NQD Rock Crawler King

Tematy odnośnie budowy modeli, które nie pasują do powyższych kategorii.
Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

NQD Rock Crawler King

#1

Post autor: grudzio »

Witajcie,
Mam nadzieję, że mnie bardzo nie potępicie za model zabawkowy, jednak postanowiłem, że zanim zacznę zabawę z drogimi modelami, warto poćwiczyć i zepsuć zabawkę za 100zł.
To co udało mi się poczytać w internecie to poczytałem jednak początki są trudne.

Ten NQD był kolejną zabawką, którą kupiłem dla syna i trochę się pobawiliśmy
Bez przeciągania, zacznę od tego że wymieniłem oryginalny akumulator NiCd 6V 700mAh na pakiet z Panasonic eneloop 7.2V 1900mAh. Wszystko było fajnie i na zewnątrz jeździł tak jak się spodziewałem, w każdym razie dużo lepiej niż na fabrycznym zasilaniu.
Niestety poniosło mnie podczas zabawy w domu, wiecie, ciepło, poduszki, za dużo gazu i coś padło. Przestał jeździć do przodu. Podejrzewałem tranzystory ale jako że z elektroniki jestem jeszcze noga to kilka dni musiałem się dokształcać ale w końcu poznałem zasadę działania i testowania tranzystorów. Wymontowane działają na płytce stykowej jednak po zamontowaniu na nowo model już tylko skręca i nie jeździ. Na chwilę obecną zabawa w elektronika mnie przerasta i ciężko mi samemu znaleźć przyczynę awarii.
Silniki są sprawne.
Postanowiłem, że nie będę naprawiał elektroniki jednak pojawił się pomysł, żeby kupić inną aparaturę i zamontować zamiast tej uszkodzonej.
Dwie opcje, coś najtańszego, żeby działało albo coś lepszego co potem będzie można przełożyć do innego modelu.
Chciałbym pozostać przy zasilaniu tymi eneloopami.

W sumie są tam trzy silniki, dwa napędowe i jeden odpowiedzialny za skręt ale nie jest to serwo mechanizm a zwykły silnik, który działa cały czas jak skręcamy.

Z tego co wywnioskowałem potrzebuję aparatury nadawczej, odbiornika i regulatora. Nie jestem pewny co do BEC bo nie wiem czy to się da wszystko do kupy połączyć.
Chcę żeby było to sterowanie proporcjonalne.

W sumie jest tam 8 kabli. 4 od silników napędowych, 2 kable od silnika skrętu oraz 2 od zasilania.

Poradźcie co kupić i jak to połączyć, jak trzeba dodatkowych informacji albo zdjęć to dajcie znać.

edit
dzisiaj powstawiam zdjęcia
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Czy teraz może być? :)
Ostatnio zmieniony 2015-11-04, 20:03 przez grudzio, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Radzik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 5327
Rejestracja: 2010-09-07, 21:34
Imię: Radek
Lokalizacja: Będzin
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

#2

Post autor: Radzik »

bez zdjęć to ciężko ;)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#3

Post autor: zotornik »

Radzik pisze:bez zdjęć to ciężko ;)
A z nimi jeszcze gorzej ;)

grudzio - popraw wielkość zdjęć do zgodnych z regulaminem forum !

Awatar użytkownika
Radzik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 5327
Rejestracja: 2010-09-07, 21:34
Imię: Radek
Lokalizacja: Będzin
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 14 razy

#4

Post autor: Radzik »

generalnie to taka mega zabawka ;)

Jak chcesz żeby było dobrze, to kup inną aparaturę, kup dwa regulatory, jeden do napędu a dugi na skręt i może coś z tego będzie ;)
Ale koszta przewyższą wartość tej zabawki ............ i to tyle w temacie :ok


Pooglądaj nasze garaże i porównaj swój model, do tego co my tutaj robimy :OK

Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#5

Post autor: grudzio »

To że to jest zabawka to chyba każdy widzi, sęk w tym, że ja nie chcę zaczynać z wysokiego C i kupować model za 1500-2000zł bo stopień skomplikowania jest tam dużo wyższy a moja wiedza niedostateczna dlatego chcę, tak jak pisałem kupić, "osprzęt" albo używany albo nowy tani albo nowy lepszy, który posłuży np do innego modelu, choć w ostatnim przypadku nie wiem czy to ma sens.
Skłaniam się do opcji 1 i 2, chciałbym to poczuć w rękach, poćwiczyć montaż i mieć satysfakcję z ożywienia zabawki. Nie chcę pozostać na etapie zepsuło się, kupię sobie nową. Gdyby w tej zabawce było sterowanie proporcjonalne i wytrzymywało ten pakiet 7,2 V to na razie wystarczyło by mi do przyszłego lata.
Ale...
Jeżeli...
faktycznie koszt zakupu nawet tanich podzespołów wyniesie kilkaset złotych to nie będę inwestował. Chciałbym taniej, najtaniej ale żeby się nie zepsuło po miesiącu.
Problem w tym, że nie wiem na jakie parametry zwracać uwagę, co do czego dobrać żeby wiedzieć ile to wyjdzie to po "taniości"

Awatar użytkownika
Pawlak
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 494
Rejestracja: 2013-01-31, 23:01
Imię: Paweł
Lokalizacja: Przeźmierowo
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 8 razy

#6

Post autor: Pawlak »

Mam "super combo" z innej zabawki, sprawne.

