1/6 Willy Wraith

Tematy odnośnie budowy modeli, które nie pasują do powyższych kategorii.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

1/6 Willy Wraith

#1

Post autor: Pirx »

Wracam do mojego starego pomysłu z Jeepem Willisem ale teraz zabieram się do roboty zupełnie od nowa.

Podstawą będzie Willys MB ale finalnie ma on uzyskać mój ulubiony wygląd Rock Crawlera z wyciągarką, klatką bezpieczeństwa, dużymi kołami itd.

Zależy mi przede wszystkim na realistycznych detalach i wyglądzie dlatego zdecydowałem się na skalę 1:6. Przykładowo typowo motoryzacyjna śruba M10 w skali 1/6 ma 1,67 mm (najmniejsze dostępne w kraju śrubki). Ponadto w skali 1/6 można dostać przepiękne, realistyczne figurki kierowców np. z twarzą Bruce'a Willisa.

Poniżej najważniejsze wymiary w oryginale i modelu:
- szerokość nadwozia 1575 mm ----> 1575/6 = 262,5 mm
- rozstaw osi 2032 mm ----> 2032/6 = 339 mm

Chciałbym żeby karoseria była jak najbardziej zbliżona do oryginału dlatego przewiduję dwie opcje:

1. Karoseria wykonana z blachy ok 0,25 mm na podstawie odpowiednio wyskalowanego modelu kartonowego firmy Modelik (już zanabyłem takowy i powoli zabieram się do skalowania).

2. Jako opcja awaryjna - plastikowy model firmy Hasbro lub Dragon (niestety oba dość kosztowne).

W internecie jest trochę filmów jak wykonać elementy karoserii w 1:1 "domowym" sposobem i myślę że dam radę odtworzyć tą technologię u siebie w piwnicy. Będę też czerpać garściami z doświadczenia największego wymiatacza na naszym zacnym forum czyli kol. Orła. Czy się uda - zobaczymy, w najgorszym razie zostaje opcja nr. 2..... czuję że idę z motyką na słońce.

Niedługo wybieram się do lokalnego kolekcjonera (pozdrawiam Fundację Galeria Techniki Lubar z Rybnika) żeby organoleptycznie zbadać oryginał.

Podwozie:
- mosty - axial wraith (hex to hex 9,5 cala = 241,3 mm, z kołami ok 280 mm czyli opony będą wystawać po ok 9 mm - powinno być nieźle),
- rama - scx10 + wstępnie skid plate od wraitha (ze względu na szerokość).,
- koła na pewno 2,2 cala, wstępnie ripsaw od axiala.

Jeszcze nie zdecydowałem czy silnik będzie na środku czy z przodu. Zawieszenie raczej będzie na linkach żeby czerpać jak najwięcej przyjemności z jazdy (no i nie ma co ukrywać jest to łatwiejsze do wykonania).
Załączniki
04.jpg
Modelik.jpg
01.jpg

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#2

Post autor: Pirx »

Przykładowy filmik pokazujący produkcję karoserii
[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#3

Post autor: jaruso »

Szymon, kibicuję! Skala 1/6 robi wrażenie, chociaż w przypadku małego willysa gabaryty nie będą aż tak duże. U mnie leżą części do budowy drugiego 1/6, może wreszcie coś się uda poskładać przez zimę?

Oczywiście budowa karoserii od podstaw w moim przypadku nie wchodzi w grę....:/

[youtube][/youtube]

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#4

Post autor: Orzeł »

Siadam w pierwszym rzędzie i kibicuję :D a tak poważnie to chyba czas zabrać się za brata bliźniaka o czym od dawna myślę :Y tym bardziej, że obsadę w skali 1/6 już mam :)

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#5

Post autor: czayo »

Jeep z fotki wygląda rewelacyjnie! :OK

powodzenia :OK

Awatar użytkownika
bonk
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 459
Rejestracja: 2017-09-07, 20:53
Imię: Maciej
Lokalizacja: W-wa/Lubartów
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#6

Post autor: bonk »

Bardzo mocno trzymam kciuki za ten projekt!

Może jednak resory? ;)

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2732
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#7

Post autor: ges »

Fajny pomysł. Lubię łilisy :)
Zdaje się, że łilis z wydawnictwa WAK jest lepiej opracowany niż ten Modelikowy. Tego z Modelika nawet kiedyś poczyniłem. ;)

Jaki plan?
Skanowanie, przerysowanie, przeskalowanie i drukowanie? :)
Aktualnie takiego jednego mam na warsztacie (ale ciężarówkę, nie łilisa). Zeskanowałem, przerysowałem, przeskalowałem do 1:10 wydrukowałem i kleję z kartonu. Wielkie bydle będzie :D
Załączniki
333.jpg
222.jpg
11.jpg

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#8

Post autor: Pirx »

