Toyota FJ40 by Pixel

Tematy odnośnie budowy modeli pojazdów klasy Super Scaled...
Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Toyota FJ40 by Pixel

#1

Post autor: Pixel »

Witam w moim pierwszym garażu :england
Po długich przemyśleniach na temat budowy modelu i wybrania odpowiedniej dla mnie klasy, postanowiłem dołączyć tutaj - do Super Scaledów. Jak w tytule napisałem na tapetę wziąłem model Toyoty FJ40. Początkowo rozważałem zakup MST CMX na którym to Toyota by jeździła ale po rozmowach z bardziej doświadczonymi zmieniłem zdanie i postanowiłem zbudować podwozie na mostach Losiego. Jako, że go posiadam to żal byłoby, żeby stał na półce nieużywany. Wiem, że czeka mnie sporo pracy, ale mam nadzieję, że osiągnę zamierzony cel. ;) Będę dążył, żeby wyglądał tak jak ten na załącznikach.
Zastanawiam się tylko czy na początek zamontować oryginalną przekładnię, którą posiada Losi, czy od razu zamontować coś mocniejszego np. przekładnię z Axiala z bezszczotką.
Dalsza cześć nastąpi jak listonosz przyniesie mi karoserię :D

Pozdr.
Pixel
Załączniki
1977-Toyota-FJ40-Land-Cruiser-Side.jpg
1977-Toyota-FJ40-Land-Cruiser-1.jpg

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#2

Post autor: jaruso »

Przemyśl sprawę przekładni, ponieważ modele w SS muszą posiadać wnętrze. Przekładnia axiala może nie zmieścić się w tak małym nadwoziu jakim jest fj40. Przyglądnij się modelom fj40 na forum, na pewno znajdziesz inspiracje. Jakie nadwozie masz zamiar zastosować? Wadera?

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#3

Post autor: Orzeł »

jaruso pisze:Przemyśl sprawę przekładni, ponieważ modele w SS muszą posiadać wnętrze. Przekładnia axiala może nie zmieścić się w tak małym nadwoziu jakim jest fj40. Przyglądnij się modelom fj40 na forum, na pewno znajdziesz inspiracje. Jakie nadwozie masz zamiar zastosować? Wadera?
Też nad tym myślę i mój pomysł jest taki, że wnętrze da się zrobić a silnik z przekładnią wyjdzie centralnie w środku i zostanie obudowany kierowcą i fragmentem siedzeń. Gdyby to miał być kabrio to by nie dało rady.
Dajcie znać czy tak może być bo będziemy z Pixelem rzeźbić dwa takie autka :nos

Awatar użytkownika
cina
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2489
Rejestracja: 2013-09-08, 18:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Konstantynów
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#4

Post autor: cina »

Ja mam zrobione na HPI, silnik i przekładnia wchodzi pod maskę, rozdzielacz w ramie. Nie ma problemu z wnętrzem, nawet jeśli ktoś chce cabrio robić

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#5

Post autor: Orzeł »

Garaże przeglądaliśmy, znamy tematy, tylko, że wszystkie dodatkowe modyfikacje generują dodatkowe koszty a nam chodzi żeby dopasować się do regulaminu ss z tym co mamy :) I tak będziemy próbować. W regulaminie napisane jest że ma być wnętrze i będzie nawet z kierowcą. A to czy kierowca będzie jako wydmuszka czy z bebechami w środku nie jest wyszczególnione :)

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2098
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#6

Post autor: Gorg »

na blogu opisuję dwa takie modele, zobacz a może coś Ci się wymyśli:
http://magia-modelarstwa.blogspot.com/2 ... ck-up.html
http://magia-modelarstwa.blogspot.com/2 ... abrio.html

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#7

Post autor: Pixel »

Jerry_Cornelius pisze:Od 2013 regulamin SS nie miał istotnych poprawek tylko kosmetyczne oraz organizacyjne. ;)
Jest w nim zapis:
pkt I podpunkt 16
I. Definicja klasy /warunki dopuszczenia modelu do uczestnictwa w zawodach.
16. Wymagane jest posiadanie kompletnego wnętrza w modelu, czyli : kierowca + szyba czołowa przeźroczysta +
kierownica, drążki zmiany biegów, fotele, podłoga.
To chyba wyjaśnia wszystko i jest wyszczególnione co ma się znajdować. Oj chyba się komuś nie chciało czytać regulaminu od deski do deski ;)

Pozdrawiam
:W
Przepraszam bardzo ja się teraz wypowiem :LOL
Ja czytałem regulamin :cisza i sprawa jest następująca: Jak będzie przekładnia Axiala to najwyżej kierowca będzie "otyły" a jak zamontuję oryginalną Losiego, no to problem znika.

A odpowiadając na pytanie Jarusa to karoserie są Wadera.

Pozdr.
Pixel

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#8

Post autor: Pixel »

Kroczek do przodu :ok
Wstępnie zarys ramy już jest, teraz jeszcze mocowanie mostów i prawie gotowy. Przekładnia Losiego pasuje niemalże idealnie do Wadera, wymaga jedynie tylko kilku "podcinek". Niestety kolor zmieniony na niebieski, ponieważ w sklepie nie mieli oliwkowego :krzyk Ciąg dalszy prac wkrótce...