Kobieta jak się dowiedziała że zamierzam zabawkę rozebrać "popsuć takie ładne i sprawne autko" bo interesuje mnie tylko buda to mało nie wyrwała mi jej z rąk :hehe

Pokrywasz wysyłkę i Twoje :D

Obrazek

Od lewej, ładowarka, pakiet, apka, puszka z elektroniką.

Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#7

Post autor: grudzio »

Dzięki wielkie za propozycję ale to się chyba nie nada bo to jest aż 9.6V a ja chciałem zostać przy moich własnoręcznie robionych pakietach 7.2 V po drugie tu chyba nie ma sterowania proporcjonalnego a po trzecie nie wiem czy upchnę tą elektronikę z tym pakietem nawet jeżeli silniki by wytrzymały to napięcie.

Czy ta aparatura z działu sprzedam się dla mnie nada i czy jest to korzystna cena?
http://www.rc-trial.pl/viewtopic.php?p= ... 991#304479

Awatar użytkownika
Mateusz1988
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 1009
Rejestracja: 2010-04-18, 20:32
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Świebodzin
Otrzymał podziękowań: 3 razy

#8

Post autor: Mateusz1988 »

Chyba się tak nie da aby było mega tanio i mega dobrze. Przeglądnij dział Sprzedam. Trafiają się fajne modele rtr za fajne pieniądze. Daj zabawkę dziecku będzie się bawiło. :OK

Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#9

Post autor: grudzio »

Jeżeli uda mi się kupić podzespoły za 200-300zł, pobawię się do momentu jak będzie mnie stać na Axiala. Potem te podzespoły odsprzedam za 100-200zł to chyba nie będzie zły deal?
Ta aparatura z linku powyżej, z działu sprzedam jest za 100zł+kw to nie jest poza moim zasięgiem.
Nada się?

Awatar użytkownika
Mateusz1988
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 1009
Rejestracja: 2010-04-18, 20:32
Imię: Mateusz
Lokalizacja: Świebodzin
Otrzymał podziękowań: 3 razy

#10

Post autor: Mateusz1988 »

Aparatura 100zl
Regiel 150zl
Silnik 50-100zl
Serwo-40-60zl
W optymistycznej czesci 360zl i licz wysylki chyba ze kupisz u 1.
Z odsprzedaza bywa roznie.

Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#11

Post autor: grudzio »

Kupiłem aparaturę Tactic 3ch za 109zł od przemsky.
Potrzebuję jeszcze jednego regulatora i serwa, ponieważ postanowiłem iść na całość i wstawić tam prawdziwe serwo, wiem, że po wycięciu trochę plastiku da się tak zrobić.

Silnik jest klasy 280, pomiary bez obciążenia:
przy napięciu 7,5 V
natężenie prądu wynosi 0,32 A
co daje moc 2,4 W

Możecie polecić do tego jakiś tani regulator i serwo? używki mile widziane.

Awatar użytkownika
ecko2man
Teoretyk
Posty: 421
Rejestracja: 2014-02-10, 14:50
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Czechowice-Dziedzice
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#12

Post autor: ecko2man »


Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#13

Post autor: grudzio »

Dzięki wielkie ecko2man, wygląda to całkiem dobrze.
Regulator wychodzi 56zł z przesyłką a serwo 57zł.

Całość z aparaturą zamyka się w kwocie 222zł plus nieprzewidziane wydatki. Dla mnie super!

Jeżeli nie ma sprzeciwu ani innych sugestii i będzie to wszystko razem działało to zamawiam.

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

#14

Post autor: jaruso »

Upewnij się, że dasz radę pomieścić te części u siebie, zwłaszcza, czy dasz radę zainstalować serwo w miejsce tego oryginalnego układu skrętu.
W razie niepowodzenia przynajmniej pozostaną Ci części, które można użyć w modelu...

Szukałeś czegoś w ogłoszeniach?
Tutaj masz licytację mavericka scouta na przykład.

Awatar użytkownika
grudzio
Teoretyk
Posty: 112
Rejestracja: 2015-10-23, 15:43
Imię: Tomasz
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#15

Post autor: grudzio »

jaruso pisze:Upewnij się, że dasz radę pomieścić te części u siebie, zwłaszcza, czy dasz radę zainstalować serwo w miejsce tego oryginalnego układu skrętu.
W razie niepowodzenia przynajmniej pozostaną Ci części, które można użyć w modelu...
Wydaje mi się pomieszczę, choć pewnie bez cięcia i kombinowania się nie obędzie, widziałem na yt, że facet zamontował tam serwo, wycinając przegrody.
Wiem, że może pomysł z przeróbką nie jest najszczęśliwszy ale strasznie się napaliłem, żeby dać nowe życie i samemu to poskładać.
Co do części, masz rację że zostaną, jest to pocieszające.
jaruso pisze: Szukałeś czegoś w ogłoszeniach?
Tutaj masz licytację mavericka scouta na przykład.
Mógłbym go mieć, jak sprawdzałem jakiś czas temu, nie było prawie wcale takich ofert.
Do jakiej kwoty ta aukcja będzie atrakcyjna?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Inne ...”