Suzuki Samurai SJ413

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
Awatar użytkownika
skowallo
Teoretyk
Posty: 100
Rejestracja: 2016-11-06, 10:13
Imię: Piotr
Lokalizacja: Poznań

Suzuki Samurai SJ413

#1

Post autor: skowallo »

Mimo nieukończonego Patrola pora rozpocząć nowy projekt, a właściwie to pracuję już nad nim jakiś (dłuższy) czas.
Kolejną zabawką będzie Suzuki Samurai SJ413 - wersja na szerokich mostach.
U5SZGED1.png.jpg
suzuki-samurai-1300-custom-1986.png
1981_suzuki_samurai_1300_custom.jpg
Model ma powstać w skali 1:10, o ile robienie karoserii będzie przyjemnością, to znalezienie ciekawych mostów o tej szerokości będzie wyzwaniem - sugestie mile widziane :) Rama zostanie wykonana wg. projektu offroadowej ramy do samuraia z modyfikacją na sprężyny. Silnik z przekładnią chciałbym upchnąć pod maską. Docelowo planuję zachować oryginalną linię, fabryczne zderzaki itd.

Biorąc się za ten projekt chciałem wydrukować elementy na szybko ze znalezionego w internecie modelu cad i dalej rzeźbić, ale był bardzo uproszczony, proporcje się nie zgadzały, ogólnie słaby. Przydał się jednak jako punkt zaczepienia do utworzenia nowego modelu. Na typ etapie do zrobienia zostały na pewno uszczelka przedniej szyby, odbojniki ramy szyby, miejsce na emblemat samurai, logo suzuki i całe wnętrze. Poza tym ciągle doszukuję się jakiś detali, które dodaję, usuwam lub mofyfikuję kolejny raz...
Po skończonym modelowaniu podzielę bryłę na części do druku 3D (zastanawiam się nad otwieraną maską i drzwiami wtedy podział bryły będzie inny).

Dość gadania, model na tym etapie prezentuje się tak:
key587.3.jpg
key625.7.jpg
key649.6.jpg
key901.4.jpg
key941.5.jpg
A bez szpanerskiego renderingu tak:
samurai.png
Za niecały miesiąc mam nadzieje, że uda się wydrukować już próbne elementy i dalej praca pójdzie z kopyta.
:england

Awatar użytkownika
bonk
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 459
Rejestracja: 2017-09-07, 20:53
Imię: Maciej
Lokalizacja: W-wa/Lubartów
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#2

Post autor: bonk »

Trzymam kciuki za projekt i zasiadam w pierwszym rzędzie, albowiem marzy mi się takie autko w skali 1:1 ;)

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#3

Post autor: RC-Nennox »

Odpalam pierwsze foto i szczeka opada, patrzę następne i już wiem, że się nie pozbieram.
Idę dalej i co? Normalnie czuje się oszukany! Myślałem że to już zdjęcia gotowej budy. :decha
Nie zmienia to jednak mojej reakcji. Projekt mega!
Czekam na rozwój garażu, napewno często będę zaglądał.

Awatar użytkownika
zipi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1797
Rejestracja: 2012-07-20, 05:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Czernikowo
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#4

Post autor: zipi »

Po pierwszych fotach myślałem, że to zdjęcia gotowej kabiny. Podobnie jak Błażej czuję się zawiedziony.
Fajny projekt :OK

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#5

Post autor: Radek »

Piotrek, Ty mi powiedz dlaczego w Łodzi na zawodach Cię nie było i choć tylko po to co by Twojego Nissana podziwiać?
:zly :D
Co do mostów to Ci żadnej nowości nie powiem, albo mosty kulaka 1:18,albo losi 1:18.
Powodzenia z projektem :OK

Awatar użytkownika
skowallo
Teoretyk
Posty: 100
Rejestracja: 2016-11-06, 10:13
Imię: Piotr
Lokalizacja: Poznań

Re: Suzuki Samurai SJ413

#6

Post autor: skowallo »

Dziękuję wszystkim za miłe słowa! :england uwagi też mile widziane - będę modyfikował

@Jerry_Cornelius
Chciałem żeby oddawał niewielkie wymiary przy innych, ale chyba zrobię tak jak mówisz :ok W większej skali w rc4wd widziałem świetne mosty podobne do samuraiowych - Yota II. No i łatwoo o całą resztę części.
Btw. do super scaled też by się nadał na sprężynach, ale jako japoński suzuki coily :)

@bonk
Jeśli roważasz zakup to zachęcam, miałem kilka lat temu i do dziś nie mogę sobie wybaczyć sprzedania go. Mimo walki ze rdzą, poza tym kochane proste autko :)

@Radek
No właśnie chciałem jechać do Łodzi i wreszcie w jakimś spotkaniu uczestniczyć (po nieodżałowanym reconie!!!!!!), ale niestety nie dałem rady. Przyszły rok będzie spokojniejszy więc mam nadzieję uczestniczyć "systematycznie" :) Strach co będzie jak się naoglądam tych forumowych cudów, pogoni mnie z domu z kolejnymi pomysłami.... :D

NumeR
Teoretyk
Posty: 2
Rejestracja: 2016-10-29, 16:02
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Chojnice - pomorze

Re: Suzuki Samurai SJ413

#7

Post autor: NumeR »

Jakbyś potrzebował konkretne wymiary z wersji 1:1 to służę pomocą. W garażu stoi samurai (praktycznie to samo co sj 413), co prawda na resorach, ale zawsze coś. A co do wersji na sprężynie to masz rację, że to coil, ale atrapę to miał trochę inna niż wersje na resorach.

