Hilux na podwoziu Tamiya High Lift

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jakub_RC
Teoretyk
Posty: 159
Rejestracja: 2014-12-08, 20:18
Imię: Jakub
Lokalizacja: Wa-wa
Otrzymał podziękowań: 4 razy

Hilux na podwoziu Tamiya High Lift

#1

Post autor: Jakub_RC »

Witam wszystkich w moim pierwszym garażu :oo
Garaż dołącza do posiadanej już przeze mnie rozbudowanej stoczni oraz hangaru ;)

Część z Was już wie, iż gdy za Waszą radą zdecydowałem się SCX10, to św. mikołaj (znany mi bardziej jako Żona ;) ) przyniósł mi pod choinkę inne, ale równie ciekawe pudełko... ;)
Obrazek
O tym, że zastanawiam się nad "spacerowym" modelem 4x4 (jej znanym bliżej jako "autko do błota" :D ) trułem Żonie od dawna i w moim przypadku jest to dość duże przełamanie schematu. Akurat Tamiye oglądaliśmy wspólnie przy okazji świątecznych zakupów w jednym z Warszawskich centrów handlowych. W sumie to nie pierwszy raz kiedy dostaję od niej model, więc nie byłem aż tak mocno zaskoczony :)


Pudełko okazało się pełne fajnych, ale całkowicie mi obcych części :D
Obrazek

Moje założenia odnośnie tego modelu mogą się nie do końca pokrywać z wyobrażeniem "idealnego modelu" według Was, ale każdy ma pewną dozę swojego stylu :D

Założenia pewne:

- wymiana wszystkich łożysk na kulkowe (to w sumie wstyd dawać do takiego zestawu ślizgowe...)

- pełne oświetlenie:
kierunkowskazy automatyczne
światła mijania i drogowe włączające i wyłączające się automatycznie
światła stop załączające się przy hamowaniu
światła cofania załączające się automatycznie przy cofaniu
halogeny włączane z poziomu aparatury

- upgrade na bezszczotkowy napęd.

- spersonifikowana karoseria. Zestaw posiada już co prawda elementy takie jak: osobne wycieraczki, lusterka i deska surfingowa, ale ja chciałbym dopełnić jeszczę pakę, dodać nadkola i "rack" z halogenami.

- wymiana szyb na przezroczyste

- zasilanie z lipo 3S o pojemności 8-10 Ah. (3S będzie mi potrzebne do dalszych modyfikacji)

Założenia eksperymentalne, mogące nie dojśc do skutku:

- blokada dyfrów z poziomu aparatury (muszę wyciągnąć z piwnicy tokarkę ;) )
- zmiana napędu z 2WD na 4WD z poziomu aparatury
- automatyczna blokada dyfrów w przypadku utraty mocy z powodu uniesienia koła. (to może być fajne! :D)
- pewnie FPV w kabince, bo wszystko co mam musi mieć FPV. Tym razem jednak muszę mieć mozliwośc jego włączania i wyłaczenia z poziomu aparatury.

oraz inne modyfikacje zalecane przez Was, zacnych użytkowników tego forum :D

Z wyjątkiem wymiany łożysk która nastąpi od razu, model złożę najpierw "po bożemu" - według instrukcji. Kiedy zobaczę, że jest sprawny rozpocznę jego modyfikację :)
Uprzedzam, że tempo nie będzie równie szybkie jak miało to miejsce z Apraturą 8 kanałową. :p

Budowę rozpocząłem od zakupu łożysk kulkowych, jakimś cudem udało mi się znaleźć sklep, który był czynny w sobotę i nie miał tabliczki "remanent do 06.01.2015" :LOL
Obrazek
Impreza dość droga - 100zł za coś, co powinno być w komplecie KIT-a.

Resztę soboty spędziłem więc na zabawie ze skrzynią biegów:
Obrazek

Skrzynia posiada 3 przełożenia: 1:64.39, 1:35.20 oraz 1:21.14, zmieniane z poziomu aparatury. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością elementów. Ogólnie to po całości zestawu czuć "made in Japan"
Obrazek

Być może kiedyś zdecyduję się na przesiadkę na metalowe tryby, takie jak na fotce poniżej. Wszystko zależy jak szybko będą się zużywać te z kompletu ;)
Obrazek

Po złożeniu i zamknięciu ta skrzynia wydaje się ogromna :D, dla skali położyłem ją na okładce od DVD-ka :D
Obrazek

