Ził 157 4×4 (Injora składak) by przemo

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Ził 157 4×4 (Injora składak) by przemo

#1

Post autor: przemo_m »

Model "for fun", budowany niezależnie od regulaminu klasy Truck.

:england
Jak że połowa sukcesu dotarła czyli mosty w moim przypadku, które miały docelowo trafić do landka ale suma wszystkiego trafią do czegoś innego. W regulaminie nic nie znalazłem, że nie może być buda od ciężarówki więc zakładam garażu w klasie extreme, bo podwozie będzie 4x4. Jako że budowanie i grzebanie sprawia mi tyle samo frajdy co jeżdżenie, więc pora zakasać rękawy i coś działać oczywiście małymi kroczkami.
Buda jak w temacie od Ził'a 157, tylna zabudowa pewnie skończy pick up'em, choć nie wiem jeszcze.
https://www.thingiverse.com/thing:3532450 buda zassana z linku
Przypadło mi do gustu się takie malowanie z czerwoną gwiazdą na drzwiach ... jak dla mnie rewelka. Sierp i młot pominę :)
20200301_232210.jpg
rama będzie również od injory z tą różnicą, że silnik będzie z przodu. W landku silnik mam zamocowany centralnie, a tutaj mam ogromną chęć na zrobienie otwieranej maski silnika ale tylko z jednej strony żeby za bardzo nie osłabić karoserii i wydrukować oczywiście jakąś imitację silnika, przy okazji pod maską planuję zrobić włącznik do ESC i Bec'a. Takie założenia wstępne do projektu. W zasadzie dzisiaj spędziłem dobre 2 godzinki żeby poprzerabiać plik maski żeby dodać do niej zawiasy. Drzwi też się proszą żeby zrobić je otwierane więc plan jest.
maska zawias.png
Specjalnie jedna część w kolorze pomarańczowym żeby zobrazować rozdzielenie dwóch połówek maski.
Mosty chińskie od injory, chyba od injory bo już nie pamiętam czy zamawiałem w sklepie injory czy u kogoś innego. Metalowe i wyglądają naprawdę solidnie i są kardany a to chyba dobrze :)
20201204_125133.jpg
Oczywiście buda to druk 3D i tutaj muszę się uzbroić w cierpliwość bo druk budy to 1 dzień i 17 godzin pracy drukarki (nie licząc pozostałych części), przy okazji będzie to mój najdłuższy wydruk.
Relację zakładam bo jest to dla mnie swoista motywacja do działania.
Jak bym strzelił gafę w postaci źle dobranej klasy bardzo proszę o wybaczenie i w razie wątpliwości o przeniesie garażu w inny dział. Oczywiście relację będę prowadził na bieżąco w miarę postępu.

Silnik Super-bass hobby 5 slot 20T
esc jeszcze nie mam ale pewnie sprawdzony hobbywing 1080
serwo 35 kg od injory
wyciągarka oczywiście będzie i tutaj zrobię z serwa.
Chyba tyle na chwilę obecną.

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#2

Post autor: Signum654 »

Zasiadam w pierwszym rzędzie i kibicuje 👍👍👍

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#3

Post autor: przemo_m »

:england
Kabina wylądowała na stole drukarki ... od razu przepraszam za pionowy kadr ale jak mi idzie w miarę rysowanie w 3D tak nijak mi idzie obróbka foto :P
20201206_181718.jpg
jeszcze zostało 9 godzin i około 30 minut z ponad 41 godzin druku ... jest już zdrowo z górki :)

Między czasie korzystając z weekendu powoli wymyślam zabudowę w sensie co Ził będzie miał na pace. Nie chciałem żeby było strasznie pusto i wymyśliłem jedną dużą wyciągarkę na pace :) mam nadzieję, że będzie działająca bo takową planuje ...
serduchem wyciągarki będzie gotowa przekładnia (ta w kolorze białym) obrotów 17 rpm. Kiedyś kupowałem do projektu drukowanej zabawki czołgu dla syna i mam nadzieję, że ją wykorzystam.
20201206_182210.jpg
Póki co z rysowania tyle ... wiadomo że nie skończone kreślenie i za nim się to wszystko wydrukuje to się sporo pozmienia ... rolki będą na łożyskach no i ramię to co jest w powiterzu będzie pod kątem. Jak będę miał gotową kabinę, rama dotrze i zrobię podstawę paki w której będzie schowany pakiet (planuje 2S 4000 mah), wtedy będę kończył wyciągarkę. Z przodu też palnuje wycągarkę na zdrzeaku, chyba że znajdę miejsce w środku to zrobię z serwa, żeby była ukryta jak w prawdziwy Zile.
holownik.png
holownik 1.png
póki co tyle ... czyli jeszcze nic powiedzmy namacalnego nie powstało :)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#4

Post autor: przemo_m »

41 godzinny druk za mną (jest to mój najdłuższy druk jaki kiedykolwiek zrobiłem) efekt poniżej wraz z moją modyfikacją Ziła czyli otwieraną maską silnika. Oczywiście tylko jedna strona ze względów wytrzymałościowych ...
20201207_101316.jpg
20201207_101347.jpg
CDN ...

