LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

Tematy odnośnie budowy modeli pojazdów klasy Super Scaled...
Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#1

Post autor: przemo_m »

:england Hej. W tym dziale to mnie jeszcze nie było :D

postanowiłem że przyszły sezon będę chciał spróbować sił w Super Scaled'ach w pucharze śląska ... na razie jestem zdeterminowany :zapo
Zobaczę czy będę nadal jak zacznę budować podwozie ... na razie na start poruszam się na wirtualnym stole warsztatowym ale zanim zdjęcia to kilka wymiarów czyli szerokość 170mm, rozstaw osi 229/230 mm czyli 90 cali.
co do mechaniki jeszcze do końca nie zdecydowałem bije się z myślami ale na pewno silnik fusion 1200kv i skrzynia planetarna z przełożeniem 3:1 i mój rozdzielacz z przełożeniem 2.4:1. Mosty planuje dać od TRX4M od Injory metalowe. Zawieszenie w sensie resory druk z TPU o twardości 96A ... nigdy nie miałem tego w rękach ale zobaczę czy się to nada ... jednymi słowy będę eksperymentował :)
Zdjęcie WhatsApp 2023-12-27 o 11.25.21_41f6a3ab.jpg
Zdjęcie WhatsApp 2023-12-27 o 11.25.04_c9f91e10.jpg
Zdjęcie WhatsApp 2023-12-27 o 11.24.36_6d369c6d.jpg
Zdjęcie WhatsApp 2023-12-27 o 11.24.22_ded0857e.jpg

Awatar użytkownika
przemsky
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 2429
Rejestracja: 2014-08-18, 21:30
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tychy
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#2

Post autor: przemsky »

Taki projekt zawsze mnie cieszy. Powodzenia :W

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2734
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#3

Post autor: ges »

O! Zapowiada się ciekawie. :)

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#4

Post autor: jaruso »

Trzymam kciuki.
Mosty z 1/18 nie będą za wąskie?

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#5

Post autor: przemo_m »

jaruso pisze:
2023-12-29, 23:29
Trzymam kciuki.
Mosty z 1/18 nie będą za wąskie?
Że wstępnych wyliczeń raczej będzie spoko no i będzie można zrobić koło mocowane na 5 śrub jak w oryginale ... Ale to zweryfikuje dopiero jak mosty dojdą. Dzisiaj zacząłem druk karoserii.

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#6

Post autor: jaruso »

Z tyłu pewnie bez problemu można podziałać mocowaniem koła i offsetem felgi, ale z przodu zwiększy to promień pracy koła przy skręcie. Mam pod ręką mosty 1:16 / 1:12 mogę zmierzyć jak u nich z szerokością, powinny być nieco szersze.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#7

Post autor: przemo_m »

Zobaczymy ... Jestem dobrej myśli ... Narazie można gdybać jak się nie ma mostów w rękach 🫶 przyjdą mosty to zobaczymy ... Mają szerokość 97 mm bez heksa dojdzie heks i felga powinno być w miarę okej ...

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#8

Post autor: przemo_m »

Rozpocząłem druk karoserii ... nie obeszło się bez poprawek więc jest to już druga wersja i sądzę, że finalna ... ale ... mam do zbudowania 2 sztuki bo drugi dla syna ma być więc nie wiadomo czy przy pierwszej jeszcze się coś nie poprawi ... pewnie tak

Karoseria składa się z kilku elementów, drzwi, tylne błotniki są osobno a przednie błotnik z podszybiem są drukowane razem. Postawiłem na druk elementów pionowo bo tak lepiej jest wyjść z krzywiznami karoserii, z drugiej strony lepiej to będzie zaszpachlować natryskową szpachlą ale są pewnie ograniczenia w druku i trzeba mocno uważać żeby element nie odkleił się od stołu. Oczywiście korzystać z brimu rzecz obowiązkowa a tylne błotniki mają dorysowany element zwiększający płaszczyznę styku ze stołem, którą po wydrukowaniu się odcina.
Łączenie elementów wymyśliłem sobie, że będą łączone dla prętach węglowych 2 mm. Dlaczego na pręt węglowy ? Dlatego że klej się go chyta a stalowego nie ... kleje CA plus przyspieszacz ... 3 pręty przechodzą przez drzwi po czym wchodzą w przednie błotniki i tylne. karoseria jest drukowana pionowo co może w pewnie sposób osłabić druk a pręty ją usztywniają i co najważniejsze upraszczają klejenie elementów z sobą
IMG_20240102_153112.jpg
IMG_20240102_153236.jpg
Sama budzina bez dachu na razie
IMG_20240102_203905.jpg
IMG_20240102_203856.jpg
IMG_20240102_203851.jpg
I jak pisałem wczęśniej otwierana będzie przednia maska i tylne drzwi. Tym razem zrezygnowałem z otwieranych drzwi. Silnik planuje zrobić zwrócony ku tyłowi a pod maską zrobić pakiet.
IMG_20240102_203918.jpg
I tak sobie myślę, że jak ogarnę to wszystko to napewno pliki karoserii zostaną udostępnione za darmo na portalu Printables o czym pewnie poinformuje w tym temacie :) Planuje też dać maskę gładką bez koła zapasowego.


CDN ...

Awatar użytkownika
Jakoob
YOTA Maniak / AT
YOTA Maniak / AT
Posty: 2641
Rejestracja: 2011-10-10, 13:50
Imię: pije Kuba do Jakuba
Lokalizacja: WPR
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#9

Post autor: Jakoob »

Kurcze, jak zwykle, no lecisz z tematem Przemo jak rakieta :o_tak! Ale będzie staruszek poczciwy :brawo Do tego dostęp do pliku gdzie sam wykonałeś robotę no szacunek za to, nie wszyscy maja na tyle odwagi :zotornik .