Awatar użytkownika
skowallo
Teoretyk
Posty: 100
Rejestracja: 2016-11-06, 10:13
Imię: Piotr
Lokalizacja: Poznań

Re: Suzuki Samurai SJ413

#8

Post autor: skowallo »

NumeR pisze:Jakbyś potrzebował konkretne wymiary z wersji 1:1 to służę pomocą. W garażu stoi samurai (praktycznie to samo co sj 413), co prawda na resorach, ale zawsze coś. A co do wersji na sprężynie to masz rację, że to coil, ale atrapę to miał trochę inna niż wersje na resorach.
Karoseria już jest obrabiana, ale zgłoszę się po zdjęcia/wymiary przy robieniu ramy i elem. płyty podłogowej. Dziękuję :england

Awatar użytkownika
skowallo
Teoretyk
Posty: 100
Rejestracja: 2016-11-06, 10:13
Imię: Piotr
Lokalizacja: Poznań

Re: Suzuki Samurai SJ413

#9

Post autor: skowallo »

Decyzja została podjęta i poszły konie, samurai jest wykonywany w skali 1:7,5-7,6. Dzięki powiększeniu wykorzystam podróbki mostów Yota 2 z aliexpress, jestem ciekawy czy są coś warte, ramę wypalę stalową na laserze. Skłaniam się do zawieszenia go na piórach bo linki mocno zagracają podwozie, ale jeszcze zobaczymy :)

Prace nad karoserią idą jak burza - głównie jest to zasługa Gutka, który po otrzymaniu modeli spędził przy drukarze ładnych kilka dni i nocy, dzięki! :OK
Jakość wydruku wyszła bardzo dobra, mimo wielkości niektórych detali równej max. polu roboczemu drukarki. Detale wykonane są z mocnego ABSu, mimo grubości dzięki pustemu wnętrzu są lekkie.
20171102_155347a.jpg
Karoseria ma być malowana na metalik w połysku więc wszystkie elementy wstępnie wyszpachlowałem i wyszlifowałem.
20171104_153832a.jpg
Po sklejeniu wszystkich części całość zostanie wyszpachlowana na łączeniach i w miejscach, które trzeba będzie poprawić. Zderzaki mocowane będą wyłącznie do ramy da to możliwość podmieniania na bardziej offroadowe z wyciągarką, szeklami itd.
20171109_171708a.jpg
20171109_171722a.jpg
Teraz prace trwają nad płytą podłogową, nadkolami i ścianą grodziową. Następne będą detale czyli boczki, fotele fabryczne, lusterka i inne.
Na wiosnę musi jeździć, żebym mógł się pojawić wreszcie na jakiś zawodach :)

Awatar użytkownika
przemsky
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 2429
Rejestracja: 2014-08-18, 21:30
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tychy
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#10

Post autor: przemsky »

Piękny projekt :)

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#11

Post autor: RC-Nennox »

Elegancko to wyglada!

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2099
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#12

Post autor: Gorg »

SUper, ale szkoda że taki duży

A czy maska z przodu nie jest za wąska w stosunku do nadkoli?

Awatar użytkownika
Gutek RC
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 837
Rejestracja: 2015-05-07, 14:49
Imię: Damian
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#13

Post autor: Gutek RC »

Rewelacyjny projekt i ciesze się ze w tym uczestniczę . Jeszcze kupa roboty ale już teraz robi wrażenie .

Awatar użytkownika
irko
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1595
Rejestracja: 2011-10-09, 23:32
Imię: Irek
Lokalizacja: mazowieckie
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Suzuki Samurai SJ413

#14

Post autor: irko »

Jakie wymiary? (długość, rozstaw osi, szerokość) ????

Awatar użytkownika
skowallo
Teoretyk
Posty: 100
Rejestracja: 2016-11-06, 10:13
Imię: Piotr
Lokalizacja: Poznań

Re: Suzuki Samurai SJ413

#15

Post autor: skowallo »

Gorg pisze:SUper, ale szkoda że taki duży

A czy maska z przodu nie jest za wąska w stosunku do nadkoli?
Maska względem karoserii jest ok, same nadkola są trochę szersze ale chyba światło to tak uwydatniło na zdjęciu :) To jest wersja do której ma być podobny: https://www.motoringresearch.com/wp-con ... asters.jpg
05_Suzuki_SJ_Great_Motoring_Disasters.jpg
irko pisze:Jakie wymiary? (długość, rozstaw osi, szerokość) ????
Rozstaw osi ok. 272 mm, buda: dł. 425 mm, szer. 220 mm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”