Land Rover Discovery I by Koza

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Koza94
Początkujący
Początkujący
Posty: 317
Rejestracja: 2018-04-27, 10:25
Imię: Paweł
Lokalizacja: Ruda Śląska
Podziękował : 4 razy

Land Rover Discovery I by Koza

#1

Post autor: Koza94 »

Już po 23 więc można zacząć DYSKOTEKĘ!

Na sezon 2019 buduję nowy model - na początek trochę suchych faktów:

Rama: DIY Alu 5mm
Mosty: MST MSA
Skrzynia: Feiyue FY-03
ESC: 1060
Silnik: HPI 55t
Servo: JX PDI 6221
Opony: KRT 96mm lub inne o tym wymiarze ;)
Buda: LR Disco I proj. by Alberto Arnau
Tx/Rx: Austar AX6S

Podwozie:
Postawiłem na minimalizm - Defek trosze defektował, więc uznałem, że im mniej, tym lepiej. Postarałem się uzyskać jak największy prześwit środowy przy możliwie niskim środku ciężkości - podczas testów, przy kołach ważących ok 130g i karoserii o wadze ok 600+g model był dosyć stabilny. Wybrałem mosty MST ze względu na praktyczny brak konkurencji - wiele tygodni przeglądania garaży na forum utwierdził mnie w przekonaniu, że jeśli scaled, to mst (rc$wd i gmade odpadają ze względu na budżet). Pomysł na zamocowanie wzdłużnie akumulatora jest spontaniczniczy i inspirowany moim pierwszym modelem - Tamiya TT-01. Podwozie uznaję za prawie ukończone - pozostaje tylko zamontować elektronikę, a to zawsze można zrobić na trytytki ;D
4
4
5
5
6
6
Karoseria:
Nie było łatwo. Szukałem czegoś stosunkowo małego, ale oryginalnego - na forum jest ogromna ilość Toyot FJ40, Wranglerów, Rubiconów, które są dla mnie mocno oklepane, a przy moich miernych zdolnościach "blacharskich" na pewno nic ciekawego by nie powstało. Na pierwszy ogień wpadła chińska, lexanowa karoseria Isuzu D-max - niestety nieskalowy rozstaw osi oraz kilka uszkodzeń podczas transportu skreśliło pick-upa z listy.
3
3
Miało być oryginalnie, więc narodził się pomysł wydruku 3D. W internecie można kupić gotowe karoserie, niestety ich cena jest równa lub większa niż zakup drukarki o którym myślałem już bardzo długo, więc czas zakupu nadszedł! Wybór padł na Discovery - z dostępnych modeli wydawał się najbardziej konkurencyjny ze względu na przeciętny rozstaw osi (250mm) oraz niezłą szerokość (180mm). Każdy kto próbował wie, że dobrze i ładnie wydrukować dużą część nie jest łatwo, szczególnie na początku - tak powstała pierwsza karoseria. Raczej wersja szkic, wymagająca wielu poprawek, ale mimo wszystko zbiera już błoto i kurz! Druga, poprawiona wersja jest w tej chwili w prodkucji. Jeśli chodzi o bude, długa droga przede mną!
1
1
2
2
Do zrobienia:
BUDA.
Wyciągarka,
Zderzak przedni,
Testy i ustawienie,

Sezon za pasem, ale jestem dobrej myśli - w zeszłym roku startowałem dokładnie na odwrót - karoseria czekała na podwozie - zobaczymy jak wyjdzie teraz! :)

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Land Rover Discovery I by Koza

#2

Post autor: Radek »

Super wygląda dyskoteka, jak wyszła wagowo ta buda?

Awatar użytkownika
przemsky
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 2429
Rejestracja: 2014-08-18, 21:30
Imię: Przemek
Lokalizacja: Tychy
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Re: Land Rover Discovery I by Koza

#3

Post autor: przemsky »

Myślałem że pod kątem wagi będzie to krowa, ale kolega Koza się postarał i całość w stanie surowym nie jest znacznie ciężka od karoserii z ABSu... :W
Całość jest ok, jednak wymaga dużo pieszczenia. :W

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Land Rover Discovery I by Koza

#4

Post autor: welna79 »

Koza, lubię Twoje opisy i skromność tryskającą w koło :VV

Powodzenia i cierpliwości przy pieszczeniu i wykańczaniu tak superaśnego projektu ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”