Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

Tematy odnośnie budowy modeli pojazdów klasy Super Scaled...
Awatar użytkownika
UZI
Teoretyk
Posty: 212
Rejestracja: 2011-06-02, 21:48
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 4 razy

Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#1

Post autor: UZI »

Cześć,
Na forum nie jestem nowy jednak jak na razie modelu jeszcze żadnego nie zrobiłem. Raczej jestem oglądaczem tego co robią inni. Jednak wreszcie zmobilizowałem się do jakiejś roboty i postanowiłem otworzyć garaż. Głównym impulsem do tego przedsięwzięcia był mój kolega Przemek (Łowca) u którego zobaczyłem model Forda Bronco. Spodobało mi się i postanowiłem sklecić coś podobnego. Ponieważ nie był bym sobą gdybym zrobił model z „pudła”, albo jeszcze gorzej kupił gotowy, to postanowiłem wydłubać coś oryginalnego. Mój wybór padł na pojazd Dodge Ramcharger rocznik 1983. Bodźcem do tego wyboru był niedawno odświeżony, po latach zapomnienia, film z Chuckiem Norrisem „Samotny wilk McQuade” z tego samego roku. Pamiętam jak w dzieciństwie film ten wywarł na mnie ogromne wrażenie i o dziwo po latach oglądało się go równie przyjemnie. W filmie główną rolę oczywiście gra Chuck który dokopuje wszystkim, choć czasem sam też jest kopany, takie niewdzięczne życie „Strażnika Texasu”. Ale równie często co Chuck pojawia się na ekranie jego bryka patrolowy Dodge Ramcharger. Bryka ta dzielnie wozi Chucka po plenerach Texasu w pogoni za niegodziwcami. Autko jest mocarne i jak trzeba to bandziorów dogoni, wyjedzie z pod ziemi, a nawet do miasta na zakupy się nada. Tak wiec Chuck nie jest sam, ma super furę, fajną pannę, spluwę i wilka. Do tego robi porządki choć w przenośni bo w chacie ma syf a bryka jest tak utytłana błockiem że jak stoi to jej nie widać. Generalnie jak ktoś filmu jeszcze nie widział to polecam.
[youtube][/youtube]

Tyle tytułem wstępu teraz coś na temat modelu, choć może na razie bardziej projektu modelu. Model powstanie w zasadzie od podstaw choć w oparciu o różne dostępne w handlu komponenty. Skala modelu oczywiście 1/10. Wybrałem kategorię SS ponieważ lubię robić głównie modele redukcyjne a ta klasa chyba jest redukcji najbliższa. Oczywiście model nie będzie redukcyjny i będzie posiadał wiele uproszczeń w stosunku do oryginału, niemniej ma przypominać Ramchargera ze wspomnianego filmu.
wolfmcquadetruck.jpg
Gotowca budy Ramchargera niestety nie znalazłem, kiedyś była dostępna uproszczona lexanowa buda ale już jest nie ma, więc trzeba robić od podstaw. Do tego potrzebna jest dokumentacja i tu pojawił się pewien problem bo jeśli o zdjęcia chodzi to jest ich w sieci całkiem sporo i bez trudu znalazłem kilkadziesiąt dobrych fotografii tego wozu. Natomiast rysunków w rzutach nie ma żadnych, nawet najbardziej uproszczonych (!). Zarejestrowałem się nawet na trzech zagranicznych forach pasjonatów i właścicieli Dodge-ów z prośbą o przesłanie skanów takich rysunków, w końcu w instrukcji obsługi przeważnie takowe są. Niestety bez efektów.
11519246-1985-dodge-ramcharger-std.jpg
Kupiłem wiec na „jebaju”w Stanach katalog reklamowy Ramchargera, niestety rysunków też brak. Kupienie instrukcji było by najbardziej obiecujące ale z przesyłką wyszło grubo ponad 100$ więc odpuściłem. Postanowiłem że rysunki przygotuję sam, miałem sporo fotografii w tym kilka wzorcowych (wykonanych w miarę prostopadle) co rokowało nadzieję na sukces. Udało mi się znaleźć w sieci kilka wymiarów które pozwoliły mi tak przygotować fotografię że udało się ustalić właściwe proporcje.
11519267-1985-dodge-ramcharger-std.jpg
11517606-1985-dodge-ramcharger-std-c.jpg
11517494-1985-dodge-ramcharger-std.jpg
Fotografie umieściłem w AutoCadzie o na ich bazie przygotowałem uproszczony szkic w skali 1/10.
Dodge Ramcharger 1983.jpg
Rysunki z cada przeniosłem do CreoParametric i na ich podstawie zacząłem tworzyć bryłę karoserii.
dodge_ram_1983_body_r1.jpg
dodge_ram_1983_body_r2.jpg
Na obecna chwilę udało mi się za-modelować już cały kształt karoserii (z pominięciem niektórych detali) ale wymaga ona jeszcze dopieszczenia. Po skończeniu karoserii zamierzam dorysować do niej ramę podwozia i po kolei całą resztę wyposażenia. Pozwoli to zoptymalizować wyposażenie i wygląd modelu przed jego faktycznym powstaniem. Oczywiście pewne zmiany w projekcie i tak będą konieczne podczas budowy modelu, to nieuniknione. Jednak będzie ich znacznie mniej niż przy wymyślaniu konstrukcji modelu na „gorąco”. Karoserie planuje wydrukować metodą 3D i dopieścić aby jakoś wyglądała.
dodge_ram_1983_body_1.jpg
dodge_ram_1983_body_2.jpg
Z komponentów mam na razie most Yoty, silnik Novaka wraz z reglem, apkę Radiolink, moduł oświetlenia, rozdzielacz napędu i resory. Resztę niezbędnych kamlotów kupię w najbliższym czasie.
:england

