Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa (vel "Nerwus") ;)

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#16

Post autor: jaruso »

Wieżyczki, z tego co pamiętam przekłada się w zależności od rozstawu osi (nadwozia). Już nie pamiętam, co tam wtedy miałem na myśli podczas składania i czy to na pewno byłem ja ;)
Co do mojego podwozia, to jeśli nie naliczasz opłat parkingowych za miejsce na półce, to mi jakoś pilnie go nie potrzeba, mam drugie i nie mam czasu dokończyć nadwozie.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13467
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#17

Post autor: zotornik »

jaruso pisze:Wieżyczki, z tego co pamiętam przekłada się w zależności od rozstawu osi (nadwozia). Już nie pamiętam, co tam wtedy miałem na myśli podczas składania i czy to na pewno byłem ja ;)
Co do mojego podwozia, to jeśli nie naliczasz opłat parkingowych za miejsce na półce, to mi jakoś pilnie go nie potrzeba, mam drugie i nie mam czasu dokończyć nadwozie.
Masz w 100% rację - właśnie musiałem dokonać - ku pewnemu zaskoczeniu - modyfikacji linków i wieżyczek.
Instrukcja CMX-a każe przygotować linki dla nadwozia Bronco w rozstawie osi 242 mm, a jak się okazało taki rozstaw dla karoserii którą mam (Bronco z Tamiya) jest za mały !
W innym miejscu porównywaliśmy karoserię Bronco Vattery, Pro-Line i Tamiya i każda jest inna (z HPI też). Ale z racji, iż rozstaw "242" absolutnie nie pasuje do oryginalnych kół, to znowu można by wyciągać kolejny wniosek, że karoseria Bronco MST jest jeszcze nieco inna lub przynajmniej ma inaczej wyprofilowane nadkola. W każdym razie po przeróbce rozstawu na 252 mm karoseria pasuje idealnie, a to wg instrukcji jest rozstaw pod karoserię Toyoty LC40.
Oczywiście zawsze możemy mieć błąd w instrukcji, ale z racji że tę którą ja mam, to już kolejna chyba 3 jej wersja, więc nie sądzę żeby taka nieścisłość dotychczas nie była poprawiona i przeszła niezauważona.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13467
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#18

Post autor: zotornik »

Z nudów złożyłem jednak przekładnię :)
ZOT_8865.JPG
ZOT_8869.JPG
Jak wszystko i ten element składa się łatwo i przyjemnie.
Podobnie jak w mostach i tutaj oczywiście użyłem łożysk zamiast panewek - łożyska do przekładni były w zakupionym tuningowym komplecie.
ZOT_8871.JPG
ZOT_8872.JPG
Mam jedną uwagę do przekładni - chyba, że to przypadłość odlewów mojej sztuki ?!
Ale wg mnie konstruktorzy poskąpili jednej śruby ściągającej główne połówki. Przydała by się ona na dole, po przeciwnej stronie do płytki mocującej silnik.
ZOT_8874.JPG
ZOT_8875.JPG
Teoretycznie przykręcenie przekładni do płyty mocującej na ramie zapewne zniweluje tę szczelinę i dopasuje wszystko, ale jednak to zawsze jakaś potencjalna nieszczelność. Zamocuję przekładnię na ramie, to się wszystko okaże.

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#19

Post autor: Pixel »

Tak patrzę na ten garaż i czekam z niecierpliwością na koniec budowy i opinie o podwoziu, bo też przymierzam się do kupna takiego samego. :OK

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13467
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#20

Post autor: zotornik »

Pixel pisze:Tak patrzę na ten garaż i czekam z niecierpliwością na koniec budowy i opinie o podwoziu, bo też przymierzam się do kupna takiego samego. :OK
To może nie czekaj, tylko kupuj - bo mnie pewnie jeszcze zejdzie ;)

Podwozie CMX-a - jak to kiedyś powiedziałem - jest przemyślane, kompletne, dobrze wykonane i od razu (co ważne) gotowe do trialu!
Przemyślane - bo rzeczywiście jest na wszystko miejsce, są fajne rozwiązania i przygotowane miejsca na elektronikę. O ile nie dokonujemy jakiś własnych modyfikacji, to nic nie zahacza, nie zakleszcza się, choć niektóre elementy wymierzone są między sobą na milimetry. Zawieszenie pracuje bardzo płynnie, ale o docelowej regulacji to pisałem wyżej - natomiast jakość amortyzatorów i fakt że w zestawie mamy od razu 3 zestawy sprężyn + podkładki, powinien dogodzić większości.
Kompletne - bo podobnie jak w Axialu, kupując nawet najprostszy zestaw mamy od razu wszystko co nam potrzebne, niczego nie trzeba wymieniać. No tylko z tymi łożyskami dali "strzał", ale Tamiya też często dawała w KIT-ach panewki, a za jedyne 50% ceny modelu można było dokupić dedykowany zestaw łożysk - komercja wiadomo ;)
Dobrze wykonane - o tym pisałem w poprzednich postach
Gotowe do trialu - to kolejna duża zaleta. Wyjmujemy z pudełka co fabryka dała, składamy podpinamy elektronikę i jazda.
Do powyższego dochodzi jeszcze ciekawy, skalowy wygląd mostów, co też dla wielu ma znaczenie i tu spory "plus" względem Axiala.