Wow! Nieźle!
Ja jeszcze nigdy nie robiłem niczego z kartonu i w ogóle moje "modelarstwo" zaczęło się razem z trialem dwa lata temu.
Wczoraj z wieczora na próbę zrobiłem sobie szkic grilla do willisa w skali 1:6 i doznałem lekkiego szoku - to będzie naprawdę duże bydlę.
Mój plan jest właśnie taki jak go opisałeś: skan - przerysowanie wszystkiego w CAD - skalowanie - wydruk szablonów - próbny montaż modelu z kartonu - przeróbki i na końcu wykonanie wszystkiego z blachy.
Po drodze potrzebne będą elementy do formowania blachy, które planuję zrobić ze sklejki.
Martwię się skąd ja wezmę taką blachę? Puszki po piwku niestety będą za małe na niektóre elementy... Najpierw spróbuję z aluminium 0,5 mm bo takie akurat mam na stanie.
Moje pierwsze podejście (patrz fotki poniżej) pozostawia sporo do życzenia ale sporo się nauczyłem od tego czasu.
A podwozie Wraith już do mnie jedzie :VV
Załączniki
26.JPG
01.JPG

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#9

Post autor: Orzeł »

Może i aluminiowa blacha była by najlepsza, łatwa w obróbce pod względem plastyczności i nie rdzewieje co przy moim Land Roverze do pewnego momentu było fajne ale po kilku miesiącach nieużywania zardzewiały mi zawiasy w drzwiach i to tak że nie mogłem ich otworzyć. Musiałem prawie zniszczyć jeden z nich. Teraz zamiast robić sztuczną rdzę oliwię :D

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#10

Post autor: Pirx »

Aluminiowa blacha jest bardzo fajna w obróbce, jednak najcieńsza jaką można normalnie dostać ma 0,5 mm grubości i nie wiem czy pewne drobne detale da się w niej wytłoczyć bez pęknięć i zagnieceń. Próbowałem tego w 1:10 i niestety nie za bardzo się dało. Zacznę od grilla - wtedy się okaże.

Awatar użytkownika
Orzeł
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2895
Rejestracja: 2008-11-17, 13:59
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Kurowice k/Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#11

Post autor: Orzeł »

Pirx pisze:Aluminiowa blacha jest bardzo fajna w obróbce, jednak najcieńsza jaką można normalnie dostać ma 0,5 mm grubości i nie wiem czy pewne drobne detale da się w niej wytłoczyć bez pęknięć i zagnieceń. Próbowałem tego w 1:10 i niestety nie za bardzo się dało. Zacznę od grilla - wtedy się okaże.
Faktycznie 0,5 będzie za gruba ale na maskę i boki może być ok a resztę czyli tam gdzie potrzebne są tłoczenia blacha 0,2 mosiężna. Na dużych powierzchniach 0,2mm będzie bardzo podatna na uszkodzenia. W landrowerze po Jurze i skałkach mam pogięte progi i tylne błotniki a to jest tylko skala 1/10. Realizm będzie jak w 1:1 przyłożysz w skałkę i do blacharza :D

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#12

Post autor: zotornik »

Polecam poszukać znajomości w drukarni offsetowej. Używa się tam w procesie druku tzw. płyt offsetowych. W zależności od maszyn drukujących jakie posiada drukarnia, to prostokątne arkusze blachy alu zazwyczaj o grubości 0,3 mm - z jednej strony pokryte emulsją, ale to bez znaczenia.
Od razu piszę, iż nie polecam płyt zużytych po druku, bo nie są już płaskie (były naciągnięte na cylinder), po drugie są zapaćkane farbą drukarską, a ich czyszczenie to mordęga i trzeba by mieć odpowiedni zmywacz.
Ale jak zawsze w każdym procesie produkcji i tu na etapie tzw. naświetlania płyt, czasami coś się spartoli i wówczas mamy piękne płaskie "wielkie" arkusze np. w formacie B2 lub B1 (a czasem i B0).
Drukarnie talki odpad oczywiście odsprzedają na złom, bo to czyste 97-98% alu, ale może uda się coś tam wydębić lub odkupić.

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#13

Post autor: Pirx »

Dzięki Złoty Człowieku!!!

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#14

Post autor: Pirx »

Rama od scx10 jest niestety zdecydowanie za krótka do tego projektu.
W oryginale rama ma ok. 3150 mm czyli w 1/6 wychodzi 525 mm. Wysokość profilu to około 100 mm więc w skali muszę dać coś ok 16 mm.
Pomysł mam taki: kupić profil prostokątny 16x16x1 wygiąć do odpowiedniego kształtu a potem przeciąć na pół.
Co o tym myślicie? Czy ktoś próbował już tak robić? Obawiam się, że mimo że kąty gięcia nie są duże to ścianka profilu będzie się zapadać więc pewnie będę to musiał robić na gorąco? Boję się, że to będzie bardzo trudna robota. Poza tym ciężar trochę mnie martwi bo taki rama będzie miała ok 0,25 kg. Chciałbym żeby model gotowy do jazdy nie przekroczył 5 kg bo boję się o mosty i napęd.
Jako opcja jest aluminium i derlin ale wtedy żegnaj skalowy wyglądzie.... Co radzicie?

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2098
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

Re: 1/6 Willy Wraith

#15

Post autor: Gorg »

Szymon,
Ja próbowałem giąć w ten sposób profil alu o przekroju kwadratu.
Wyszło tak sobie (ale wyszło), ale się nie przykładałem i nie szukałem nowych sposobów. Dlatego sądzę, że jak popracujesz nad mocowaniem profilu w czasie gięcia to powinno się udać.

Powodzenia w pracy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Inne ...”