... zaprawdę powiadam Wam CRAWLER-y powracają

Tematy odnośnie budowy Crawlerów ...
Fallen30
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 535
Rejestracja: 2006-06-29, 01:14
Imię: Rafał
Lokalizacja: Częstochowa
Otrzymał podziękowań: 6 razy

#31

Post autor: Fallen30 »

Bobas ja tez moge wystartowac , ale na mostach clodowych i nie widze problemu w ograniczeniach , poza punktem 1

Awatar użytkownika
Bobas
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2103
Rejestracja: 2008-01-23, 15:47
Imię: Łoligator
Lokalizacja: z EPPK
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#32

Post autor: Bobas »

a pozakładajcie sobie silniki na każde koło z osobna, jak do tego to mam MTV :LOL

Awatar użytkownika
Jaroma
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 173
Rejestracja: 2010-05-18, 21:13
Imię: Jarek
Lokalizacja: Gdynia

#33

Post autor: Jaroma »

Litości... zacząłem budować crawlera zgodnie z światowymi trendami, zakupiłem clody silniki dwa serwa... a tu jakieś takie ograniczenia... samo słowo crawler w głowie generuje mi obraz pojazdu składającego sie tylko z wilkich kół, obu skrętnych osi i z gigantycznym wykrzyżem...
W 1:1 w extremie tez smigają skorpiony z tylną osią skrętną, silnikami 5,7litra i amorami za miliony które przegrywają w błocie z samurajem ze śmietnika za 6tysi... Darujcie sobie te ograniczenia i podziały, dobrze przygotowana trasa zweryfikuje kazdego z osobna.. najpierw kierowca jedzie w drugiej kolejności pojazd się liczy :oo

Co do silników elektrycznych w 1:1 to poki lobby naftowe trzyma łape...bla bla wiadomo... niemniej jednak prace trwają i takie sobie mitsubishi zaprezentowało prototyp auta z czterema silnikami elektrycznymi, po jednym na każdym kole :VV ja już chce takie pajero :VV moment obrotowy dostępny od zera.. coś pięknego...

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13468
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#34

Post autor: zotornik »

Jeśli wolno, dwa słowa ode mnie.

Często w rozmowach nazywałem nasze modele "polskimi crawlerami" mając na myśli to, iż w odróżnieniu od "klasycznego" crawlera opartego na mostach MOA my domowym sumptem przy użyciu: zwykłych mostów, wałów i przekładni typu R2 stworzyliśmy coś na wzór crawlerów.
I powiem że te modele bardzo "misie" podobały. Natomiast - i tu dochodzę do sedna - uważam iż z racji sposobu przeniesienia napędu crawlery MOA i crawlery na wałach mają istotnie różne możliwości terenowe. Co nie znaczy że takie modele są skazane na przegrywanie, ale różnica w zdolnościach i możliwościach wg mnie jest.

Powiem coś co w dobie mnożących się /przynajmniej na razie w teorii/ klas nie zyska aprobaty. Ale na podstawie tego co napisały zainteresowane crawlerami osoby ja widzę wyraźnie dwie różne klasy crawlerów:

1. "polskie crawlery": mosty, wały, jedna oś skrętna, jeden silnik, jakieś tam ograniczenia dotyczące kół, szerokości, rozstawu itd.

2. "klasyczne crawlery": mosty MOA, wielkie koła, długość i wielkość jak tak kto chce itd.

Powyższy podział jak i wymogi podaje tylko przykładowo w skrócie i pewnie z pominięciem wielu szczegółów, chodzi mi o samą idę.

p.s. mnie bliższe są "polskie crawlery", ale to kwestia gustu

p.s. dodam również iż wobec inicjatywy BOBASA może nam się zamieszać sprawa z klasą Extrem /nie mylić z klasą Sport/, która miała być przytułkiem dla niewyżytych Sportów i poszukujących swego miejsca dawnych Crawlerowców
ale to dla tej dyskusji jest nieistotne

BOBAS jestem z Tobą bo jesteś większy i wzbudzasz pewne zaufanie ;)

Prośba do Kolegów o stonowanie wypowiedzi, to jakoś dojdziemy do porozumienia :W

Awatar użytkownika
Jaroma
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 173
Rejestracja: 2010-05-18, 21:13
Imię: Jarek
Lokalizacja: Gdynia

#35

Post autor: Jaroma »

zotornik pisze: ..."polskie crawlery"
Zobacz moj temat i pierwsze 3 posty.... w pierwszym pości zaprezentowałem koncepcję w następnym dostałem poradę że lepiej na clodach... ale nieugięty skończyłem mojego "polskiego crawlera" pojechałem do ogrodu w terenik i po 30min rozkręciłem...
IMO "polski crawler" nie ma nic wspólnego z crawlerem... to zwykła fura do extremu bez budy i siedzeń... tylko że ja się nie znam, w temacie RC jestem nowy jedynie doświadczenia ze zmoty i błota po cyce mam....

