Ził 157 4×4 (Injora składak) by przemo

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#166

Post autor: przemo_m »

Signum654 pisze:
2021-03-12, 20:37
Mam te opony w mercu i 2.2 cala felgi. Moim zdaniem za duże do Ziła. 130 mm to spory balon
No właśnie coś mi się wydaję, że zaczynam szukać kwadratowych jaj :zotornik ... znając samego siebie to na pewno już mam ten moment, czyli zamiast cieszyć się powiedzmy skończonym projektem szukam jak by tu jeszcze to urozmaicić ... mój typ tak ma, czasem to przynosi rezultaty a czasem jest to dla mnie zgubne.

Dzisiaj byłem znowu pojeździć, wcześniej naoglądałem się terenwizji :OO i postanowiłem zmienić z powrotem na mniejsze opony jak mi wcześniej radzono ... muszę się na nowo nauczyć słuchać ludzi z doświadczeniem :q ... jak też radził wcześniej Grzegorz tak też zrobiłem ... kubeł zimnej wody na głowę sobie wylewam :)

Co do jazdy to warunki miałem dzisiaj iście błotnisty, wcześniej jeszcze w lesie grunt był zmrożony a tu miałem bide przejść ze swojego samochodu podążając za Ziłem.
20210312_170619.jpg
20210312_170219.jpg
Buda ładnie ubrudzona, bo przeciskałem się w wypłukanej koleinie :)

Po jeździe wróciłem do domu, wyczyściłem to co ważne i zrzuciłem grube błoto z budy a drobniejszy kurz ładnie mi budę przyozdabia. Przy okazji zalałem od nowa amortyzatory olejem od traxxasa, wcześniej wydawał mi się za gęsty ale do pewnych decyzji najwidoczniej trzeba dorosnąć. Naprawiłem to co zepsułem ... skończyło się na urwanej lampie (o dziwo)

No i wrzuciłem mniejsze swampery ... już nie kombinuje tylko tak zostawiam :)
20210312_203536.jpg

Awatar użytkownika
Jakoob
YOTA Maniak / AT
YOTA Maniak / AT
Posty: 2641
Rejestracja: 2011-10-10, 13:50
Imię: pije Kuba do Jakuba
Lokalizacja: WPR
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#167

Post autor: Jakoob »

Mniejsze Swampery to jakie, te prawdziwe 1.9 te takie '' made in usa '' ? A warunki to tam miałeś wymarzone, ludzie w góry muszą jechać '' Pińcet '' kilometrów żeby takie błotko, delikatne, pod spodem zmrożone jeszcze mieć :D

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#168

Post autor: przemo_m »

Swampery te chińskie ... chińskie podwozie, drukarka też chińska więc nie będę mieszał z tak zacnymi oponami z usa 😊 warunki naprawdę fajne, teraz będzie trzeba pojeździć na tych mniejszych ale już pozostanę przy tym rozmiarze. Nie kombinuje już przy nim bo już nie ma sensu. Kola zostawie do następnego projketu ... przydadza się 😉

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#169

Post autor: przemo_m »

Panowie czy jazda na pakiecie 3S wiedzie za sobą jakieś nie porządne skutki ? O regulator i silnik mi nie chodzi po 3S zniesie ale bardziej pytam o napęd ? Wczoraj pojeździłem trochę na 3S i przyznam, że jeździ się dużo lepiej jak na 2S i planuje na przeskok z 2S na 3S. Wstępnie szukałem wagowo pakietu pasującego do 2S 5500 mah i wyszło 3S 3000 mah.