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#2

Post autor: jaruso »

Szacun za podejście do tematu :OK .
Jakie wymiary ma to "maleństwo" ?

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#3

Post autor: Pixel »

:OK czekam na postępy :ok.
Co do druku 3D powiem Ci tylko, że bardzo odważny krok jak na całą budę, tzn. będzie Ci bardzo ciężko zrobić gładkie powierzchnie do zdjęć ;) A mówię dlatego, że sam miałem drukowaną budę w Kamazie 4326 i doprowadzenie tego do stanu w miarę "normalnego" to jakaś masakra :wall :wall :wall.

Awatar użytkownika
UZI
Teoretyk
Posty: 212
Rejestracja: 2011-06-02, 21:48
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 4 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#4

Post autor: UZI »

Jakie wymiary ma to "maleństwo" ?
Wymiary oryginału (znalezione w sieci):
-długość 4689mm
-szerokość 2019mm
-rozstaw osi 2692mm

Dla skali 1/10 przyjąłem:
-długość 470mm
-szerokość 202mm
-rozstaw osi 270mm
Co do druku 3D powiem Ci tylko, że bardzo odważny krok jak na całą budę, tzn. będzie Ci bardzo ciężko zrobić gładkie powierzchnie do zdjęć
Pewne doświadczenia z drukiem już mam, czasem drukuję części do projektowanych przez siebie maszyn, więc doskonale wiem jak to wygląda ;) W modelarstwie też już zrobiłem pewne próby:
IMG_20170609_205550.jpg
Tutaj co nieco na temat:
http://rctank.pl/forum/viewtopic.php?f=83&t=1366
http://rctank.pl/forum/viewtopic.php?f= ... =sky+force

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#5

Post autor: Pixel »

Zwracam honor :friends

Awatar użytkownika
UZI
Teoretyk
Posty: 212
Rejestracja: 2011-06-02, 21:48
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 4 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#6

Post autor: UZI »

Mosty MST robią pancerne wrażenie :00
Mi spodobały się Yoty bo mają taki bardziej finezyjny wygląd zbliżony do oryginału.Generalnie już nie będę zmieniał tych elementów w projekcie bo Yoty już czekają w szufladzie to trzeba ich użyć :OK

Pierwotnie myślałem o budowie modelu w klasie Scaled ale przeanalizowałem to co chciałbym osiągnąć i na czoło wysunął się aspekt poprawności wyglądu a na drugie miejsce zeszły walory trakcyjne. Idąc tym tropem przeanalizowałem regulamin Super Scaled i wyszło mi na to że lepiej budować według tej specyfikacji bo tu bardzie jest premiowany wygląd. W Scaled lepiej by się jeździło (większe koła, amory zamiast resorów) ale ucierpiał by na tym wygląd modelu bo na dużych kołach model by wyglądał nie jak "patrolówka" z filmu tylko jak współcześnie tunerowane do przepraw bryki.

