Tatra 815-7 10x10 koncept by Kras

Modele wyróżnione ...
Awatar użytkownika
kras
Kwadratowy krasnal / AT !
Kwadratowy krasnal / AT !
Posty: 551
Rejestracja: 2006-12-13, 19:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Tatra 815-7 10x10 koncept by Kras

#1

Post autor: kras »

Obrazek

Pomysł zrodził się niedługo po tym, gdy Max skończył swoją. Zaczęło się rozmyślanie, planowanie i zbieranie sił. Zakupiłem plany Hanysa - to na ich podstawie będzie tworzony cały nowy projekt. Piszę cały nowy projekt, bowiem staram się go pchnąć jako praca inżynierska na studiach. Ideą tej pracy jest nie samo stworzenie modelu, bo to jak wiemy wcale nie jest aż takie trudne (choć okazuje się, że i samo jego zbudowanie byłoby wystarczające). Rodzynkiem programu jest zasymulowanie seryjnej produkcji takiego modelu. Jedynie zasymulowanie, dlatego, że przecież nikt nie kupi takiego modelu za 10k. Mój wkład to stworzenie rysunków wszystkich części, stworzenie złożeniówki poszczególnych elementów oraz całości. Przeprowadzam też pewną optymalizację, gdyż wg projektu hanysa niektóre części mi nie odpowiadają, są bardziej skomplikowane niż mogłyby być. Co ciekawe większości elementów tak naprawdę w tych planach nie ma!! Nie mówiąc już o częściach do 815-7. Dlatego projektuje je sam. Nie widziałem nigdy takiej tatry, stąd jest to dla mnie niezwykle trudne. Na szczęście wspomagam się zdjęciami podwozia 815-7, które przesłał mi Hanys i odrobiną zdobytej do tej pory wiedzy inżynierskiej. W jego projektach pojawiają się też np. gwinty M14, już nie stosowanie wg polskich norm. To też musiałem ominąć. Po skończeniu, odpowiednio zamodelowane przeze mnie pliki będzie można tylko wrzucić na maszyny cnc i one wszystko wytną (dobieram też bowiem parametry skrawania i materiału). Projektuję też formy na odlewy plastikowe, jednak w moim modelu będę musiał zrobić wszystko sam z HIPSu bo forma do wtryskarki to kolosalny wydatek. Główne dwa elementy karoserii kabiny jednak, planuję zrobić metodą rapid-prototyping. Jest to różny sposób drukowania trójwymiarowego. Specjalna drukarka po prostu wydrukuje idealną, skomplikowaną karoserię. Jest to metoda używana do wykonywania prototypów, by inżynierowie mogli szybko zobaczyć efekt swoich przemyśleń a nie dopiero po uruchomieniu produkcji seryjnej. Wykorzystam ją na wykładach jako "reklamę" swojego projektu, że niby używam najnowszych technologii. Potem ją pomaluje i zamontuje w modelu. Mówię wykładach bo będę musiał kilka razy zreferować ten projekt i wyłożyć na uczelni, żebym dostał jakąś tam część dofinansowania.

Co do samego modelu:
-napęd z pewnością elektryczny. Obliczenia dadzą mi odpowiedź czy tak jak u maxa, czy też przekładnia od E-maxxa i dwa silniki. Myślę też o bezszczotce.
-opony prawdopodobnie z rc-4wd. Rock crushery są jednak za duże, prawdopodobnie będą tu pracowały mud slingery 2.2
-skręt prawdopodobnie na mechanizmie śrubowym a nie na serwie (konieczność skręcania 8 kołami)
-po jednym amortyzatorze olejowym na każde koło.
-materiał na podwozie to prawdopodobnie niemodyfikowany silumin. (będzie lżejsza niż maxxa przy większych rozmiarach:) )
-w planach mechanizm hakowca ale to może za rok dopiero.