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#170

Post autor: Signum654 »

Jeśli nie będziesz zrywać z miejsca jak rajdówką to nic się nie stanie.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#171

Post autor: przemo_m »

dzięki :OK :piwko :piwko

https://pl.aliexpress.com/item/10050017 ... hweb201603_

ktoś coś takiego przerabiał ? W sensie czy warto się nad czymś takim zastanowić ? ;)

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#172

Post autor: Signum654 »

Ty zostaw te klatki, buduj coś co ma więcej osi 🍻🍻

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#173

Post autor: Radek »

Super, mnie się to kojarzy z sanitarką z "Czterech Pancernych" przerobiona na kampera :D :OK

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#174

Post autor: przemo_m »

Signum654 pisze:
2021-03-15, 16:25
Ty zostaw te klatki, buduj coś co ma więcej osi 🍻🍻
Jeszcze z Ziłem nie skończyłem ...
https://pl.aliexpress.com/item/10050014 ... hweb201603_
chyba dorosłem do tej decyzji :P ... zamówione, czekam będę montował w Zile :)

Radek pisze:
2021-03-16, 12:14
Super, mnie się to kojarzy z sanitarką z "Czterech Pancernych" przerobiona na kampera :D :OK
Dzięki :piwko :piwko

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#175

Post autor: Signum654 »

Fajnie, też chciałem to zamówić, ale poczekam na Twoją relację

szafir51
Teoretyk
Posty: 161
Rejestracja: 2019-10-04, 12:48
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#176

Post autor: szafir51 »

przemo_m pisze:
2021-03-17, 10:05
Jeszcze z Ziłem nie skończyłem ...
https://pl.aliexpress.com/item/10050014 ... hweb201603_
chyba dorosłem do tej decyzji :P ... zamówione, czekam będę montował w Zile :)
polecam mocno, zupełnie inne wrażenia, jednak dźwięk bzyczącego silnika elektrycznego to nie to samo do dźwięk prawdziwego silnika spalinowego. Czasami model dobrze i realistycznie wygląda ale dźwięk mocno psuje wrażenie.
Ja jeszcze chciałbym dołożyć dym, z e-fajka chyba można zrobić.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#177

Post autor: przemo_m »

Signum654 pisze:
2021-03-17, 10:42
Fajnie, też chciałem to zamówić, ale poczekam na Twoją relację


nie ma co czekać na moją relację skoro już jest w sieci i to w ojczysty języku :) 2 dźwięki silników zaczynające się od 8:10 minuty mnie najbardziej będą interesować. Klakson pomijam.
szafir51 pisze:
2021-03-17, 11:04
przemo_m pisze:
2021-03-17, 10:05
Jeszcze z Ziłem nie skończyłem ...
https://pl.aliexpress.com/item/10050014 ... hweb201603_
chyba dorosłem do tej decyzji :P ... zamówione, czekam będę montował w Zile :)
polecam mocno, zupełnie inne wrażenia, jednak dźwięk bzyczącego silnika elektrycznego to nie to samo do dźwięk prawdziwego silnika spalinowego. Czasami model dobrze i realistycznie wygląda ale dźwięk mocno psuje wrażenie.
Ja jeszcze chciałbym dołożyć dym, z e-fajka chyba można zrobić.
Długo się z tym szczypałem bo początkowo do mnie to nie trafiało ale chyba dorosłem :P ... będzie w końcu warczeń to V8 pod maską :P
Dym z rury też fajna sprawa, ja obecnie nie mam żadnej rury bo sądzę, że zaraz by była urwana :P

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#178

Post autor: przemo_m »

Szykuje się ze sporą przeróbką w Zile, a więc będzie 6x6. Oczywiście napiszę o tym bo to będzie dla mnie swoista motywacja do doprowadzenia modyfikacji do końca. Trzeci most zamówiony razem z felgami i oponami oczekuje na dostawę. Oczywiście pojawi się również sporo wątpliwości, więc liczę na pomoc w tym temacie ;)

Ramy nie mam zamiaru zmieniać z racji, że nad wyciągarką i jeszcze kilkoma elementami poświęciłem sporo czasu i ciut szkoda mojej roboty. Rama zostanie wydłużona. Jak uda mi się doprowadzić do działającego napędu 6x6, nowa zabudowa będzie oczywiście też utrzymana w klimacie obecnej czyli kampera. Przednie zawieszenie póki co zostaje takie jakie jest. Uporam się z tyłem to może wtedy pomyślę nad zrobienie przodu również na resorach piórowych. Z racji dłuższej zabudowy planuje zaraz za kabiną umieścić dwa koła zapasowe. W myśl czegoś takiego
zil 157.jpg
oczywiście zabudowa to nadal będzie moja wariacja obecnego. Pakiet tak jak do tej pory w poprzek ramy, zaraz za kabiną i jak najniżej się da. Tylna wyciągarka pozostaje bez zmian oczywiście będzie nadal obecna :)

