[T6x6] Kraz 255 - niekoniecznie do trialu

Modele wyróżnione ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

[T6x6] Kraz 255 - niekoniecznie do trialu

#1

Post autor: Pawlo_j23 »

*** Przeniesiono do Top Works - jaruso ***
lin do galerii zdjęć: https://drive.google.com/open?id=0BwLLO ... jY5dXhXaWc



Witajcie, to mój pierwszy temat dotyczący budowy. Od ponad roku przymierzam się do budowy Kraza 1:10 ale albo nie było czasu albo kasy na elementy. Przymusiłem się jednak i zamówiłem opony, teraz już nie mam wyjścia i muszę brnąć dalej w temat :P
Chcę robić jak najwięcej sam kupując jak najmniej gotowych elementów. Nie musi to być wierna kopia, nie będę też brał udziału w zawodach, jest to konstrukcja do zabijania wolnego czasu :)
Jako pierwsze przyszły koła zębate do mostów. Będą to mosty sztywne. Od początku założyłem, że ma być tanio. Koła pochodzą ze szlifierki kątowej. Zobaczymy jak to się będzie spisywać :) Tulejki do redukcji średnicy wewnętrznej z rozrusznika.
WP_20151006_001.jpg
Dzisiaj dotarły do mnie oponki, rewelacja :)
WP_20151012_003.jpg

Jak napisałem jest to projekt długoterminowy, czyli jak będzie chwila będę coś modził i wrzucał na forum :)

Awatar użytkownika
XAX
Teoretyk
Posty: 660
Rejestracja: 2014-02-15, 23:57
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#2

Post autor: XAX »

Wiesz ja też miałem zrobić funcara i zacząłem podobnie jak ty. Jednak koledzy mnie przekonali żeby jednak zbudować coś w skali i powiem ci że to był dobry kierunek. A czy będziesz robił coś tylko do zabawy czy na zawody koszty wyjdą takie same. A jak ci się zechce pojechać na zawody to masz czym startować.
Ja buduje swój model od ponad półtorej roku ale przez ten czas nabrałem ochoty na zawody i wszelkie moje początkowe założenia okazały się kompletną porażką.
Zanim zaczniesz budować prześledź kila wątków lub korzystaj w jakimś stopniu z gotowców na forum. Uchroni cie to przed porażkami i niepotrzebnymi kosztami.

Tym bardziej że w okolicach twojego zamieszkania masz dużo doświadczonych kolegów którzy ci na pewno pomogą a najlepiej przyjdź na jakieś spotkanie tam się najwięcej dowiesz i podpatrzysz rozwiązania techniczne.

Zobacz na mapę ilu masz modelarzy obok ciebie :)
http://www.rc-trial.pl/viewtopic.php?t=11106

Awatar użytkownika
HUBertPL
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1338
Rejestracja: 2014-07-12, 23:18
Imię: Hubert
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Otrzymał podziękowań: 10 razy

#3

Post autor: HUBertPL »

Pierwszą rzeczą jaka powinieneś zrobić to spotkać się z ekipą śląską :)
Naprawdę może ci się nagle zmienić podejście, i będziesz wolał zrobić coś z sensem, czyli "pod zawody".
Jazda dla samej jazdy, samemu... bleeee. To się szybko nudzi, serio.

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

#4

Post autor: czayo »

Popieram kolegów wyżej. Jak budować model, to tak żeby potem nie żałować, i robić to porządnie :OK

Jakiej średnicy jest ta przekładnia kątowa? Jak pamiętam szlifierki które rozbierałem, to małe te przekładnie nigdy nie były...

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#5

Post autor: Pawlo_j23 »

Dzięki za podpowiedzi :) Ten model buduję tak dla siebie, ale z pewnością jak będzie chwila wybiorę się na jakieś spotkanie trialowców i podpytam i popatrzę co i jak robicie :) Może faktycznie mi się to wkręci :D Jednak głównie bawię się w modele latające, ten model jest do zabijania czasu i dla sprawdzenia się :) Ale kto wie co będzie.

P.S czytam sobie właśnie regulamin i z tego co widzę większość punktów będzie się pokrywało z tym czego oczekuję od modelu więc nie powinno być tak źle :) Będę się starał robić większość rzeczy zgodnie z oryginałem ale czy mi to wyjdzie czas pokaże.

Większe koło ma średnicę 48mm więc mosty będą całkiem spore ale z planów które posiadam w skali wychodzą podobne :)

Dotarły materiały, rurki, pręty, profile. Czekam na frezy i zaczynam dalsze prace :)
Niestety wałek przeznaczony na ośki ma kilka setek więcej niż 6mm i łożyska wchodzą z dużym oporem, będę musiał go lekko przeszlifować.