No dobra, podłączę ją na 3V, max 2 Ampery na parę godzin, by się dotarła, a wieczorem ciąg dalszy jeśli czas pozwoli ;)

C.D.N. :W

Krzysiek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2728
Rejestracja: 2008-09-22, 16:22
Imię: Krzysiek
Lokalizacja: Gdańsk
Otrzymał podziękowań: 14 razy

#2

Post autor: Krzysiek »

Co do skrzyni biegow, to nie ma potrzeby wymiany zębatek na metalowe, jeśli sa użytkowane zgodnie z przeznaczeniem i nie wrzucane na sile w bagno po samą górę, zresztą obudowa jest w miare szczelna. Kiedyś to była jedna z niewielu przekładni używanych u nas na forum i to nie tylko w osobówkach, ale glownie w ciężarówkach. I z tego co mi wiadomo a już pare lat minelo, to nikt nie zmienial zębatek.

Tak samo z dotarciem, RACZEJ wygrywal pospiech żeby jak najszybciej pojezdzic :) a nie odpalać po to żeby się dotarlo (tak samo z mostami)

Pozdr.

Awatar użytkownika
ford-1983
Teoretyk
Posty: 446
Rejestracja: 2013-09-30, 21:19
Imię: Dawid
Lokalizacja: Zawidów(dolnyśląsk)
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#3

Post autor: ford-1983 »

Zapowiada się mega ciekawie od zawsze podoba mi się hilux,będę sledził z ciekawością Twoje poczynania. :OK

Awatar użytkownika
Bemarcin
Teoretyk
Posty: 1187
Rejestracja: 2010-10-05, 13:16
Imię: Marcin
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#4

Post autor: Bemarcin »

Ta zacna karoseria na tym podwoziu to PROFANACJA !

Awatar użytkownika
zach23
Teoretyk
Posty: 178
Rejestracja: 2013-11-27, 11:46
Imię: Robert
Lokalizacja: Warszawa Bródno
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#5

Post autor: zach23 »

Fajny Mikołaj :OK

Awatar użytkownika
Jakub_RC
Teoretyk
Posty: 159
Rejestracja: 2014-12-08, 20:18
Imię: Jakub
Lokalizacja: Wa-wa
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#6

Post autor: Jakub_RC »

Jerry_Cornelius pisze:
Bemarcin pisze:Ta zacna karoseria na tym podwoziu to PROFANACJA !
Nic dodać nic ująć ;)
Jak będziecie dalej tacy niegrzeczni to budę zamontuję na podwoziu Fiata Multipla :p
Krzysiek pisze: Tak samo z dotarciem, RACZEJ wygrywal pospiech żeby jak najszybciej pojezdzic :) a nie odpalać po to żeby się dotarlo (tak samo z mostami)
Dzięki za radę. Modyfikację zębatek w takim razie odpuszczam :) . Mi się właściwie nie spieszy, a że mam ku temu warunki to dziś rano dotarłem skrzynie. Różnica w poborze prądu przed i po dotarciu to 1.5 Amper przy 3 Voltach.

Później też miałem trochę czasu, więc skręciłem ramę. Praktycznie wszystkie jej elementy są stalowe. Całość jest bardzo ciężka i myślę, że będzie dość trwała.
Obrazek
Swoją drogą, na niektórych częściach oraz w instrukcji mam datę produkcji "January 2004" Toyka, ma już 10 latek ;)

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#7

Post autor: ecko2man »

Jak będziecie dalej tacy niegrzeczni to budę zamontuję na podwoziu Fiata Multipla :p

To czekam na efekt :p

Kszes
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 371
Rejestracja: 2014-07-28, 16:01
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Warszawa Stegny
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#8

Post autor: Kszes »

Byle nie z karoserią od Multipli :D

Awatar użytkownika
Dextil
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1995
Rejestracja: 2012-04-26, 09:35
Imię: Michał
Lokalizacja: Giżycko
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#9

Post autor: Dextil »

Kszes pisze:Byle nie z karoserią od Multipli :D
Dokładnie :hehe

Awatar użytkownika
rafi95
Początkujący
Początkujący
Posty: 239
Rejestracja: 2012-06-24, 09:06
Imię: Rafał
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Podziękował : 1 razy

#10

Post autor: rafi95 »

hilux :OK

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

#11

Post autor: Radek »

Super :OK

Jakub a teraz rad od Wujka Radka ;)
Radzę Ci się już powoli rozglądać w garażach za alternatywą dla tej skrzyni biegów, poza przełożeniami raczej dla on-roadu, to jeszcze o wszystko będziesz haczył rozdzielaczem w tej skrzyni.
Do opon też radzę Ci się nie przyzwyczajać, jak i do układu skrętu ;)
Jak masz zamiar jeździć po błocie to i felgi lepiej by było zmienić na jakieś beadlock-i.
Jeśli Toyka ma być dywanowa, to oczywiście nie musisz moich rad brać pod uwagę :...