W Scaled też zbuduje modela (kiedyś) dla syna (na razie ma roczek wiec pośpiechu nie ma) mam podwozie RC4WD z Landka 90 i budę do Chevroleta Blazera (też RC4WD) które kupiłem z myślą o przeróbce na Ramchargera. Jednak doszedłem do wniosku ze to dużo przeróbek i pokombinuję z budową od podstaw :idiot

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#7

Post autor: welna79 »

Uzi, pomysł już mi się podoba :OK
Idziesz wyborną drogą, mam nadzieję że w miarę szybko ją pokonasz i urozmaicisz Super Scaledowe OeSy.
Nie ma się co martwić szerokością bramek, jeśli w gronie będą co najmniej dwie osoby które mają podobne jeśli nie takie samo zdanie co Ty, to zabawa murowana
a jakie zdjęcia z tego będą - fiu, fiu (toć nadworny fotograf śmiga właśnie w SS)
Jestem jak najbardziej na TAK z pomysłem, projektem, realizacją, wspólną zabawą

Powodzenia
Zasiadam w pierwszym rzędzie i kibicuję
Pozdrawiam
welna79
:W

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#8

Post autor: jaruso »

welna79 pisze: Nie ma się co martwić szerokością bramek, jeśli w gronie będą co najmniej dwie osoby które mają podobne jeśli nie takie samo zdanie co Ty, to zabawa murowana
a jakie zdjęcia z tego będą - fiu, fiu (toć nadworny fotograf śmiga właśnie w SS)
To podejście, które lubię. Stachu, :piwo .

Awatar użytkownika
UZI
Teoretyk
Posty: 212
Rejestracja: 2011-06-02, 21:48
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 4 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#9

Post autor: UZI »

Ogólnie będziesz miał bardzo ciężko w SS mimo "premiowanego" wyglądu ;) ze względu na szerokość bramek jakie są, a koła ok 95-100mm chyba zmieścisz co?
Jery na pewno masz rację bo masz doświadczenie w jeździe takimi modelami, ja nie, wiec warto posłuchać rad fachowców :friends . Przeczytałem w regulaminie że nie powinien być szerszy niż 210mm więc się mieści. Koła natomiast nie powinny mieć średnicy większej niż 96mm czyli w wielkości naturalnej 0.96m. Z analizy zdjęć wyszło że koła miały średnice w granicach 0.7-0.75m, czyli w skali około 75mm. Trochę małe do jazdy więc będę oscylował w coś w granicy 80-90mm. Mam kola na felgach 1.9 o średnicy 96mm wydają mi się ciut za duże (psują proporcje modelu, choć wyglądają kozacko). Zresztą koła też narysuje wiec popatrzymy jak to wygląda. Ale powoli, rysuję w wolnej chwili a to wymaga czasu sama kasta pochłonęła już kilkanaście godzin :idiot

Co do jazd w zawodach to raczej pojawię się sporadycznie dla frajdy, nie mam parcia na "puchary" za to lubię spotkania towarzyskie i wspólne gawędy o modelach :) Więc aspekt super trakcyjnego modelu ma mniejsze znaczenie, dla mnie istotna jest frajda z budowania :OK

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#10

Post autor: welna79 »

Aż sprawdziłem ile mamy do siebie km, bo podoba mnie się Twoje podejście do tematu i to co piszesz jest na sto2

Zapowiada się co najmniej ciekawie :friends :party

Awatar użytkownika
Jakoob
YOTA Maniak / AT
YOTA Maniak / AT
Posty: 2641
Rejestracja: 2011-10-10, 13:50
Imię: pije Kuba do Jakuba
Lokalizacja: WPR
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#11

Post autor: Jakoob »

Marcin super napisane - w sedno same trafione :OK . Będę śledził temat na bieżąco, fajne masz podejście do tematu :D

:piwo

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11534
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#12

Post autor: Radek »

Pomysł na model super :OK

Awatar użytkownika
Krizi
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 3182
Rejestracja: 2009-01-23, 19:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#13

Post autor: Krizi »

To będzie świetny pojazd. Podziw dla technik budowy i szacun za zdrowe podejście :). Niech moc będzie z Tobą ;)

Awatar użytkownika
UZI
Teoretyk
Posty: 212
Rejestracja: 2011-06-02, 21:48
Imię: Marcin
Lokalizacja: Świdnica
Podziękował : 4 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#14

Post autor: UZI »

Dzięki chłopaki :friends
Znając mnie to projekt i budowa trochę będą trwały := Jednak postaram się nie zawieść waszych oczekiwań :)
W sobotę po długich rozważaniach za i przeciw kupiłem oponki i felgi, w sumie wyszło że jednak będzie 1/9" ;)
Natomiast wczoraj wieczorem dokończyłem modelować z zewnątrz kastę (zamiast marnować czas i prąd na mecz "dziadów").
dodge_ram_1983_car_body_5.jpg
dodge_ram_1983_car_body_6.jpg

Awatar użytkownika
Apeswu
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 458
Rejestracja: 2015-12-17, 15:42
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Gorzów / Lubuskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Dodge Ramcharger 1983 "Lone Wolf"

#15

Post autor: Apeswu »

Fajnie, ciekawie, szczegółowo :) Czekam dalej.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Super Scaled ...”