Póki co męczę I element karoserii dla rapid prototypingu. Mam tez wszystkie rysunki Hanysa przerysowane w CADzie w 2D i robie z nich 3D i składam w jedną wielką złożeniówkę.

Obrazek

Korzystam z SolidWorks, AutoCAD, Catia i MathCAD, choć tych ostatnich to do końca jeszcze nie umiem :) Ale mam duuuuużo czasu:)
Ostatnio zmieniony 2010-11-21, 13:21 przez kras, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
RaV
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 3013
Rejestracja: 2007-05-01, 11:08
Imię: Rafał
Lokalizacja: GB
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#2

Post autor: RaV »

:jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw :jaw

Powaliłeś mnie. Trzymam kciuki za powodzenie tej operacji.
Jakie są koszty takiegoi wydruku 3d i w jakim materiale jest to strugane?

Rasalo

#3

Post autor: Rasalo »

Ja osobiście jestem bardzo zaskoczony, jak można połączyć studia z modelarstwem. A jednak :OK

Awatar użytkownika
berla
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2705
Rejestracja: 2007-06-02, 19:53
Imię:
Lokalizacja: Leszno

#4

Post autor: berla »

RaV pisze: ... Jakie są koszty takiegoi wydruku 3d i w jakim materiale jest to strugane?
Z tego co się orientuje to taki wydruk 3D wykonuje się w ten sposób że maszyna nakłada cienkie warstwy po danym obrysie/konturze z tym że z tego nie wychodzą jakieś super gładkie powierzchnie...


Kras-powodzenia życze i trzymam kciuki za prace bo sam w tym roku bronie :OK

Awatar użytkownika
Cornel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1534
Rejestracja: 2007-07-09, 20:23
Imię: Kornel
Lokalizacja: Boronów
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#5

Post autor: Cornel »

Kiedys patrzyłem na taki program w którym pokazywali drukarke 3D. Do urządzenia wsypuje sie jakąś specjalną maczke która potem laser utwardza czy coś takiego ;) Ni oczywiście życze powodzenia ;)

Banita
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 4097
Rejestracja: 2008-12-15, 09:33
Imię: Maciek
Lokalizacja: Warszawa Bemowo
Otrzymał podziękowań: 12 razy

#6

Post autor: Banita »

Kras :jaw trzymam kciuki, to niesamowity projekt :)

Awatar użytkownika
berla
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2705
Rejestracja: 2007-06-02, 19:53
Imię:
Lokalizacja: Leszno

#7

Post autor: berla »

To o czym pisze Cornel to coś takiego:

Awatar użytkownika
kras
Kwadratowy krasnal / AT !
Kwadratowy krasnal / AT !
Posty: 551
Rejestracja: 2006-12-13, 19:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#8

Post autor: kras »

Rapid prototyping to szereg różnych metod prowadzących to szybkiego i łatwego tworzenia prototypów. Jest kilka sposobów.

- nanoszenie cienkich warstw polimieru na poprzednią i utwardzanie UV (model budowany od dołu) - dokładne jednak powierzchnie wymagają delikatnego oszlifowania
- bezpośrednie utwardzanie polimeru w wannie z ciekłym polimerem za pomocą lasera - bardzo dokładne, idealne powierzchnie jednak robi się długo i jest drogie oraz wymaga stosowania "podpórek"
- utwardzanie odpowiednich warstw laserem w wannie ze sproszkowanym polimerem (model budowany od dołu) - model jest lekki, porowaty i wymaga spieczenia ze sobą proszku.

A widziałem i odwróconą, zwykłą tubkę z żywicą zamocowaną na domowym cnc i koleś stojący z opalarką obok i utwardzający kolejne warstwy...

Metod jest wiele. Taki mam na razie zamysł. Póki co skorzystam pewnie z metody II. Koszta takiego wydruku oblicza program maszyny która drukuje. Będę wiedział pewnie w poniedziałek... W projekcie też pomaga mi 2 kolegów ze studiów, technik elektronik i inżynier odlewnictwa.