Z pierwszym czym się musiałem i w zasadzie muszę zmierzyć to przeróbka rozdzielacza. Obecny rozdzielacz jest 4 wałkowy więc spokojnie wystarczy ale musiałem narysować i wydrukować nową obudowę do niego z racji że jeden wałek kręcił się w przeciwną stronę.

Obudowa i wnętrze fabrycznego rozdzielacza.
20210323_134314.jpg
trybo po lewej to mniejsze jest podłączone pod silnik, cała modyfikacja polega na przeniesieniu tegoż tryba na środek rozdzielacza co załatwi sprawę z kręceniem się dużych tryb w przeciwne kierunki.

ogólnie 2 dni rysowania i kilka druków próbnych obudowy. Przy okazji pozmieniałem i zastosowałem wszędzie łożyska identycznego rozmiaru czyli 5x11x4.
rozdzielacz 6x6.png
Jutro składam całość bo dzisiaj spodziewam się przesyłki z łożyskami i w niedziele będą próby rozdzielacza w terenie.
Pojawił mi się dodatkowy problem z zamocowaniem rozdzielacza w ramie. Oryginał był metalowy z nagwintowanymi otworami, natomiast wkręcanie śrub w druk daje efekt trzymania krótko trwały, więc mocowanie zrobione tak, że w druk zostały wkręcone szpile na żywicy epoksydowej i od spody będzie to przykręcone nakrętkami, według mnie powinno to wytrzymać.
20210325_161621.jpg
nowa obudowa ramie, oczywiście prototyp drukowany z PLA do celowo drukowany z PET G. W zasadzie już jest wydrukowane kwestia uzbrojenia w łożyska i przekładka zębatek.

Widok mocowania od spodu, oczywiście już mam co nie co porzeźbione w tej płycie tak żeby nakrętki nie wystawały za bardzo a same szpile oczywiście będą skrócone.
20210325_161629.jpg
Rozdzielacz a w zasadzie jego mocowanie wytrzyma wtedy będę kombinował dalej oczywiście jak dojdzie 3 most, obecnie bez niego to jak wróżenie z fusów. Tylną kołyskę planuje zrobić opartą na resorach piórowych. Podtrzymanie 3 wału oparte oczywiście na druku 3D, coś już narysowałem ale jak będzie zamocowana 3 oś będzie dalsze rzeźbienie w DSM.

Póki co tyle ...

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#179

Post autor: Radek »

:D :brawo :OK

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#180

Post autor: przemo_m »

Będzie trochę kolorowo na zdjęciach no ale każdy orze jak może :P zaczniemy od niebieskiego a skończymy na pomarańczowym ale w zasadzie nie o kolor tutaj chodzi ...

Rozdzielacz wydrukowany z pet g ... niebieski bo taki miałem ... łożyska 5x11x4
20210327_082833.jpg
zębatki załadowane
20210327_083124.jpg
Poskręcałem i wrzuciłem w ramę ... pomarańczowy bo taki miałem ... wcześniej musiałem ciut pogrzebać w obudowie i wydłubać co nie co mięsa żeby kable od silnika się zmieściły i dlatego kolor pomarańczowy. Kabiny od spodu dużo nie musiałem targać, skończyło się na kosmetyce ... najważniejsze że działa. Mam nadzieję, że jutrzejsza jazda zweryfikuje czy wytrzyma ... w sensie to "wytrzyma" to najbardziej mi chodzi o sposób przykręcenia rozdzielacza do ramy, ale z drugiej strony duże siły na śruby mocowania nie działają, a przynajmniej tak mi się wydaję, więc powinno wytrzymać.
20210327_154135.jpg
20210327_154129.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 4x4...”