Ural 5423 by rudi

Modele wyróżnione ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

Ural 5423 by rudi

#1

Post autor: rudi »

Witam wszystkich forumowiczów.
Niecały rok temu zacząłem bywać na tym forum, ponieważ na Youtubie znlazłem zupełnie przypadkiem Tatrę Maxima i szczęka mi opadła na jej widok (pewnie nie tylko mi :-)). Wcześniej w zaciszu domowym bawiłem się w kolekcjonowanie klejonych modeli myśliwców. A ponieważ uwielbiam majsterkować w garażu, postanowiłem, że zbuduję jakiś model (wielki ukłon dla małżonki, że się na to zgodziła :OK ). Szukałem czegoś co ma dużo kół, rosyjską wytrzymałość w swojej prostocie i jest na tyle nieskomplikowane, że dam radę "to" zbudować. Poszukiwania zakończyły się na Uralu 5423 :VV.
Efekty mojej pracy powklejam już niedługo, jak tylko Max przeniesie temat do odpowiedniego działu. ;)

Będę zadowolony jeśli uda się go "przypodobnić" w maksymalnym stopniu bo ciężko dostać jakieś konkretne materiały na jego temat. Ale czas pokaże...

(Garaż w trakcie archiwizacji przez jaruso)
Link do całej galerii:
http://www.fotosik.pl/u/rudi4/album/1916766/6
Załączniki
001 wzór.jpg

Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#2

Post autor: rudi »

Tak więc dotrzymując obietnicy wklejam fotki z moich dotychczsowych poczynań :oo .

Prace nad Uralem zacząłem od zakupu zębatek, lutu do aluminium i kombinacji z materiałami do wykonania mostów. Chciałem wykonać obudowę z jednego kawałk aluminum ale fonansowo mnie to przerosło :_ . Tak więc most wykonany jest z rurek miedzianych i aluminium lutowanych ze sobą, klejonych i potem szpachlowanych.
Wygląda to tak:
002 most.jpg
003 most.jpg
Po szpachlowaniu...
004 most.jpg
....i po szlifowaniu.
005 most.jpg

Wszystkie mosty wyglądają razem tak:
006 mosty.jpg
007 mosty.jpg
Następnie zakupiłem kardany i wykonałem piasty przednich i tylnych osi i dotoczyłem część zwrotnic:
008 kardany.jpg
009 kardany.jpg
Pozwężałem oponki i wykonałem jedną felgę na próbę, żeby zobaczyć jak to wygląda.
010 opony.jpg
011 felga.jpg
Ostatnio wytoczyłem elementy do skrętu i odpowiednio je przyciołem. Jeszcze muszę je dopracować. Ot dopiłować tu i tam :p .
012 mosty.jpg
013 mosty.jpg
Widać też początki zwrotnic.

Dzisiaj złożyłem to troszkę do siebie i cyknąłem foty jak to mniej więcej będzie wyglądało w ramie.
014 mosty.jpg
015 mosty.jpg

Jak na razie to tyle udalo mi się zrobić w ciągu miesiąca O.O.O
Teraz może być troszkę gorzej z czasem wolnym ale mi się nie śpieszy, chociaż z drugiej strony już się nie mogę doczekać pierwszego spotkania z innymi zapaleńcami... ale to wszystko w swoim czasie. Projekt z założenia był długoterminowy więc... Jak uważacie że coś wymaga poprawy , czy innego rozwiązania to chętnie wezmę to pod uwagę. Tak jak mówię to mój pierwszy taki projekt i szczerze to jestem jeszcze w tych kolorach :oO ;) . Aha i jeszcze fotka jak Ural ma wyglądać skończony.

Awatar użytkownika
Danny
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 909
Rejestracja: 2008-03-17, 19:29
Imię: Daniel
Lokalizacja: Police
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#3

Post autor: Danny »

Jesteś Mistrzem :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw

Awatar użytkownika
Maciek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11189
Rejestracja: 2013-04-25, 21:35
Imię: Maciek
Lokalizacja: Pomerania
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#4

Post autor: Maciek »

Swietna robota a na focie to nie KAMAZ (Kama3) przypadkiem :>

Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#5

Post autor: rudi »

I tak i nie ;)
To Ural ale, jak dobrze zuważyłeś, kabiny były made in Kamaz (czy Kama3. Jak kto woli)

Awatar użytkownika
barman_pl
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 5077
Rejestracja: 2008-07-17, 22:32
Imię: Halinka
Lokalizacja: blisko Łodzi ;)
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 35 razy

#6

Post autor: barman_pl »

Obawiam się tylko, czy te klejone mosty wytrzymają... ale miejmy nadzieję, że tak . Wyglądają w każdym razie na solidne ;)... Fajna koncepcja i fajne początki wykonania ;)

Pozdr.