Mnie idzie nieco powoli, bo przy okazji robię rewizję starego - jak by nie było 8 letniego - napędu. a jak widać na zdjęciu poniżej, nie bez przyczyny czasami mi coś szarpało silnikiem :D
ZOT_8988.JPG
ZOT_8989.JPG
Dziś wielkie lutowanie maleńkich kabelków od sensorów :decha ..... ale damy radę :)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13467
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#21

Post autor: zotornik »

W planach był inny układ napędowy, ale na razie będzie jednak standard.
Do przekładni musiałem dokupić zębatkę Traxxasa 19T / 48P
zębatka_traxxas_19T_48P_002.JPG
zębatka_traxxas_19T_48P_003.JPG
gdy napęd miałem w systemie 32P, również posługiwałem się "atakami" z Traxxasa. Bardzo dobra jakość i do tego przyzwoita cena w porównaniu z konkurencją. tym razem cen, ani producentów nie porównywałem. Po prostu kupiłem to co wyżej i jestem zadowolony z jakości - a z przekładnią też ma się rozumieć współpracuje jak należy.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13467
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#22

Post autor: zotornik »

Można powiedzieć, że jestem zadowolony :)
MST_001.JPG
MST_002.JPG
Podwozie złożone i na szybko przetestowane - co widać na poniższym pseudo filmiku.
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika
Radzik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 5327
Rejestracja: 2010-09-07, 21:34
Imię: Radek
Lokalizacja: Będzin
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#23

Post autor: Radzik »

Bardzo przepięknie :brawo

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#24

Post autor: welna79 »

[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika
zipi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1797
Rejestracja: 2012-07-20, 05:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Czernikowo
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#25

Post autor: zipi »

:brawo

Awatar użytkownika
Gutek RC
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 837
Rejestracja: 2015-05-07, 14:49
Imię: Damian
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój
Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#26

Post autor: Gutek RC »

:brawo

Awatar użytkownika
Kasper
Teoretyk
Posty: 108
Rejestracja: 2016-02-24, 03:23
Imię: Derek
Lokalizacja: Sławków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#27

Post autor: Kasper »

Extra :brawo :VV

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#28

Post autor: RC-Nennox »

Ten moment, kiedy pierwszy raz model rusza o własnych siłach, coś niesamowitego! :odlot
Świetnie zrobiona fotorelacja z budowy modelu. :brawo

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13467
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#29

Post autor: zotornik »

Najpierw, nieco opisowo :)
Bronco co prawda był obecny w Bytomiu, ale nie był gotowy do startu - choć i ta historia ma swoją ciekawą i kuriozalną stronę :No
Model przywiozłem do Bytomia lekko niedokończony - brakowało odpowiedniego RTI, mocowania budy, dociążenia kół oraz regulacji i ustawienia regla, a także środka czyli kierowcy, foteli, etc. Ale plan był to wszystko zrobić i startować.
Niestety najpierw okazało się że ciężarki wymagają wyczyszczenia z starej zużytej pianki klejącej - wyczyszczenie 32 sztuk zajęło mi sporo czasu i przyprawiło mnie o pęcherze na paluchach :>
Następnie po montażu na pierwszej feldze, okazało się że są ciut za duże i felgi nie dadzą się skręcić ! :( Niby "szczęśliwie" rozkręciłem tylko jedno koło, ale co z tego gdy jego ponowne skręcenie udało "misie" dopiero za szóstym razem ! Felgi Gmad-a czasami tak mają - choć to zależy głównie od opon, a te były akurat z RC4WD i tu był/jest częściowo pies pogrzebany.
Niestety piątkowy wieczór jakoś nie sprzyjał dalszej pracy i skupieniu i wyszło mi na to, że trzeba na pozostałe prace poświęcić jeszcze mega czasu - dlatego choć miałem ciemną folię jako deskę ratunkową do rozwiązania kwestii wnętrza, to pozostałe niedociągnięcia wydawały się nie do zrealizowania .... szczególnie po północy :D
Dlatego ostatecznie w sobotę ruszyłem do boju wypożyczonym od Krzyśka modelem - za co mu kolejny raz dziękuję :OK
Ale, ale - spytacie, gdzie owe kuriozum ? Ano w tym, że wszystkie niedociągnięcia które miały mi zając nie wiadomo ile czasu (mocowanie budy, RTI, itp), poprawiłem w niedzielę rano w nieco ponad 10 minut - oczywiście po za wnętrzem, ale skoro już nie jechałem to już ciemną folię sobie odpuściłem.

Szczęśliwie jestem niespotykanie spokojnym człowiekiem, ale i tak Bronco dostał ode mnie nowe przezwisko "NERWUS" bo wnerwił mnie porządnie :q
Ale nie ma tego złego - przynajmniej go nie pobrudziłem :D

Teraz czas na kilka zdjęć. Model wymaga jeszcze sporo roboty, ale "powłoka" jest prawie gotowa.
ZOT_0629.jpg
ZOT_0630.jpg
ZOT_0634.jpg
ZOT_0636.jpg
ZOT_0637.jpg
ZOT_0641.jpg
ZOT_0642.jpg
ZOT_0644.jpg
ZOT_0646.jpg

Awatar użytkownika
Radzik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 5327
Rejestracja: 2010-09-07, 21:34
Imię: Radek
Lokalizacja: Będzin
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

Re: Ford Bronco 1973, czyli wózek "Papy Smerfa ;)

#30

Post autor: Radzik »

Piękny model :brawo

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”