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#5

Post autor: Signum654 »

Ale konkret👍👍 bardzo mi się podoba

k1mp3
Teoretyk
Posty: 28
Rejestracja: 2019-09-16, 12:57
Imię: Arek
Podziękował : 1 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#6

Post autor: k1mp3 »

Wygląda konkretnie :)

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#7

Post autor: jaruso »

Dobra robota, idziesz jak burza z tymi modelami. :OK
Wydruk ładny, jak to dalej masz zamiar obrabiać, jakaś żywica dla wypełnienia warstw, czy szpachla?

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#8

Post autor: przemo_m »

Signum654 pisze:
2020-12-07, 11:39
Ale konkret👍👍 bardzo mi się podoba
Dziękuje
k1mp3 pisze:
2020-12-07, 11:52
Wygląda konkretnie :)
Dziękuje
jaruso pisze:
2020-12-07, 13:15
Dobra robota, idziesz jak burza z tymi modelami. :OK
Wydruk ładny, jak to dalej masz zamiar obrabiać, jakaś żywica dla wypełnienia warstw, czy szpachla?
Plan jest takie że najpierw szlifowanie papierem ściernym, później jedna warstwa podkładu epoksydowego, znowu szlifowanie, następnie kilka warstw szpachli natryskowej i szlifowanie między warstwami, jakieś grubsze ubytki no to już tradycyjna szpachla, na koniec warstwa podkładu epoksydowego i w końcu kolor. Zabawa na co najmniej tydzień. Kolor wstępnie jakaś wojskowa zieleń albo może dwa kolory zieleni na wzór moro bo obowiązkowo musi być czerwona gwiazda ZSRR na drzwiach :)

Z żywicą eksperymentowałem, szczególnie nadaje się do tego żywica do zalewania ale trzeba uważać żeby nie nawalić jej za dużo w sumie też bardzo fajny sposób na wykańczanie druku 3D.

https://www.thingiverse.com/thing:1479890
tutaj zassany silnik czyli nakładka na moją 540-stke 20T 5 slot.

Awatar użytkownika
Jakoob
YOTA Maniak / AT
YOTA Maniak / AT
Posty: 2639
Rejestracja: 2011-10-10, 13:50
Imię: pije Kuba do Jakuba
Lokalizacja: WPR
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#9

Post autor: Jakoob »

Fajny projekt, dobrze ta buda wygląda, no pracy będziesz miał trochę ale widać będzie postępy przy każdej warstwie :OK . Wiesz może co to za opony ma Ziłek na pierwszej focie?

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#10

Post autor: przemo_m »

Dzięki. Buda już jest po pierwszej szpachli i szlifowaniu, obecnie schnie druga warstwa szpachli. Co do oponek nie mam pojęcia, zdjęcie zassane z thingiverse. Ano roboty będzie masa szczególnie z poukrywaniem elektroniki. Wstępna myśl to na pewno będę chciał coś skitrać pod siedzeniami w kabinie i myślę że imitacja baku paliwa też będzie fajnym schowkiem choćby na bec'a i switch do świateł i wyciągarki. Jak dojdzie rama i uda mi się ożenić budę z nią to wtedy będzie burza myśli.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#11

Post autor: przemo_m »

:england
Niedziela i pierwszy dzień wolny po pracy przy okazji otwierający cały wolny przyszły tydzień, a więc udało się coś złapać czasu wolnego i podłubać co nie co przy Zile.

Karoseria wyszpachlowana, sklejone elementy i w zasadzie przygotowana do podładowania (w zasadzie pisząc ten post kabina już schnie za podładowana podkładem epoksydowym).
20201213_155600.jpg
Drzwi oczywiście na tym czasowych sztyftach od zawiasów, żeby nie było że zostawię takie długie :) choć w przypadku górnego zawiasu przedłużanie sztyftu będzie najprawdopodobniej ramieniem lusterka bocznego.

