Land Rover Defender D90 by Koza

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#16

Post autor: Koza94 »

@Dewu - świetnie Ci to wyszło. Dużo estetyczniej niż u mnie :p Sprawdź czy zębatki się nie zacinają pod obciążeniem - u mnie okazało się, że odstęp był o 0,5mm za duży i przy mocnym obciążeniu model stawał jak wryty...

A postępy... są! Choć jak to często bywa w terenie, mieli się kołami w miejscu przesuwając się baaardzo powoli do przodu :LOL

Pierwsze ogólnopolskie zawody za mną. Impreza na prawdę wspaniała, mnóstwo poznanych ludzi, którzy dali jeszcze więcej porad!
40987250_2143578759217979_5386311253188673536_n.jpg
Od strony technicznej nie mam się czym chwalić, 12 miejsce i przejechane 3 oesy na chyba 14 to raczej nie powód do dumy - ale model jest w trakcie budowy, więc zawody miały na celu wyłonienie jego wad...
Łoopanie
Łoopanie
Lista awarii:
1. Blokujący się rozdzielacz - za duży odstęp między zębatkami
2. Urwane mocowanie zwrotnicy (2x) - element wydrukowany w 3d z PLA okazał się za słaby - złe ustawienie do druku i słaby materiał...
Druk
Druk
3. Zmielone satelitki w tylnym dyfrze - moja wina, podczas jednej z prób blokowania, uszkodziłem je dremelem i nie wytrzymały presji
Oprócz tego mocowanie tymczasowe sprężyn na trytytkach zaczęło spełniać swoją rolę dopiero po zastosowaniu porad szanownych współzawodników ;)

Na pewno cieszę się, że przerobiony most Feiyue na przodzie dał rade i wbrew pozorom było z nim mniej problemów niż z oryginalnymi wahaczami :VV
Moscik
Moscik
Mimo wszystko zawody jak zwykle uważam za udane i szykuje się na kolejne - nowa obudowa rozdzielacza (tym razem będzie z drukarki) i mocowania zwrotnic już w druku, nowe opony Mud Thrashers (wreszcie) w drodze, zobaczymy jak się sprawdzi po kolejnych modach ;)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#17

Post autor: zotornik »

Model płatał figle, tego nie da się ukryć, ale należy Ci się duży plus za wkład własnej pracy, chęci i determinację :OK

Awatar użytkownika
dewu
Teoretyk
Posty: 241
Rejestracja: 2017-09-07, 00:33
Imię: Dominik
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#18

Post autor: dewu »

Ja już trzecią obudowę z aluminium zrobiłem bo dopiero teraz trafiłem z odległością wałków, ale i tak nie jestem zadowolony. Teraz podsunąłeś pomysł druku 3d i to będzie lepsze rozwiązanie bo da precyzyjniejsze wykonanie niż ręczne wiercenie z aluminium. Zordzielacza jeszcze nie montowałem bo myślę nad jego ułożeniem. Składa się kilka rzeczy na to jak miejsce na baterie, miejsce na nogi kierownika.

Wysłane z mojego Lenovo TAB 2 A7-30H przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#19

Post autor: Koza94 »

Dzięki @zotornik - braki w wiedzy i sprzęcie staram się nadrabiać własnie chęciami i determinacją ;)

@dewu - jutro zrobie test jak obudowa wydrukowana z PETG znosi obciążenia, ale po "macaniu" wydruku jestem dobrej myśli ;)
IMG_20180906_002335.jpg
IMG_20180906_002335.jpg (25.78 KiB) Przejrzano 1257 razy

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#20

Post autor: czayo »

Koza94 pisze:Dzięki @zotornik - braki w wiedzy i sprzęcie staram się nadrabiać własnie chęciami i determinacją ;)

@dewu - jutro zrobie test jak obudowa wydrukowana z PETG znosi obciążenia, ale po "macaniu" wydruku jestem dobrej myśli ;)
IMG_20180906_002335.jpg
Jeśli mogę Ci coś doradzić w sprawie rozdzielacza.
Łożyska daj od środka (jak trzeba, zrób rozdzielacz dzielony w połowie żeby się dał złożyć, chociaż jako jeden element też da się złożyć, tyle że będzie więcej zabawy).
Po pierwsze, nie będą narażone na błoto/kurz/wodę i pożyją dłużej.
Po drugie, przy takim montażu łożysk jak masz teraz, zębatki w środku będą tarły o obudowę, i poprostu ja zniszczą.
Więc łożyska od środka, i między zębatką a łożyskiem podkładka, tak, aby podkładka dotykała tylko wewnętrznej bieżni łożyska (zwykła 5 z tego co pamiętam będzie za duża, więc czasami używam rozprostowanych podkładek sprężynujących).
Jak dobrze dobrałeś odległość zębatek, to będzie pracowało bez zarzutu.

Awatar użytkownika
dewu
Teoretyk
Posty: 241
Rejestracja: 2017-09-07, 00:33
Imię: Dominik
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#21

Post autor: dewu »

Koledzy możecie mi policzyć odleglosc dla zębatek 11T i 17T, jakie parametry jeszcze potrzeba? Zębatki traxxasa na 5mm wałek. Z góry dzięki.

