Gaz 66 firmy cross rc 1/10

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#1

Post autor: Wyrwiząb »

Cześć

Duże chłopy, a jakieś autka se puszczają.
Oczywiście dla kogoś kto z otwartą puszką harnasia codziennie ogląda mecz i biegających kopaczy, modelarstwo może wydawać się infantylne. Ja siedzę w tym od wielu lat.
Buduję makiety kolejowe, przerabiam i maluję modele lokomotyw i wagonów, głównie zajmuję się tzw "patynowaniem". To takie "puszczanie kolejki po dywanie" tylko ciut poważniejsze ;)

Dlaczego nagły skok ze skali 1/87 na swoistego Guliwera w skali 1/10? Dodatkowo zdalnie sterowany?

Chciałem sobie poużywać na czymś wielkim, a model sterowany to odpowiedź na moje wołanie z dzieciństwa. Koledzy których rodzice byli w USA mieli, a ja miałem drewniane klocki :q
To w wieku 44 lat postanowiłem spełnić swoje marzenie.

Na poniższych zdjęciach zobaczycie w wielkim skrócie kilka zdjęć z etapów powstawania mojej ciężarówki. Foty robiłem telefonem, nie zmieściłem się w namiocie bezcieniowym, jednak ta skala
to zupełnie inne wyzwania. Firma cross rc (kod GC4M) sprawiła, że mogłęm się wyszaleć z pędzelkami i innymi przyrządami. Model powstał dosłownie od śrubki. Wszystko trzeba było poskręcać, posklejać, podłączyć, pomalować, pobrudzić, zabezpieczyć itp

Rama i włąściwie całe zawieszenie są metalowe, pomalowałem je podkładem samochodowym, takim dla blacharzy z utwardzaczem. Nie ma nic bardziej szpetnego, jak czyściutkie srebrzyste
elementy zawieszenia. W jednym z Krakowskich sklepów kupiłem jakieś podobno bardzo mocne i wodoszczelne serwa, jedno do skrzynie biegów a drugie do skrętów. Nie mam pojęcia jakie, bo je od razu pomalowałem, a i tak się na tym nie znam. Sprzedano mi też jakiś element który mogę sobie programować za pomocą dodatkowego dołączonego do zestawu programatora. Nie wiem co to jest, ale też podobno wypas. Można programować chyba 16 różnych funkcji. Tam jest nawet żyroskop, abs, można zdefiniować dosłownie wszystko. Nie wiedziałęm, że to może być aż tak zaawansowane.
Pilot do jazdy to firma radiolink czterokanałowy. Kanały 4 bo mam światła i skrzynie biegów. Amortyzatory nawet są tu olejowe i metalowe resory piórowe.
Cała zabudowa i kabina plastyk, ale bardzo wysokiej jakości. BARDZO. oczywiście też podkład, ale już modelarski do tworzyw. Potem akryl kolor bazowy, nastepnie brudzenie i paćkanie olejami, trochę wcierania i posypywania pigmentami, no i na całość bezbarwny akryl.

Model ma ciut ponad 50cm długości, około 20 szerokości i 25 wysokości. Rozmiary w przyblizeniu, ale dużo się nie mogę mylić. Wagę szacuję na 6-7kg
Nie wiem co mogę jeszcze napisać. Na temat modeli rc, nie mam nic mądrego do dodania. Nie znam się na tym kompletnie. Dużym wyzwaniem było dla mnie zaprogramowanie pilota, a także tego urządzenia do którego wpinam baterię. Ilość funkcji prawdopodobnie taka sama jak w promie kosmicznym

Jak macie jakiś pytania, to nie spodziewajcie się mądrych odpowiedzi. A przynajmniej nie z zakresu elektryki
Załączniki
12.jpg
11.jpg
10.jpg
9.jpg
8.jpg
7.jpg
6.jpg
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#2

Post autor: Wyrwiząb »

Kolejne etapy
Załączniki
24.jpg
23.jpg
22.jpg
21.jpg
20.jpg
19.jpg
18.jpg
17.jpg
16.jpg
15.jpg
14.jpg
13.jpg