Zabieram się za zmniejszenie szerokości profilu aluminiowego na ramę z 20mm na... no właśnie ile? 10 czy 12 ?? Może ktoś podpowie bo nie mam tak dokładnych rysunków :)

:update

Amelinum i stal do produkcji :)
WP_20151013_003.jpg

:update
Obudowa mostu wycięta :)
WP_20151014_005.jpg

I przymiarka do opony :) Prześwit jak w oryginale tylko w skali 36,5mm :)
WP_20151014_007.jpg

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#6

Post autor: Pawlo_j23 »

Dzisiaj zrobiłem próbne frezowanie otworu pod rurki osiek. Wyszło dobrze, teraz czekam na imadło precyzyjne i spróbuję w obudowie mostu :)
WP_20151015_001.jpg
WP_20151015_003.jpg

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#7

Post autor: Pawlo_j23 »

Tak jest :) Staram się wszystko samemu zrobić. Problematyczne będą felgi bez tokarki ale chyba już wyczaiłem jak je zrobić na cnc :) Póki co zapł jest więc trzeba to wykorzystać :P

:update 16.10.2015

Zakupiłem odpowiednie imadło i wyciąłem otwory pod osie. Wszystko pasuje cacy, na mocny wcisk więc nie trzeba nic kleić czy spawać. Zabieram się za mocowanie zębatki zdawczej :)
Załączniki
WP_20151016_004.jpg
WP_20151016_007.jpg
WP_20151016_009.jpg
WP_20151016_011.jpg

Awatar użytkownika
XAX
Teoretyk
Posty: 660
Rejestracja: 2014-02-15, 23:57
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#8

Post autor: XAX »

Piękna robota.
Kolega ma "tylko" CNC a niema tokarki :)
Biedactwo. To nie było złośliwie ;)

Jak już robiłeś na CNC obudowy dyra to nie powinieneś od razu wywiercić sobie otworków pod śruby od dekli dyfra???

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#9

Post autor: Pawlo_j23 »

Hehh no tak :OO Narzekam ale apetyt rośnie w miarę jedzenia :)
Powinienem, znacznie ułatwiło by to robotę ale to jest dyfer testowy, następny już będzie bardziej zaokrąglony. Niestety nie mam jeszcze pomysłu na dekiel dlatego nie nawiercam otworów :) Wywierci się je na koniec, w sumie to tylko 3 dyfry do zrobienia :)

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#10

Post autor: Pawlo_j23 »

Dzisiaj wyciąłem nowe elementy do mostów. Niedługo je poskładam :) Była już próba pracy przekładni, działa świetnie :)

I kilka fotek z dzisiejszych prac:
Załączniki
WP_20151017_002.jpg
WP_20151017_003.jpg
WP_20151017_009.jpg
WP_20151017_010.jpg
WP_20151017_011.jpg
WP_20151017_014.jpg

Awatar użytkownika
XAX
Teoretyk
Posty: 660
Rejestracja: 2014-02-15, 23:57
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#11

Post autor: XAX »

Hmmm... a jak wykonasz resztę osłony dyfra????
Nie mogłeś wyciąć tak dekli z zębatkami atakującymi żeby jednoczenie stanowiły osłonę?

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#12

Post autor: Pawlo_j23 »

Za dużo kombinowania. Obuduję najprawdopodobniej wygiętą blaszką i uzupełnię poxiliną lub czymś podobnym :) Wszystko robię na bieżąco więc zobaczymy co z tym wyjdzie :P

Tymczasem wyciąłem elementy zwrotnic:
WP_20151018_002.jpg
Muszę zamówić blachę alu na felgi i się za nie zabrać bo to będzie chyba najtrudniejszy element i pochłonie najwięcej czasu... :|

Awatar użytkownika
XAX
Teoretyk
Posty: 660
Rejestracja: 2014-02-15, 23:57
Imię: Bartłomiej
Lokalizacja: Kraków
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 5 razy

#13

Post autor: XAX »

Zasuwasz jak mały samochodzik :P
Jak to jest projekt długo terminowy u ciebie to ciekawe jak szybko robisz rzeczy na już?

Nie zapomnij o tulejkach z brązu lub teflonu na śrubach w zwrotnicach.
Najlepiej było by wykorzystać śruby które mają gładką część w miejscu poruszania się.
Na przykład coś takiego (te są akurat do plastiku)
http://www.hpiracing.com/pl/part/Z282
Ostatnio zmieniony 2015-10-18, 16:52 przez XAX, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pawlo_j23
Teoretyk
Posty: 525
Rejestracja: 2012-11-04, 22:54
Imię: Paweł
Lokalizacja: Wojkowice
Podziękował : 9 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#14

Post autor: Pawlo_j23 »

Właśnie sam się śmieje, że miał być długoterminowy a idzie jak po maśle :P

Myślałem o wstawieniu łożysk, ale chyba nie jest to tak konieczne, będą tam tak jak mówisz tulejki. Śruby zwykłe bo póki co nie mam takich z częściowym gwintem. Jak takie dorwę to będzie można wymienić :)

Awatar użytkownika
Gorg
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 2098
Rejestracja: 2008-09-24, 17:28
Imię: Robert
Lokalizacja: Rogoźnik
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 16 razy

#15

Post autor: Gorg »

Pawlo_j23 pisze:Tak jest :) Wszystko pasuje cacy, na mocny wcisk więc nie trzeba nic kleić czy spawać.
Obawiam się że ten mocny ścisk nie wystarczy. Rozpadną Ci się te mosty w trkacie drugiego przejazdu.
Dodatkowo c-huby się obrócą
Do zablokowania zastosuj robaczki.

poza tym jak złożyłeś zębatki to widać ile wolnego miejsca jest w moście. Spróbuj zrobić tak aby jak najmniej gruszka mostu była kolidująca z podłożem

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Top Works...”