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#22

Post autor: czayo »

((11+17)/2*0.8)+0.2=11.4mm
średnica podziałowa*moduł+luz*=rozstaw osi

*tyle daję w swoich rozdzielaczach

Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#23

Post autor: Koza94 »

Dzięki Czajo z ekspercką porade - puki co pokatuje te wersje, następna będzie zrobiona po Twojemu ;)

Cp do obliczeń, to nie *0.8 a *1.0 bo na zebatkach 1.0 to montujemy ;) Mysle, ze mozna Twoj wzor przykleić w moim temacie "kalkulator odstępu zębatek" w dziale technicznym ;)

Wysłane z mojego K4000 Plus przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#24

Post autor: czayo »

dewu pisze:....Zębatki traxxasa na 5mm wałek...
Napewno moduł 1? Żaden ze mnie ekspert od traxxasa, ale przewaliłem sporo zębatek, jak i skrzyń od traxxasa i oni używają modułu 0.8, lub 32p (często uzywane wymienne, bo są bardzo podobne).
Nie wyklucza to oczywiście zębatek o module 1 (takich też używałem).

Awatar użytkownika
dewu
Teoretyk
Posty: 241
Rejestracja: 2017-09-07, 00:33
Imię: Dominik
Lokalizacja: Pruszków
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#25

Post autor: dewu »

Tak moduł 1. Dzięki chlopaki nie znałem tego wzoru że tak prosto sie liczy.

Wysłane z mojego SM-J500F przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#26

Post autor: Koza94 »

Walka trwa!

Rozdzielacz z druku spisuje się dzielnie, wiec w razie jakby ktoś potrzebował, mogę przesłać projekt 3D ;)

Defek przeszedł wiele testów, podczas których znajdowałem kolejne wady - największą zdecydowanie były ukręcające sie przeguby z przodu. Zamowiłem najtanszy zestaw, który odrobine dopasowałem, i musze przyzać, że działa bez zarzutu ;)
13012011_IMG_20180913_192519.jpg
Dostał również oświetlenie!
13012010_IMG_20180921_205011.jpg
W drodze felgi beadlock polecone przez Zotornika i moduł dzwiękowo-oświetleniowy Turnigy. Na zamontowanie czeka serwo-wyciągarka ;)

W najbliższą niedziele zawody pucharu śląska - cel: dojechać bez awarii! ;D
Ale model pomimo katowania, nie poddaje się, wiec jestem dobrej myśli ;)
13012012_IMG_20180923_153612.jpg
I czekam na zawody!
13012013_IMG_20180923_154336.jpg

Awatar użytkownika
Krizi
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 3182
Rejestracja: 2009-01-23, 19:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#27

Post autor: Krizi »

Szacun Koza. Dozo na kolejnym spocie ;)

Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#28

Post autor: Koza94 »

Garaż się trochę zakurzył, więc pora na :update

Defek od ostatniego posta przeszedł kilka zmian. Najważniejsza z nich, to mosty. Zainstalowałem mosty od HG p402 po zwężaniu inspirowanym Przemskym, ale z moimi poprawkami - jest szerszy niż Przemkowy o 12mm, ale za to można go rozbierać. Z przodu obowiązkowo półosie CVD od Axiala (china) i mój autorski pomysł - Axialowskie zwrotnice, dzięki którym półoś jest dużo stabilniejsza. Zwrotnice pasują P&P. Serwo przeprowadziło się z ramy na drukowane mocowanie na moście ;) Wymieniłem również opony na Dick Cepek Mud Country - jak dla mnie są świetne i spisują sie najlepiej z wszystkich testowanych.
1
1
3
3
Model dzielnie przejeździł całą zimę, bez większych awarii. Byłby próby zainstalowania paska napędowego pomiędzy silnikiem a skrzynią, lecz nie wyszły pomyślnie i powróciły ori zębatki, za to nasmarowane i przykryte wydrukowaną obudową.
4
4
2
2
W tym roku najprawdopodobniej nie spotkacie Defka na Ogólnopolskich Oesach - jego miejsce zajmie inny Land Rover, którego garaż powstanie lada chwila :)
Mimo to, model nie idzie do szafy - w śląskich rozgrywkach, będę nim startował - nowy model będzie prowadzić moja kobieta ;)

Awatar użytkownika
RockyRider
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 475
Rejestracja: 2016-07-15, 23:06
Imię: Dawid
Lokalizacja: Katowice
Podziękował : 1 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#29

Post autor: RockyRider »

:VV o tak wkoncu coś się w garażu dzieje ;) bo w realu cały czas :friends w tym roku rzadzimy co :D

Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Re: Land Rover Defender D90 by Koza

#30

Post autor: Koza94 »

Jesienią dopadla mnie depresja twórcza jeśli chodzi o garaż, ale postsram sie to naprawić, bo jest o czym pissć ;D

Do Twoich cudów jeszcze mi troche brakuje, ale wiem, że pomożesz :friends

Wysłane z mojego K4000 Plus przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”