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#3

Post autor: Wyrwiząb »

I efekt końcowy
Załączniki
31.jpg
30.jpg
29.jpg
28.jpg
27.jpg
26.jpg
25.jpg

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#4

Post autor: Signum654 »

Model pierwsza klasa, super malowanie 👏👏
Teraz pozostaje tylko zagłębić się w stronę techniczną, co nie co zmodernizować, dociążyć koła i bawić się jak najlepiej. Powodzenia 🍻🍻

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#5

Post autor: Wyrwiząb »

Dzięki, model też mi się podoba

Napisz proszę, co można w nim od strony technicznej zmodyfikować? Rozważam zakup generatora dźwięku ess dual plus.
Co masz na myśli pisząc o dociezeniu kół? Po co miałbym przeprowadzić taki zabieg? Mam to rozumieć dosłownie, czyli same koła miałyby mieć większą masę rotujacą, czy cały pojazd ma być cięższy dociążając tym samym koła?

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#6

Post autor: Signum654 »

Ciężarki do wyważania kół samochodowych wkleić na obręcz felgi w środku. Pooglądaj garaże 🍻

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#7

Post autor: Pixel »

Super wyszedł :OK

Awatar użytkownika
Jakoob
YOTA Maniak / AT
YOTA Maniak / AT
Posty: 2641
Rejestracja: 2011-10-10, 13:50
Imię: pije Kuba do Jakuba
Lokalizacja: WPR
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#8

Post autor: Jakoob »

Na zdjęciu 1 i 2 wygląda jak prawdziwy, super :OK . Da się taki model jakoś w normalny sposób zakupić? Czy to jest naprawdę skala 1:10 czy 1;12?

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#9

Post autor: Wyrwiząb »

jakoobcycles pisze:
2021-02-25, 17:48
Na zdjęciu 1 i 2 wygląda jak prawdziwy, super :OK . Da się taki model jakoś w normalny sposób zakupić? Czy to jest naprawdę skala 1:10 czy 1;12?
Dziękuję. W Polsce nie spotkałem i zdecydowałem kupić w stanach. Model 529$, przesyłka 149$, podatek i cło ze względu na zaniżoną wartość chyba 550zł. Do tego dwa serwa, pilot, jakiś chyba regulator to jest, bateria i wyszło około 5000zł. O malowaniu nie wspominam bo mam aerografy, duży kompresor, farby, narzędzia i stos innego badziewia. Żeby pomalować to tak jak widzisz, nie mając zaplecza, to poniżej 1500zl zapomnij.

Myśle, że to determinuje dostępność tych modeli w Polsce. Ten prawdopodobnie niedługo sprzedam, kupię wtedy Urala tez firmy cross rc. Lubię malować.
Model jest w skali 1/10, bo tylko w takiej herb przez tą firmę produkowany. Jest jeszcze konkurencyjny firmy wpl i one są mniejsze, jednak mając go w ręce przez chwile to stwierdziłem że straszna lipa. No ale cena baaaardzo niska

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#10

Post autor: welna79 »

Model piękny
Uzupełnij profil, bo coś mi ptaszki ćwierkają że skoro zaopatrywałeś się w Grodzie Kraka to gdzieś z Południa jesteś

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#11

Post autor: Wyrwiząb »

welna79 pisze:
2021-02-25, 19:29
Model piękny
Uzupełnij profil, bo coś mi ptaszki ćwierkają że skoro zaopatrywałeś się w Grodzie Kraka to gdzieś z Południa jesteś
Dziękuję
Tak jestem z Krakowa. W profilu widzę tylko zainteresowania (wypełniłem) i miejsce zamieszkania.
Jest tu jakaś grupa Krakowska? Chciałbym kogoś poznać, pojeździć wspólnie. Może wklejcie proszę link do tego tematu, w jakimś temacie gdzie krakusy piszą, bo nie widzę niczego takiego. Halo krakusy, odezwijcie się 😉