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13468
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#36

Post autor: zotornik »

Jaroma - Twoje doświadczenia i tak są większe niż moje bo ja tylko obserwowałem nasze forumowe modele w akcji, samemu nigdy nie mając crawlera.
Ale Twoja wypowiedź tylko potwierdza to co napisałem wyżej, iż "polski crawler" i klasyczny to maszyny o bardzo różnych zdolnościach terenowych - /tak ja to zrozumiałem/.

Jedne i drugie mają zapewne swoich fanów i zwolenników. Być może jedne i drugie mogły by jechać razem tylko być oddzielnie punktowane, to są sprawy do decyzji przez osoby zainteresowane.

Natomiast unikałbym określeń prawdziwe i nieprawdziwe crawlery, bo obecnie na rccrawler.com można znaleźć liczną rodzinę modeli crawleropodobnych opartych na napędzie wałowym.
Może niesłusznie skupiłem się na tych wałach, jednak wydaje "misie", że to jeden z istotnych elementów technicznych które wpływają na przyglebienie modelu a tym samym jego możliwości terenowe.

p.s. w jednym się nie zgadzam z BOBASEM - dwa mosty skrętne to część kwintesencji modeli typu crawler

Awatar użytkownika
Bobas
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2103
Rejestracja: 2008-01-23, 15:47
Imię: Łoligator
Lokalizacja: z EPPK
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#37

Post autor: Bobas »

faktycznie Wojtku ten zapis z osią skrętną był troszkę mało przemyślany za co przepraszam i poprawiłem to, ale resztę pozostawim bez zmian

co do jak to ładne nazwan "polskie crawlery" jak dzis pamiętam jak w Mirowie Marianek pokazał dwa swoje cawlery, dodam że na tam ten czas pierwsz w Polsce, i tu może dlatego też idę w tą stronę, prostota budowy, lekkość wykonania to mnie właśnie urzekło w nich, później Marcin zaprezentował swojego crawlera, ładna maszyna moc i prędkość lecz brakowało w tej konstrukcji lekkści na mostach silniki,pezkładnie, serwa poprostu było tego troszkę dla mnie za dużo, i stąd moje ograniczenie co do napędu, i powrót do korzeni "polskiego crawlingu" a to że w USA mają inaczej, nie jestem w USA, a zresztą oni też zaczynali od takiego rozwiązania :|

Awatar użytkownika
Krizi
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 3182
Rejestracja: 2009-01-23, 19:24
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Złotniki Kujawskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 15 razy

#38

Post autor: Krizi »

Jurek a co z Disconectem :> rozumiem ze jest dozwolony :D

Awatar użytkownika
Bobas
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2103
Rejestracja: 2008-01-23, 15:47
Imię: Łoligator
Lokalizacja: z EPPK
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#39

Post autor: Bobas »

Krzysiek, pewnie ze jest,



... dozwolony :)

Samuraj
Początkujący
Początkujący
Posty: 308
Rejestracja: 2008-06-25, 15:02
Imię: Rafał
Lokalizacja: Białystok

#40

Post autor: Samuraj »

Wiem, że odkopuje ale co z tym powrotem?

Awatar użytkownika
Marcin
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 5128
Rejestracja: 2006-11-27, 13:31
Imię: M
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

#41

Post autor: Marcin »

Krzysiek pisze:
Samuraj pisze:.......................
MŁODY OGARNIJ SIĘ!!!

Bo jak na razie w każdym temacie widzę twój post.. I każdy jest O NICZYM..
wiemy, że są wakację ale .... :|

Samuraj
Początkujący
Początkujący
Posty: 308
Rejestracja: 2008-06-25, 15:02
Imię: Rafał
Lokalizacja: Białystok

#42

Post autor: Samuraj »

Nie mogę się spytać?

Awatar użytkownika
Maciek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11189
Rejestracja: 2013-04-25, 21:35
Imię: Maciek
Lokalizacja: Pomerania
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#43

Post autor: Maciek »

Samuraj pisze:Nie mogę się spytać?
Pytałeś i Crawler Ci odpowiedział

W piłe byś pograł, na trzepaku się pobujął, po dachach poskakał, w podchody pobawił a nie latem w wakacje gdy ładna pogoda przed kompem siedzisz
Ostatnio zmieniony 2011-06-28, 15:06 przez Anonymous, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marcin
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 5128
Rejestracja: 2006-11-27, 13:31
Imię: M
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

#44

Post autor: Marcin »

Samuraj pisze:Nie mogę się spytać?
pytać zawsze można tylko co wniesie to pytanie poza dodatkowym postem na forum. Zrób clawlera i już :)

zresztą to moderatorów robota co ja się tu ładuje :ok
Ostatnio zmieniony 2011-06-28, 15:25 przez Marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Samuraj
Początkujący
Początkujący
Posty: 308
Rejestracja: 2008-06-25, 15:02
Imię: Rafał
Lokalizacja: Białystok

#45

Post autor: Samuraj »

Okej :)

Już wszystko wiem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Crawler ...”