ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#61

Post autor: przemo_m »

Radek pisze:
2021-05-18, 11:15
Wypas :OK
Dzięki Radku :)

Dzisiaj przyszedł silnik więc trzeba było go zamontować.
Wydrukowałem sobie przyrząd do prawidłowego skręcenia przekładni z silnikiem i przyznam że działa :) w moim odczuciu przekładnia chodzi gładko, choć musiałem dać podkładki dodatow między przekładnią a silnikiem bo jednak chińska precyzja pozostawia ciut do życzenia, ale przekładnia za kwotę 80 PLN jest rewelacyjna :)
20210518_140055.jpg
Skoro zamontowałem silnik to trzeba było pojeździć :)
20210518_171523.jpg
na "prędce" skręciłem film ... 6 minut dużo ale jak wytrwacie do 1/3 będzie super. Na filmie widać a w zasadzie słychać mankament przekładni, czyli jest bardzo głośna. Dodam, że przesmarowana jest cichsza jak bez smaru. Smar grafitowy i dany tylko, żeby zęby były nim pokryty, czyli żadnej nad miarówki i kompania tryb zębatych w smarze.


Moduł pod głośnie będzie git :P pod koniec filmu jakiś kadr z działaniem przedniej wyciągarki dla potwierdzenia, że z 7.6 kg radzi sobie nawet dobrze ... oczywiście ciągnięcie na kotwicy wbitej w glebę a nie o sznurówkę ... żeby nie było :P

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#62

Post autor: welna79 »

Co tu pisać, po prostu
:brawo :piwo
Wymiatasz i motywujesz

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#63

Post autor: przemo_m »

welna79 pisze:
2021-05-18, 22:22
Co tu pisać, po prostu
:brawo :piwo
Wymiatasz i motywujesz
Dzięki Staszku :) ... wczoraj jak ochoczo jeździłem drukarka pracowała nad kolejny elementem czyli filtrem powietrza. W zasadzie poszedłem na łatwiznę bo ściągnąłem gotowca, a radziecka myśl techniczna została wsparta amerykańską myślą techniczną czyli Ził dostał zewnętrzny filtr powietrza od amerykańskiego truck'a M35. Ził w zasadzie to swoisty składak, więc taki filtr mu nie zaszkodzi :P
https://www.thingiverse.com/thing:2989998
filtr pod linkiem, z mojej strony musiałem tylko narysować nową rurę łącząca filtr z karoserią, oryginalna była za krótka, więc musiałem ją przedłużyć i na jednym końcu ściąć o kąt 10 stopni, żeby rura wpasowała się w skos maski silnika. Od razu dodam, że "miszczem" malowania nie jestem, coś tam pomaziałem farbą, jeszcze w zasadzie świeże, jak wywlekę w las i skąpię w wodzie po przednią szybę nabierze walorów estetycznych :P
20210519_105506.jpg

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#64

Post autor: Signum654 »

Film z trudem obejrzałem do końca, ale to dlatego, że nie mogłem wyjść z podziwu jak świetnie Ci to wychodzi 👍👍👍 super auto

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#65

Post autor: jaruso »

Przemo, co pomyślę, że już wreszcie koniec pracy na ziłem, to kolejne zaskoczenie i update w temacie. :D
Wyrabiasz 300% normy, przodowniku :OK

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#66

Post autor: przemo_m »

jaruso pisze:
2021-05-20, 10:08
Przemo, co pomyślę, że już wreszcie koniec pracy na ziłem, to kolejne zaskoczenie i update w temacie. :D
Wyrabiasz 300% normy, przodowniku :OK
hehe :biglol ale teraz tak na serio to pomysły już mi się skończyły ... teraz czas na jazdę choć już mi się jakieś dziwne pomysły legną w głowie żeby znowu coś 6x6, może bliżej już czegoś skalowego i może coś na skrzyni dwu biegowej ... https://www.thingiverse.com/thing:4609009 fajna kabina się nawet znalazła ... muszę to rozchodzić bo faktycznie żona mnie z domu wyrzuci :zapo ... takie tam luźne gadki ... muszę w końcu pojeździć ... jak pogoda dzisiaj wytrzyma to czeka mnie upalanie na dwa samochody :jaw

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2734
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#67

Post autor: ges »

I po co nam Twoje wahania? Do tego jeszcze żonę w to mieszasz.
My wiemy jak będzie. Nie oszukuj się.
Diagnoza: B U D U J K O L E J N Y M O D E L!

:D

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#68

Post autor: przemo_m »

ges pisze:
2021-05-20, 11:34
I po co nam Twoje wahania? Do tego jeszcze żonę w to mieszasz.
My wiemy jak będzie. Nie oszukuj się.
Diagnoza: B U D U J K O L E J N Y M O D E L!