Pozdro.

Awatar użytkownika
Jakub_RC
Teoretyk
Posty: 159
Rejestracja: 2014-12-08, 20:18
Imię: Jakub
Lokalizacja: Wa-wa
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#12

Post autor: Jakub_RC »

Radek pisze:Super :OK

Jakub a teraz rad od Wujka Radka ;)
Pokornie słucham :D Konstruktywna krytyka zawsze mile widziana :)
Radek pisze: Radzę Ci się już powoli rozglądać w garażach za alternatywą dla tej skrzyni biegów, poza przełożeniami raczej dla on-roadu, to jeszcze o wszystko będziesz haczył rozdzielaczem w tej skrzyni.
Tak trochę obawiałem się tego składając ją do kupy...Skrzynię bym sobie chętnie zostawił, dla samego faktu, że model ją posiada. Zastanawiam się jednak czy może nie odciąć rozdzielacza i zastosować inny, zamocowany wyżej, a połączony ze skrzynią kardanem? Zły pomysł?
Radek pisze: Do opon też radzę Ci się nie przyzwyczajać
Wiem, już wcześniej mi koledzy wytłumaczyli. Opony i felgi są na liście do wymiany.
Radek pisze: (...), jak i do układu skrętu ;)
:| To mnie akurat zmartwiłeś, bo chciałem zachować sobie obie osie skrętne w proporcjach 1:3.
Radek pisze: Jeśli Toyka ma być dywanowa, to oczywiście nie musisz moich rad brać pod uwagę :...
Dywanowe to chyba były bombardowania :oo . Nie będzie dywanowa, ale jeśli będę stał przed wyborem, czy coś ma lepiej wyglądać albo lepiej działać, to wybiorę estetykę i mam nadzieję, że nikogo tym tutaj nie urażę ;) Na razie jestem za cienki bolek by bezboleśnie połączyć jedno z drugim :)


Tymczasem...
Złożyłem sobie mosty i dyfry oraz obejrzałem je pod kątem przyszłej modyfikacji - blokady dyfrów z poziomu aparatury. Modyfikację pewnie oprę na TYM lub TYM projekcie. Myślę, że ten pierwszy lepiej rozwiązuje kwestię szczelności. Wszystkie łożyska ślizgowe od razu wymienione na kulkowe, podobno uszczelniane ;).
Obrazek

Założyłem też resory piórowe. Myślę, że to kolejna rzecz na listę do wymiany, są strasznie sztywne... ;) Oj już czas założyć sobie konto u "Czecha" ;)
Obrazek

C.D.N

Awatar użytkownika
Jakub_RC
Teoretyk
Posty: 159
Rejestracja: 2014-12-08, 20:18
Imię: Jakub
Lokalizacja: Wa-wa
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#13

Post autor: Jakub_RC »

Jerry_Cornelius pisze:Co do piór miękkie to z rc4wdstore sa ;)
U czecha też są te czerwone piórka Muszę policzyć skąd opłaca się bardziej to wszystko zamówić.
Jerry_Cornelius pisze:(...) żeby zmiększyć tamiyowskie to radzili obciążać na modelu dajac ciężka książkę itd. :D
Doprawdy ? :D to pewnie musi być specjalna książka :VV
Obrazek

Awatar użytkownika
PuszkinPL
Teoretyk
Posty: 385
Rejestracja: 2014-06-25, 20:55
Imię: Dariusz
Lokalizacja: Klęczany-Rzeszów
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#14

Post autor: PuszkinPL »

:hehe

Awatar użytkownika
maciejek
Teoretyk
Posty: 331
Rejestracja: 2009-11-15, 08:46
Imię: Maciek
Lokalizacja: Łódź

#15

Post autor: maciejek »

pióra możesz też rozpłaszczyć bardziej, zmniejszyć ich liczbę , z czasem są aż za bardzo miękkie :D

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”