Defender D90

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Scaled...
rasta
Teoretyk
Posty: 97
Rejestracja: 2013-12-01, 18:02
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował : 1 razy

#16

Post autor: rasta »

Nie znam się to sie wypowiem... :p
Cieszę się ze robota się podoba a ponieważ zrobiłem już kilka takich bagazników to mógłbym spokojnie dawać na nie gwarancję ;) Wszystkie rurki lutowane były na styk ale po dopiłowaniu okragłym pilnikiem żeby powierzchnia styku byla jak najwieksza. Pojedyncze łączenie faktycznie nie jest zbyt mocne ale wystarczające a przy kilku lutach cała konsktukcja robi sie naprawde wytrzymala i myślę że wiercenie tych rurek to juz przesada. Przewrotki i rolki nie będą mu straszne tego jestem pewien heheheh
Co do samych materiałów to jest to przewód hamulcowy 4mm kupowany "na metry"oraz rurka miedziana 2,5mm wszystko lutowane przy użyciu cyny i kalafonii oraz pasty do lutowania CO no i oczywiście palnika.
Polecam wszystkim takie zabawy ponieważ nie potrzeba do tego wielkiego zaplecza warsztatowego. Miedz niemalże w palcach można uformować, do bardziej skomplikowanyc ksztaltow uzywalem imadla czy małego młotka. Powodzenia :OK

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2099
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

#17

Post autor: Gorg »

i dlatego warto wymienić doświadczenia.
Ponieważ przewody hamulcowe mają dosyć grubą ściankę - conajmniej 1 mm to łączenie ich na styk będzie trochę mocniejsze niż rurek z castoramy których grubość ścianki to 0,5 mm. Jednak z drugiej strony im grubsza ścianka tym cięższa rurka i dokładamy na dach dodatkową wagę co negatywnie wpływa na punkt ciężkości. Cieńsze rurki zaś trudniej wyginać bo się marszczą dlatego coś za coś. Ja wybrałem trudniejszą technologię ale lepsze efekty również wizualne (ale to rzecz subiektywna).

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#18

Post autor: ecko2man »

Mały :update , doszły nowe fanty. Niestety bagażnik dachowy nie daje radytrzeba zrobić nowy, na razie pospinany opaskami :hehe
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#19

Post autor: zotornik »

Za pozwoleniem:

1. Jeśli już Ktoś Ci wypominał, to ja się powtórzę - koło na masce stanowczo za duże !!!
Do tego celu świetnie nadają się (bo do niczego innego raczej nie ;) ) tamiyowskie opony z oryginalnych zestawów np. Forda - opona tania - o wąskim bieżniku dzięki czemu w miarę wygląda na masce.

2. Wykonaj jakiś podkład pod grilla, wystarczy już jak wstawisz tam lub wkleisz czarny lub szary prostokąt, albo jeśli masz wstaw jakąś drobną siatkę tylko też na tle ciemnego podkładu. Obecnie biel świecąca spod grilla bardzo wyraźnie pozbawia model "autentyczności"

Zobacz, jak zupełnie inaczej to wygląda np. w modelu na zdjęciu
Obrazek

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#20

Post autor: ecko2man »

Mam takie pytanko ,chce zrobić podnoszoną maskę a nie wiem czy ją wyciąć żeby nie było dużej szpary ,jakieś porady :)

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

#21

Post autor: jaruso »

W tworzywie z jakiego zrobiony jest defek można wyciąć maskę za pomocą nici nylonowych.
Wymaga to cierpliwości i pewnego prowadzenia ręki ale w ten sposób najmniej materiału zredukujesz. Kolega zotornik to miał chyba kiedyś taki filmik instruktażowy :Y

W jeepie buddy wycinałem skalpelem - kilkanaście przejazdów ostrzem bez zbytniego dociskania i wyszło ok, z tym że tworzywo było dość miękkie.

Używałem też kiedyś takich ostrzy, ewentualnie może być też brzeszczot do piłki modelarskiej.. W tym przypadku, w zależności od grubości brzeszczota tracisz 0.5 - 0.75 mm bodajże.

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2734
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

#22

Post autor: ges »

Ja bym też próbował jakim skalpelem (olfy na przykład).
Na spokojnie, 10 przejazdów nożem i powinno przeciąć. Masz już jakiś pomysł na zawiasy do maski? Na alledrogo widziałem małe gotowce, ale nie wiem czy to się do czegokolwiek nadaje.

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#23

Post autor: ecko2man »

z ale drogo zastanawiam się nad 2 pierwszy
drugi .
Maska wycięta nożykiem do tapet zajęło mi to ze 40 minut ale jest

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#24

Post autor: zotornik »

Zrób tak jak u mnie - roboty niewiele, a estetyka zupełnie inna.
Jutro zrobię porządne zdjęcia, bo na tych co są w sieci to niby widać, ale nie dokładnie.

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#25

Post autor: zotornik »

Obiecane fotki

Spawa pierwsza - to po odcięciu klapy, karoseria nieco straciła na sztywności. Dlatego podkleiłem na podszybiu pas z hipsu pas - a właściwe 2 pasy jeden na całej wysokości i szerokości, drugi niższy który chowa się pod maską. Cięcie na pewno zebrało coś materiału, więc ta podklejka ma nie tylko wzmocnić konstrukcję, ale i odsunąć maskę o ten 1 mm do przodu. Dodatkowo dzięki temu maska przy podnoszeniu nie zahacza o podszybie.

Zdjęcia z różnych faz budowy i przebudowy, ale widać to o czym napisałem wyżej
Obrazek Obrazek Obrazek

Do tych pasów przykręciłem - co też jest dobrze widoczne - słupki z kawałka spienionego PCV, które stanowią część zawiasu po stronie karoserii. W górnej części zaoblone by pasowały do zawiasu na klapie.
Obrazek Obrazek Obrazek

W klapie w atrapach "zawiasów" robię wycięcia by pasowały do nich w/w klocki hipsowe
Potem wiercę lub wytapiam szpilką na gorąco otwory na bolec zawiasu i po spasowaniu wszystkiego wciskam tam pręt. Jak widać nie zaginam końcówek, tylko dobieram drut tak by wchodził na wcisk.
Obrazek Obrazek

Jak wszystko się udało, to klapa powinna działać :)
Obrazek

Jeszcze znalazłem foty, które powinny być pomocne
Obrazek Obrazek Obrazek

Zamykanie oczywiście na neodyma, a w fazie prac montażowych wystarczy od spodu taśma izo ;)
Ostatnio zmieniony 2015-10-30, 12:51 przez zotornik, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2734
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

#26

Post autor: ges »

Sprytnie
:OK

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#27

Post autor: ecko2man »

Maska wycięta, będę musiał podkleić w jednym miejscu i ładnie oszlifować maskę bo mi ciut zeszło
Obrazek

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

#28

Post autor: welna79 »

to żnij od razu wnękę/otwór na chłodnicę
wstawisz a'le chodnicę i będzie cacy
:OK

Pozdrawiam
i powodzenia
welna79
:W

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

#29

Post autor: jaruso »

Uwaga - wycięcie jeszcze bardziej osłabi przód tej karoserii ;)
Zamiast tego, może pomaluj ten fragment.
U siebie w defku przykleiłem tam prostokąt z materiału o porowatej powierzchni i tak nie razi:
Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#30

Post autor: ecko2man »

Mam taki zamiar dzisiaj się za to biorę, akurat do do 20 listopada mam czas potem jestem uziemiony

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Scaled ...”