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#12

Post autor: przemo_m »

Wyrwiząb pisze:
2021-02-25, 19:39
welna79 pisze:
2021-02-25, 19:29
Model piękny
Uzupełnij profil, bo coś mi ptaszki ćwierkają że skoro zaopatrywałeś się w Grodzie Kraka to gdzieś z Południa jesteś
Dziękuję
Tak jestem z Krakowa. W profilu widzę tylko zainteresowania (wypełniłem) i miejsce zamieszkania.
Jest tu jakaś grupa Krakowska? Chciałbym kogoś poznać, pojeździć wspólnie. Może wklejcie proszę link do tego tematu, w jakimś temacie gdzie krakusy piszą, bo nie widzę niczego takiego. Halo krakusy, odezwijcie się 😉
http://www.rc-trial.pl/viewtopic.php?p=385879#p385879

a tutaj znajdziesz :)

co dociążenia kół to chodzi o obniżenie środka ciężkości pojazdu, im on znajduje się niżej tym lepiej dla naszych małych terenówek :)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#13

Post autor: przemo_m »

Wyrwiząb pisze:
2021-02-25, 19:39
welna79 pisze:
2021-02-25, 19:29
Model piękny
Uzupełnij profil, bo coś mi ptaszki ćwierkają że skoro zaopatrywałeś się w Grodzie Kraka to gdzieś z Południa jesteś
Dziękuję
Tak jestem z Krakowa. W profilu widzę tylko zainteresowania (wypełniłem) i miejsce zamieszkania.
Jest tu jakaś grupa Krakowska? Chciałbym kogoś poznać, pojeździć wspólnie. Może wklejcie proszę link do tego tematu, w jakimś temacie gdzie krakusy piszą, bo nie widzę niczego takiego. Halo krakusy, odezwijcie się 😉
http://www.rc-trial.pl/viewtopic.php?p=385879#p385879

a tutaj znajdziesz :)

co dociążenia kół to chodzi o obniżenie środka ciężkości pojazdu, im on znajduje się niżej tym lepiej dla naszych małych terenówek :)

A malowanie naprawdę rewelacyjnie wyszło :OK oczywiście model też super ... coś kombinuje w tym kierunku ale mój Ziła zawitał w klasie "extreme" ;)

Wyrwiząb
Teoretyk
Posty: 61
Rejestracja: 2021-02-23, 23:28
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#14

Post autor: Wyrwiząb »

przemo_m pisze:
2021-02-27, 21:37

co dociążenia kół to chodzi o obniżenie środka ciężkości pojazdu, im on znajduje się niżej tym lepiej dla naszych małych terenówek :)

Będę robił formę kól, następnie mormę z masy ogniotrwałej i odleję sobie ołowiane ciężarki ściśle dopasowane do wewnętrznej strony felg. Dziękuję

Małe uaktualnienie. Model wzbogacił się o kierowcę (figurka przedstawiająca postać z "walking dead") Udało się się też uzyskać fantastyczną rdzę na łańcuchu, który zawiesiłem na uchwycie koła zapasowego. Fajnie dynda na nierównościach. Kupiłem też stalową linkę 2mm, ale była strasznie sztywna. Podgrzałem ją do 980 stopni, a następnie w ciągu około 8 godzin zszedłęm do temp pokojowej.
Lina miękka jak wełna. Wystawiłem ją dodatkowo na noc na balkon, mokrą od silnego roztworu wody z solą. Też fajnie pordzewiała :)

Ależ ten model genialnie jeździ. Byłem w terenie, na uszach muzyka "Art Zoyd-phase IV", piękny teren, ludzi brak i kontemplacja przy modelu walczącym w błocie i na podjazdach.
Cieszę się jak dziecko
Załączniki
IMG_64241.jpg
IMG_64221.jpg
IMG_6390.jpg
95760D6B-7060-4934-82F9-6746E84BC37E.JPG

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Gaz 66 firmy cross rc 1/10

#15

Post autor: Signum654 »

Model " kocur "

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 4x4...”