PS; ciekaw jestem jak zgubisz ślady po druku :zapo

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#10

Post autor: przemo_m »

Jakoob pisze:
2024-01-03, 13:46
Kurcze, jak zwykle, no lecisz z tematem Przemo jak rakieta :o_tak! Ale będzie staruszek poczciwy :brawo Do tego dostęp do pliku gdzie sam wykonałeś robotę no szacunek za to, nie wszyscy maja na tyle odwagi :zotornik .

PS; ciekaw jestem jak zgubisz ślady po druku :zapo
Odwagi w sensie ?
co do zgrubienia śladów druku to 3 warstwy szpachli natryskowej załatwi sprawę i szlifowanie na mokre między warstwami ma się rozumieć :)


Dzisiaj skończyłem drukować dach ... miał być camel trophy a wyszedł "rasta trophy" :hehe
tak na serio i tak będzie malowane więc wykorzystałem próbki albo resztki filmamentów ... taki oddzysk bo mi się już tego trochę walało przy drukarce. Druk z peta ma ciut pod gorę jak chodzi o druk cienkich i wysokich elementów, więc gdzie nie gdzie druk się wypaczył ale nie na tyle żeby nazwać to jakoś tragedia ... jak ktoś kiedyś powiedział ... "nie ma żadnej afery ! To nawet nie jest aferka!" :hehe
IMG_20240103_172243.jpg
IMG_20240103_172240.jpg
IMG_20240103_172236.jpg
Rozważam jeszcze podzielenie dachu na 3 części żeby zniwelować efekt wykrzywiania się wydruku .... zobaczymy ... teraz czekać na części i zacząć tworzyć w końcu jeżdżące podwozie :zotornik

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#11

Post autor: jaruso »

:brawo
Dobry pomysł z tymi prętami.

Awatar użytkownika
Motyl
Teoretyk
Posty: 97
Rejestracja: 2011-01-26, 12:24
Imię: Michał
Lokalizacja: Tychy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#12

Post autor: Motyl »

Super garaż, :) :OK

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#13

Post autor: welna79 »

Przemo, pręty jako łącznik to świetna sprawa 🤩
Jeśli uda ci się tego nie stracić podczas nakładania szpachli natryskowej, to uzyskasz skalowy wygląd uchylnych drzwi - brawo!
Z ogromną przyjemnością ogląda się twoje expresowe garaże
Powodzenia w dalszej budowie 👍🏻

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11534
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#14

Post autor: Radek »

Fajne kolory :P

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: LAND ROVER seria III by przemo_m ... PRC

#15

Post autor: przemo_m »

welna79 pisze:
2024-01-15, 05:06
Przemo, pręty jako łącznik to świetna sprawa 🤩
Jeśli uda ci się tego nie stracić podczas nakładania szpachli natryskowej, to uzyskasz skalowy wygląd uchylnych drzwi - brawo!
Z ogromną przyjemnością ogląda się twoje expresowe garaże
Powodzenia w dalszej budowie 👍🏻
Stanisław w projekcie pomyślałem o liniach podziału między elementami więc i będą oddzielone drzwi od reszty karoserii :) tego szpachlą natryskową w żaden sposób nie da się zapełnić :D
Radek pisze:
2024-01-15, 13:52
Fajne kolory :P
spoko przy malowaniu znikną ale ta buda raczej pójdzie na oddanie komuś chętnemu ... druk do sprawdzenia co udało mi się narysować i co mogę poprawić a to w zasadzie kosmetyka tylko nie mająca wpływu na wymiary karoserii :)

Coś drgnęło przy podwoziu ... środek mostów pochodzi od WPL'a ... metalowe części liczę, że wbrew krążących opinii to jakoś przetrwa :D ... nigdy nie miałem do czynienia z WPL'ami więc moja wiedza że w zasadzie zerowa na ten temat. Denerwuje mnie wielkość tych elementów i zajebiste luzy na zwrotnicach, których nijak nie mogę się wyzbyć :upss no ale liczę, że na start w zawodach wystarczy. Bebechy z WPL'a są fajne bo w prosty sposób idzie zrobić mosty różnej długości bo oś jest przelotowa przez całą długość mostu (pręt 3mm). Mosty składają się z dwóch połówek skręcanych na wysokości grychu 4 śrubami M2x12mm i do tego dojdą jeszcze nakrętki. Przedni most na końcach jest łapany C-hubem co utrzymuje łożysko. Zwrotnica metalowa oryginalna od WPL'a. Tylny most analogicznie skręcany jak przedni z tym że na końca jest wciskana tuleja która utrzymuje łożysko na miejscu.
IMG_20240119_172758.jpg
IMG_20240119_172741.jpg
Serwo skrętu na moście 7 kg
IMG_20240119_172815.jpg
Felga na hex od WPL'a czyli 5mm drukowana w jednym kawałku. Postanowiłem sobie uprościć i opona będzie wklejana ... felga jeszcze przed kosmetyczną poprawką w zasadzie
IMG_20240119_172750.jpg
No i po założeniu budy
IMG_20240119_173053.jpg
IMG_20240119_172648.jpg
Napęd fusion 1200kv. Teraz czeka mnie zabawa z wałami napędowymi wałek na mostach 3mm a na skrzyni 5mm, liczyłem na jakieś gotowe rozwiązanie ale brak więc postanowiłem, że spróbuje wykonać sam takie wały. Zamówiłem już u "maj frendów" kardany z wyjście 3 - 5mm i może jakoś to poskładam do kupy za pomocą rurki 5mm i pręta 3mm, trochę kleju jakiś klin i może będzie działać :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Super Scaled ...”