Pozdr.
Pixel
Załączniki
IMG_20160809_215539 (Kopiowanie).jpg
IMG_20160809_222929 (Kopiowanie).jpg
IMG_20160809_220137 (Kopiowanie).jpg

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#9

Post autor: jaruso »

Przekładnia losi jest zdecydowanie łatwiejsza do adaptacji w tym nadwoziu :OK

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#10

Post autor: Orzeł »

jaruso pisze:Przekładnia losi jest zdecydowanie łatwiejsza do adaptacji w tym nadwoziu :OK
Przy takim rozwiązaniu prawie w całości zachowane zostanie wnętrze. Potrzebne były tylko minimalne podcięcia pomiędzy siedzeniami :)

Problem tylko w tym, że przy takim umieszczeniu napędu od losiego trzeba zwężyć ramę z przodu bo przy skręcie kół będą tarcia. Jednak POMC jest elastyczny i się naddał. Gdyby rozstaw ramy był węższy przekładnia musiałby iść o 1 cm do góry a to spowodowałoby większą ingerencję we wnętrze.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#11

Post autor: zotornik »

Przekładnia Losi jest ciekawa z racji wymiarów i dość cichej pracy, ale jest pewne "ale" !
Miałem takową przekładnię w Defku na kołach 1.9" i niestety dość szybko wyszły dwie jej słabości. Obie jak sądzę spowodowane "przeciążeniem" materiału, choć jazda nie była agresywna, a koła jak wspomniałem raczej też nie duże.
Wg mnie nie ma w tym żadnej filozofii, po prostu przekładnia pochodzi z modelu który był mały, lekki , przeznaczony do "spokojnej crawlerowej" jazdy. Sądzę, że najważniejszy jest w tym ciężar modelu i opory terenowe jakie musi pokonywać model - a których nie wytrzymują pewne elementy.

Po pierwsze szybko wyrobiły się mocowania osi przekładni !
Na zdjęciu poniżej widać jak oś wyrobiła gniazdo jej mocowania.
losi_przekładnia_001.jpg
Było na wpust - niestety bardzo płytki - więc zrobił się "kółeczko". Ta przypadłość została naprawiona przez wykonanie elementu zastępczego. Niezastąpiony Senior wykonał przeróbkę przekładni w tej części i ten temat został trwale rozwiązany :)
losi_przekładnia_002.jpg
Niestety gdy już ośki trzymały się porządnie, obciążenie przekładni znalazło sobie inny słaby punkt. tym razem była to jedna z "zębatek" - zaznaczona na zdjęciu.
losi_przekładnia_003.jpg
Zębatka napisałem w cudzysłowie, bo choć zdjęcie tego nie oddaje, to są one w tym wypadku bardzo płytkie, nieco obłe i w moim wypadku doszło do ścięcia w 2 miejscach po jednym lub dwóch zębie. W efekcie model po płaskim jechał, ale jak pojawiał się podjazd, to niestety brak zębów powodował przeskakiwanie przekładni i model tracił napęd.
Ta część występuje stety lub niestety tylko w zestawie, razem z pozostałymi dwoma zębatkami przekładni - na szczęście chyba nadal można ja kupić: "Center Transmission Gear Set" LOSB1428 cena ok. 6$
losi_przekładnia_004.jpg
Trochę naśmieciłem, ale gdyby się coś przydarzyło - czego nie życzę - to będziecie wiedzieli gdzie szukać.

Miałem jeszcze napisać - przekładnia sprawuje się dobrze o ile nie będziemy agresywnie prowadzić modelu ! Obie usterki, które odnotowałem ewidentnie pojawiły się w momencie gdy model "walczył" z terenem i w czasie sterowania dochodziło do mocnych szarpnięć i zrywów.
Oczywiście ciężko tego uniknąć w trialu, ale jak się o tym pamięta to można przedłużyć życie tej przekładni.

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#12

Post autor: Orzeł »

Dzięki Ci Wojtku za tą podpowiedź. Trochę mnie zmartwiłeś ale jednocześnie uspokoiłeś podając konkretny zestaw naprawczy. Trzeba będzie się przygotować na taką ewentualność. Bartka Losi jest praktycznie nowy, był bardzo mało używany, może trochę wytrzyma. :)

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#13

Post autor: Pixel »

Jerry_Cornelius pisze:Jak nie wstawi opon mud trasherów 1.55 tylko mickey thompsony 1.55 to nie ma czym się martwić ;)

:W
Planuję jeździć na oponach od losiego, bo są w miarę uniwersalne i dobrze sobie radzą w terenie. :) Myślę, że oporów dużych też nie będzie.

Pozdr.
Pixel

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#14

Post autor: Sławek »

A łapią sie pod regulamin SS ? sprawdz na wszelki wypadek bo nie pamietam.

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Toyota FJ40 by Pixel

#15

Post autor: welna79 »

Oj
Pixel pisze:
Jerry_Cornelius pisze:Jak nie wstawi opon mud trasherów 1.55 tylko mickey thompsony 1.55 to nie ma czym się martwić ;)

:W
Planuję jeździć na oponach od losiego, bo są w miarę uniwersalne i dobrze sobie radzą w terenie. :) Myślę, że oporów dużych też nie będzie.

Pozdr.
Pixel
Oj, to do SS ciut za duże będą
:Y

Looknij sobie tutaj:
]masz 1.55 ale i inne

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Super Scaled ...”