MST CMX - Range Rover Sport

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
ODPOWIEDZ
Bonzoos
Teoretyk
Posty: 21
Rejestracja: 2010-05-19, 16:35
Imię: Szymon
Lokalizacja: o / Będzin

MST CMX - Range Rover Sport

#1

Post autor: Bonzoos »

Cześć,

nadszedł długo wyczekiwany czas na założenie garażu...
W ciągu kilkunastu poprzednich lat, kilka modeli przewinęło mi się przez ręce. Żaden z nich nie był jednak w skali 1/10. Po 10 latach od rejestracji będziecie mogli zaobserwować powstawanie czegoś odrobinę innego ;)

Pierwotnie - model miał być drukowany - myślałem tutaj pomiędzy Nissanem Patrolem, Toyotą Land Cruiser 200, 4Runnerem V gen.
Jednak po długich poszukiwaniach projektu / ciekawego hard body w dobrej cenie - trafiłem na licencjonowany model Range Rovera 1:10.

Garść ciekawych inspiracji w tym kierunku i zdecydowałem się na zakupy 🙂 RR Sport będzie częścią podwozia od Pani Mikołajowej (z imienia: Bożena Rodzenie). Dostarczyła mi ona MST CMX 1:10 oraz z lekkim opóźnieniem Range Rovera 1:10. Myślę że jakość nadwozia jest naprawdę bardzo dobra. Dosyć długo szukałem ale uważam, że było warto - świadczy o tym już spore grono zainteresowanych. Dla ciekawskich - zdjęcia poniżej. 🙂

Wiem, że RR ze zdjęcia to Discovery, ale mam zamiar podążać w podobnym kierunku z tym projektem.
Nie będę się spieszyć - model ma być miły dla oka i sprawny w terenie.
Załączniki
1a.png
2a.png
Po zakupach :)
Po zakupach :)
Porównianie z Unimogiem - Tamiya.
Porównianie z Unimogiem - Tamiya.
6aa.png
Po przymiarce kół.
Po przymiarce kół.
Discovery adventure / expedition - punkt odniesienia.<br /><br />Zapraszam do czynnego udziału w projekcie :)
Discovery adventure / expedition - punkt odniesienia.

Zapraszam do czynnego udziału w projekcie :)

szafir51
Teoretyk
Posty: 161
Rejestracja: 2019-10-04, 12:48
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław

Re: MST CMX - Range Rover Sport

#2

Post autor: szafir51 »

Fajny Range, będę śledził po(d)stępy :)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: MST CMX - Range Rover Sport

#3

Post autor: zotornik »

Niby tylko podmiana kół, a zmiana mocno na plus.

Przeliczałeś wymiary, czy przyjąłeś z opisu modelu, że to skala 1:10.
Ciekawi mnie jak mu blisko lub daleko do faktycznej skali 1:10?

Bonzoos
Teoretyk
Posty: 21
Rejestracja: 2010-05-19, 16:35
Imię: Szymon
Lokalizacja: o / Będzin

Re: MST CMX - Range Rover Sport

#4

Post autor: Bonzoos »

Zotornik - to niestety tylko "przymiarka" kół - czeka mnie adaptacja (wydłużenie o 56mm maksymalnego rozstawu osi) - to prawdopodobnie już w nowym roku :). Tak, też uważam że efekt ich pasowania jest całkiem niezły.

Wymiary przeliczane fizycznie, liniałem - względem tego co jest w oryginale według źródeł tj.: rozstawu osi RR, jego szerokości, długości całkowitej - wychodzi dokładnie w skali 1:10. :zapo

Bonzoos
Teoretyk
Posty: 21
Rejestracja: 2010-05-19, 16:35
Imię: Szymon
Lokalizacja: o / Będzin

Re: MST CMX - Range Rover Sport

#5

Post autor: Bonzoos »

Cóż... Od początku założenia tematu minęło trochę czasu – jednak jak widać - z niczym się nie spieszę. :)

W tym tygodniu rozebrałem model w 2/3 części, wyczyściłem dokładnie większość podzespołów. Udało mi się rozpocząć proces zmiany rozstawu osi czego wynik widać na zdjęciach. W nadchodzącym czasie przygotuję sobie blokadę rozstawu osi oraz jej położenia względem środka MST. Rozstaw osi w RR to dokładnie 293mm. Unieruchomienie mostów względem siebie oraz względem podwozia pozwoli na budowę nowych elementów zawieszenia (linek ze snapami). Snapy zakupię z Traxxasa a linki wykonam samodzielnie. Pozostaje kwestia wałów, które być może spasuję, być może wykonam sobie na CNC.

Mam nadzieję, że z nadchodzącymi pracami będzie już tylko z górki. Enjoy 😊
Załączniki
12.jpg
11.jpg
10.jpg
9.jpg
8.jpg

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: MST CMX - Range Rover Sport

#6

Post autor: zotornik »

Za oknem zima, więc na razie możesz "śpieszyć się powoli" :]

Raczej używamy na forum określenia rodendy, a nie snapy, które - przynajmniej mnie - bardziej kojarzą się z terminologią lotniczą lub szkutniczą.
A traxxasowskie rodendy, to rzeczywiście bardzo dobry wybór - szczególnie polecam konkretny zestaw #1942
traxxas 1942.jpg
Nie za mało, nie za dużo i nie za drogo.

Wały z MST będą do planowanego rozstawu za krótkie?
Wówczas albo przedłużka, albo również szukaj wałów Traxxasa - tu masz je opisane: posting.php?mode=edit&f=18&t=2416&p=46404#preview

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”