Guma

#7

Post autor: Guma »

już myślałem że znam wszystkich maniaków ciężarówek, a dziś doznałem szoku, że może być ktoś nowy na takim poziomie OAA , i w dotatku fan rosyjskiej produkcji :OK , robiłem karoserie Kamaza więc jak by co wal jak w dym ;)

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#8

Post autor: zotornik »

Należy przede wszystkim docenić samodzielną pracę - co też czynię :)

Podobnie jak kolega, mam małe obawy co do wytrzymałości konstrukcji mostów, ale ...
jak się nie spróbuje to nie będzie wiadomo :)

W każdym razie jak widać na zdjęciach można samodzielnie wykonać mosty i to prawie produkcja seryjna ;)

:OK

Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#9

Post autor: rudi »

Postaram się wyjaśnić "technologię wykonania" najlepiej jak potrafię.
Rys.
016 mosty.jpg
Kolor czerwony to klej poxipol, a niebieski to lut do alu.
Tak więc najpierw lutowałem rurki o większej średnicy, a później pokrywałem ośie z łożyskami klejem i wklejałem w większe rurki centrycznie lub pod odpowiednim kątem. Tak żeby wszystko lekko pracowało. Po zastygnięciu wszelkie szczeliny uzupełniałem. dodam później jakieś fotki od środka żeby lepiej można to było ogarnąć. Tak więc nie jest to doklejane tylko wklejane. I mam nadzieję jest wystarczająco wytrzymałe, ale to czas zweryfikuje. ;)

Awatar użytkownika
Maxim
|o\°/o| / AT !
|o\°/o| / AT !
Posty: 7599
Rejestracja: 2006-06-29, 00:19
Imię: Marcin
Lokalizacja: Sosnowiec
Otrzymał podziękowań: 4 razy

#10

Post autor: Maxim »

Mosty sa poprostu śliczne. Oby wytrzymały :)

Pablo

#11

Post autor: Pablo »

Fantastyczny pomysł,trzymam kciuki :OK

Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#12

Post autor: rudi »

Zrobiłem fotki.
Teraz powinno być łatwo zobaczyć to co chciałem wytłumaczyć.
Te dołki od wewnątrz są od klepania żeby osiągnąć wypukłą część. Mosty są jeszcze do czyszczenia i do dopracowania, brak im uszczelek i trzeba je jeszcze poszpachlować i doszlifować. Później jeszcze szpachla natryskowa i dopiero farba, ale to nie teraz...
017 mosty.jpg
i widok od zewnątrz.
018 mosty.jpg
Widać kolejno łożysko,tulejka metalowa,rurka miedziana 15 mm, klej, rurka 18 mm i szpachla.Tak mniej więcej wygląda każde połączenie w mostach.

Awatar użytkownika
rudi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1185
Rejestracja: 2008-05-30, 19:16
Imię: Łukasz
Lokalizacja: Żmigród/daleki ląd
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#13

Post autor: rudi »

Dzisiaj naciołem gwinty na przednich piastach i zacząłem kombinacje ze zwrotnicami. Muszę przemyśleć jak zamocować serwa i drążki kierownicze :-Oo . Jutro jak znajdę wolną chwilę to postaram się wrzucić jakieś fotki. Ale na razie muszę przebudować część zwrotnicy bo nienaturalnie chowa mi się pod oś. Mam tyle kombinacji bo chciałem tak zamontować felgę na piaście, aby kąt skrętu był jak największ (oczywiście w granicach rozsądku) i aby koło przy skręcie pokonywało minimalną drogę po promieniu. Czyli żeby skręcało wokół własnej osi (patrząc z góry). Podoba mi się też kąt skrętu a'la Mercedes OAA i jak porobię próby i będzie ok to chyba taki zrobię. Ale to jutro ;) Powiedzcie co sądzicie o tym "Mercedesowskim" skręcie.

Awatar użytkownika
Danny
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 909
Rejestracja: 2008-03-17, 19:29
Imię: Daniel
Lokalizacja: Police
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#14

Post autor: Danny »

Mercdesowski skręt chyba nie jest zbyt dobry poniważ koła maja małą przyczepność przy skręcie przez to że są pod kątem , nie wiem dlaczego mercedes tak robi :-Oo

Awatar użytkownika
Marcin
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 5128
Rejestracja: 2006-11-27, 13:31
Imię: M
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

#15

Post autor: Marcin »

Daniel Pluta pisze:Mercdesowski skręt chyba nie jest zbyt dobry poniważ koła maja małą przyczepność przy skręcie przez to że są pod kątem , nie wiem dlaczego mercedes tak robi :-Oo
to proste - spróbuj walcem wykonać zakręt a potem zrób to samo ćwiczenie krawedzią walca - zobaczysz różnice w promieniu skrętu - i nie tylko Merc tak robi - BMW tez

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Top Works...”