji, mających pomóc w właściwej interpretacji nowych lub bardziej złożonych zapisów regulaminu.
Tak w 2015 określiłem zadanie jakie mają spełniać te tematy i to pozostaje nadal aktualne. Aby temat faktycznie był pomocny, musi być przejrzysty i czytelny.
FAQ, to poradnik - działa do póki pytania odnoszą się do meritum - w tym wypadku do treści obowiązującego Regulaminu. Posty "około tematowe", z opiniami, głosami dezaprobaty lub inne nie do końca na temat, przenoszę do osobnego tematu w AT.

Awatar użytkownika
cina
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2489
Rejestracja: 2013-09-08, 18:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Konstantynów
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Zmota w regulaminie

#20

Post autor: cina »

Nie wiem czy to w tym dziale ale niech będzie

Jest sobie taki oto filmik


jest to totalna zmota, której bazą nie jest żaden pojazd, jak sam konstruktor mówi.

I jak taką zmotę wpasować w nasz regulamin Extreme.
Miałem w planie swoją zmotę. Konstrukcja z alu i resztek czarnego, obłożona blachą aluminiową. Kabina wyznaczona rurkami. Zamiast grilla kawał blachy z otworami na światła.

Jak takie coś wpasować w regulamin, gdzie jest napisane że bazą ma być inny pojazd ?

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: 4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

#21

Post autor: jaruso »

Michał, przeniosłem w odpowiednie miejsce.

W takiej formie jak opisałeś to taka zmota nie mieści się w żadnej obecnej klasie, ponieważ nawet w najmniej restrykcyjnej klasie Extreme, wymagane jest, aby model bazował na pojeździe "normalnie spotykanym na ulicy". Szerzej masz to opisane w regulaminie, i w FAQ - np. w odpowiedzi dla Gorga. Temat ten był też omawiany w Karolewie.
W EX można dość swobodnie interpretować to "bazowanie na pojeździe spotykanym na ulicy" ale efekt ma być taki, że patrząc na model, powinno się bez problemu rozpoznać w nim "pojazd - bazę". Dlaczego tak jest - również pisałem i mówiłem o tym nie raz - wyobraźnia budowniczych nie zna granic, więc jest to forma zabezpieczenia, by model wyglądał "przyzwoicie". Nie twierdzę oczywiście, że biała zmota wygląda źle, bo tak nie jest, ma wszystkie elementy jakie potrzebne są by model wyglądał "przyzwoicie", do szczęścia brakuje mu właściwie tylko elementu charakterystycznego dla konkretnego modelu pojazdu 1:1, dzięki któremu mógłbyś powiedzieć, że to zmota na jego bazie. Jaki to element? Polecam lekturę regulaminu i np. trzeciego postu w tym temacie. :W

Drinek
Teoretyk
Posty: 44
Rejestracja: 2011-06-13, 18:29
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Konin
Podziękował : 1 razy

Re: 4. Regulamin Klasy Extreme (EX) na sezon 2017 + FAQ

#22

Post autor: Drinek »

Witam

Przeszukując forum nie udało mi się znaleźć takiej informacji.
Czy dozwolone jest stosowanie opon które były modyfikowane pod względem rozmiaru np zmiana z 2.2 na 1.9 oczywiście w przypadku gdy ich rozmiar rzeczywisty po modyfikacji mieści się w ograniczeniach klasy extreme ?

Zablokowany

Wróć do „Sezon 2017”