Maska i drzwi jak mówiłem będą otwierane
20201213_155623 (1).jpg
A pod maską .... 6 cylindrowy silnik o pojemności 5.5 litra, oczywiście w wersji uproszczonej czyli szczotkowy, 5 slot, 20 T :D
20201213_155629.jpg
20201213_155641.jpg
miał być V8 ale znalazłem model na thingiversie silnika do Ziła 157, który po wydrukowaniu w zasadzie posłużył mi jako wzór do narysowania swojego. Ogólnie musiałem blok silnika skrócić bo nie zmieścił bym się z serwem a pobrany model nie poddawał się w edycji stąd decyzja o narysowaniu swojego. Przy okazji kilka mm przytył.
https://www.thingiverse.com/thing:4153008
jak by kto chciał to link do silnika do Ziła nie mojego projektu :)


Silnik w zasadzie zdrowo uproszczony no ale jest, a to już coś ... chyba :zapo

Kolor wybrany
RAL6011.jpg
RAL6011.jpg (8.92 KiB) Przejrzano 2624 razy
szukałem wojskowej zieleni używanej w ZSRR i był taki rozrzut w jej odcieniach stosowanych przez różne fabryki więc nie musiałem się za bardzo spinać i wybrać co mi się najbardziej podoba ... RAL 6011

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#12

Post autor: jaruso »

:OK Elegancko

Signum654
Teoretyk
Posty: 268
Rejestracja: 2020-09-04, 06:04
Imię: Paweł
Lokalizacja: Koszalin

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#13

Post autor: Signum654 »

A pokaz go w towarzystwie defka 🙂

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#14

Post autor: przemo_m »

jaruso pisze:
2020-12-13, 22:44
:OK Elegancko
Dzięki staram się :)
Signum654 pisze:
2020-12-14, 03:18
A pokaz go w towarzystwie defka 🙂
Nie defka a serii 3 :P ... na to będzie trzeba ciut poczekać .... dodam że kabina Ziła jest niższa od kabiny landka ... oczywiście porównanie kabin.
W zasadzie trzyma mnie brak linków, brak wałów, brak serwa, żeby poskładać podwozie i zacząć powoli dopasowywać kabinę do ramy. No ale myślę, że ten tydzień ewentualnie przed świętami będzie.
Dzisiaj nie za wiele ale zawsze coś ... dorobiłem pojemnik na pakiet. W zasadzie miałem wsadzać pakiet 2S 4000 ale będzie bo spokojnie się zmieści 2S 5500.
W zasadzie drukowałem też elementy wyciągarki na pakę tzn sama zabudowa przekładni wraz z rolką i łożyskowanym mocowaniem tylko zdjęcia w innym terminie bo wkradły się pewnie poprawi, które obecnie leżą na ruszającym się stole drukarki.

Wracając do pojemnika ... technika mieszana ... dekle i zawiasy druk 3D, korpus pojemnika to jest chyba styren ? Jakiś plastik co używają do produkcji reklam. Od kolegi dostałem spory zapas więc jak nie musze to prostymi elementami nie obciążam drukarki ... i tak jak jestem w domu chodzi cały dzień a jak nie chodzi to strasznie źle się z tym czuje :biglol

foty ....
20201214_193831.jpg
20201214_193857.jpg
Oczywiście do przymiarka leży na byle czym dla zobrazowania ;)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 506
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ził 157 (Injora składak) by przemo

#15

Post autor: przemo_m »

Dzisiaj przyszło serwo i linki więc będę mógł coś popchnąć do przodu. Obecnie czekam mnie nie zła batalia z mierzeniem, rysowaniem, drukowanie, poprawianiem, drukowaniem, pasowanie, znowu poprawianiem itd aż będzie dobrze wykonane mocowanie budy do ramy.
W zasadzie rama już na kołach (obecnie na kołach 100 mm a będzie 120 mm)
20201217_152452.jpg
Oczywiście panhard zawitał już do ramy
20201217_152506.jpg
i tutaj co nie co o mostach ... na linkach jest taki luz że jakaś masakra. Będzie trzeba szlifować chyba snapy żeby wsadzić tam jakąś podkładkę bo szczelina jest na tyle mała że podkładka nie wejdzie a tyle duża że snap lata w mocowaniu. W zasadzie będzie to "sowiecka maszina" a to może wejdzie na plus żeby uwiarygodnić pochodzenie konstrukcji :P

Między czasie zawitały fotele i kierownica
20201217_111524.jpg
Skończyłem też robić obudowę wyciągarki na pake
20201217_130216.jpg
20201217_130209.jpg

No i na szybko wrzucona buda na ramę, nie wypoziomowana podparta tym co było pod ręką.
20201217_152759.jpg
A kilka dni wcześniej zrobiłem próbkę koloru na drzwiach ... I wiadomo bez gwiazdy nie ma jazdy :P
20201216_134436.jpg

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trucki 4x4...”