:D
Diagnoza może i słuszna ale na chwilę obecną muszę się odkuć finansowo po ZIle, rozglądnąć się za jakąś sensowną skrzynią dwu biegową bo to będzie tutaj chyba najważniejsze, rozdzielacz sam sobie zrobię, będzie trzeba rozglądnąć się jeszcze za mostami. Plan jest ale jeszcze do przemyślenia :)

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2734
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#69

Post autor: ges »

Aha. Czyli lista życzeń (zakupów) już jest. I bardzo dobrze. :D

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#70

Post autor: zotornik »

przemo_m pisze:
2021-05-14, 18:36
...
Przekładnia zamocowana pod kątem 15 stopni, jest to podyktowane dwoma rzeczami. Pierwsza to łagodniejszy kąt na karadnie wału, którym przekładnia kręci, a drugi to to, że nie musiałem "dryć" dremlem pół szoferki, a skończyło się dosłownie na kosmetyce od spodu nie ruszając jej środka.
...
A może - bo przecież potrafisz :D - zamiast skośnego montażu, zastosować moduł przeniesienia napędu w pionie?
Zdjęcie takie poglądowe, żeby było wiadomo o czym piszę.
przeniesienie napędu.png

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#71

Post autor: przemo_m »

zotornik pisze:
2021-05-21, 22:49
A może - bo przecież potrafisz :D - zamiast skośnego montażu, zastosować moduł przeniesienia napędu w pionie?
Zdjęcie takie poglądowe, żeby było wiadomo o czym piszę.
przeniesienie napędu.png
W zasadzie można by tylko pytanie po co komplikować całą konstrukcję ? ;) coś tam liznąłem więc pewnie bym dał sobie z tym radę, ale wychodzę z założenia, że lepiej zrobić coś prościej niż kombinować z kolejną mechaniczną częścią. To że przekładania jest pod kątem to w żaden sposób jej nie ogranicza, a nakreślenie atrapy bloku silnika z przechyłem otworu na silnik pod kątem 15 stopni dużo mi nie zajęło, choć drukarka pracowała z 5 godzin :) Jak by przekładnia była bardziej widoczna i faktycznie wpływało by to na całokształt wyglądu to jak najbardziej taki moduł przeniesienia napędu miał by faktycznie sens. Wyszedł jeszcze jedne taki plusem przekładni pod kątem, który wyszedł podczas jazdy, czyli silnik jest teraz wyżej więc na przeszkodach o wilgotności 100% nie jest tak ochoczo zalewany ... oczywiście wszystko zależy od głębokości tej przeszkody :P

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11534
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#72

Post autor: Radek »

Dzik wymiata, piękna robota :OK PKP :D

Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1186
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#73

Post autor: rudi »

Podoba mi się. Taki "detalista" :OK :)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#74

Post autor: zotornik »

przemo_m pisze:
2021-05-22, 09:08
W zasadzie można by tylko pytanie po co komplikować całą konstrukcję ?
To głównie "prowokacja" była, a na marginesie podpowiedź możliwego rozwiązania jak nie tu może kiedyś przy czymś innym.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: ZIŁ 157 "DZIK" 6x6 (injora) by przemo

#75

Post autor: przemo_m »

To znowu ja :england

Plan w głowie sobie jakiś utworzyłem na jesień, żeby zapełnić pustki wieczorne ... niby myślałem o Uralu ale Ził 157 jest dla mnie tak piękny, że obecnie nastawiłem się na jego budowę a w zasadzie na jego kolejną budowę ale zgodnie z regulaminem klasy "truck 6x6" ... a przynajmniej mam taką ogromną nadzieję :P

Główne poprawki względem pierwszego to sama szoferka ... obecna szoferka to skala 1/12 więc trzymając się skali 1/10 szoferka będzie powiększona przy druku o 20% ... w końcu powinny spasować do niego koła od chińczyka z jodełką i średnicą 130 mm. Przód zawieszenie oczywiście resor. Przednia wyciągarka obowiązkowo w sumie mam koncepcję przygotowaną więc będzie tylko drobny szlif ;)

Rama pewnie ceownik aluminiowy ... reszte się zobaczy ... oczywiście liczę na pomoc w doborze napędu ;) silnik pewnie będę chciał wsadzić szczotkowy, rozdzielacz zrobię sam metodą druku 3D, oczywiście obudowa bo zębatki jakieś się znajdą w warsztacie ;)

Ogólnie pomysł jest, kwestia teraz wolnego czasu i przede wszystkim chęci do pracy z mojej strony :slina
Piszę post jako moją osobistą motywację do działania ... trzymam się tego, że jak powiedział tak zrobił ... miejmy nadzieję, że wytrwam :P

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 6x6...”