Co do łączenia studiów z modelarstwem - projekt pociągnie się z półtorej roku na pewno. Niezwykle czasochłonne jest przygotowanie całego projektu, symulacja obrabiarek i optymalizacja całego projektu. Bez pomocy owych 2 kumpli, zeszło by mi pewnie z 5 lat, gdybym miał jeszcze studiom poświęcać czas...

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

#9

Post autor: Sławek »

A ja jak zwykle wyleję kubeł zimnej wody :p

Chciałbym zaznaczyć, że wydruk 3D nie jest taki tani. Nie wiem czy masz dostęp do "uczelnianych" urządzeń za free bo jeżeli nie to kiepsko to widzę.

Co do napędu - wystarczy zwykła R2 i zwykła szczotka lub lepiej, bezszczotka ;)

Ciekaw jestem efektu końcowego - było tu już sporo pięknych projektów w Solidworks czy Pro Engineer i niestety nie doczekały się realizacji więc mam nadzieję, że go zbudujesz ;)

Nie bierz tego do siebie, jestem po prostu stary, wredny zgred :D

Pozdr

Awatar użytkownika
africa
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 2032
Rejestracja: 2009-01-09, 21:43
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Pniewy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#10

Post autor: africa »

Kras powodzenia życzę :jaw :OK

End
Teoretyk
Posty: 245
Rejestracja: 2008-03-19, 18:21
Imię: Grzegorz
Lokalizacja: Kraków

#11

Post autor: End »

Buduj buduj, ja za 1,5 roku pewno skończę swój projekt i będą dwa trucki w Krakowie ;D, no chyba że nam ktoś jeszcze wyrośnie :)

Awatar użytkownika
Adamo
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4754
Rejestracja: 2007-05-06, 20:17
Imię: Adam
Lokalizacja: podlaskie
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#12

Post autor: Adamo »

Projekt ciekawy więc życzę powodzenia :)
Si 1 dobra bezszczotka wały Ci poukręca ;)

Awatar użytkownika
kras
Kwadratowy krasnal / AT !
Kwadratowy krasnal / AT !
Posty: 551
Rejestracja: 2006-12-13, 19:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#13

Post autor: kras »

wydruk 3D istotnie jest bardzo drogi, jednak tak naprawdę jest dużo tańszy i szybszy od wykonania prototypu niekiedy. Co do naszej zapłaty za wydruk (jeżeli w ogóle dojdzie do skutku) to w uczelni tkwi wielki potencjał, trzeba tylko mieć jakiś ciekawy pomysł... Oczywiście chodzi to nie o sponsoring a małe (ale jakże pomocne) współsfinansowanie.

zobaczymy co z tego wyjdzie - jeżeli kicha to będę tak jak max wycinał wszystko w domu na kolanie. Nie po to stworzyłem na podstawie kupionych planów Hanysa własne żeby to poszło w las teraz...

Awatar użytkownika
Kuba4x4
Teoretyk
Posty: 729
Rejestracja: 2008-12-19, 20:15
Imię: Kuba
Lokalizacja: Kraków

#14

Post autor: Kuba4x4 »

Trzymam kciuki :)

Awatar użytkownika
kras
Kwadratowy krasnal / AT !
Kwadratowy krasnal / AT !
Posty: 551
Rejestracja: 2006-12-13, 19:57
Imię: Piotr
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#15

Post autor: kras »

Goniąc jutrzejszy deadline czyli umówione spotkanie w sprawie wydruku 3D śmigam detale. Nawet jeśli nic z tego nie wyjdzie to mam wielką frajdę z samego rysowania, a i jeżeli będę musiał wszystko strugać samemu to będę miał już wszystko zwymiarowane.

ObrazekObrazek

Dziękuję wszystkim za słowa otuchy:) Jeżeli się uda to będę miał już pracę inżynierską zrobioną...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Top Works...”