Land Rover seria 2 i 3 (Injora) by przemo

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Sport
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Land Rover seria 2 i 3 (Injora) by przemo

#1

Post autor: przemo_m »

Cześć wszystkim.
Budować model zacząłem już dużo wcześniej, od początku pośledzić co i jak możecie pod linkiem https://pfmrc.eu/topic/84483-crawler-la ... by-przemo/

Z racji że było by dużo pisania jak doszedłem do tego etapu budowy więc przedstawię wam pokrótce etapy budowy. Dla tych co nie przeglądają tematu powitalni dodam, że jestem "świeżak" jak chodzi i modele kołowe i bardzo proszę o wyrozumiałość jak przekręcę fachową nazwę jakiegoś elementu lub nie będę mógł go poprawnie nazwać. Ogólnie mam za sobą dobre 10 lat modelarstwa lotniczego, od 2 lat to quadrocoptery 5" na fpv.

Do zbudowania najpierw skusił mnie chęć zaprojektowania czegoś i wydrukowania co jeździ ale na gąsienicach, cała relacja i wynik końcowy możecie zobaczyć tutaj
https://pfmrc.eu/topic/83472-drukowany- ... %C4%99-3d/
miała być to zabawka dla syna ale jest jeszcze za mały i jeszcze nie ogarnia. Czeka cierpliwie jak syna dorośnie :)

Po zbudowaniu zabawki, kolega założył relację z budowy Ziła na podwoziu od Axiala więc i postanowiłem ja spróbować sił w tej dziedzinie ... póki co już coś tam pojeździłem jak laik po prostym i zaczyna mi się to bardzo podobać, model nie zbudowany więc terenu za bardzo jeszcze nie widział :)

Tyle wstępem, a teraz do sedna w zasadzie. Karoseria od Land Rovera seria 2 w wersji pożarniczej czyli SLRR - skrót w pożarnictwie oznacza Specjalny Lekki Rozpoznawczo - Ratowniczy
Karoseria drukowana na drukarce 3D zaciągnięta stąd https://www.thingiverse.com/thing:3776436
podwozie od Injora z tym że karoseria była za krótka i delikatnie trzeba było co nie co ją wydłużyć
1.png
Póki co na razie mam tyle
20200510_163433.jpg
do Landka planuje oczywiście oświetlenie w postaci, świateł przednich, reflektor drukowany, a przedni klosz gotowy w postaci kolimatora do diody, groszowe sprawy ale świeci na nich dioda bardzo ładnie, w każdej lampie jest po jednej diodzie.
20200510_162104.jpg
oświetlenie tylne
20200510_161255.jpg
tutaj mam po 2 diody na stronę bo myślałem zrobić awaryjne ale ilość kabli w środku mnie przytłoczyła i z nich zrezygnowałem.

Planowane oczywiście są działające koguty które oczywiście działają, koguty razem z kloszami to druk 3D, sterowanie jeste zrobione na płytce z zegarka ściennego według przepisu


a tak to działa


Oświetleniem steruje kanał 3 do którego jest podpięty multiswitch 4 kanałowy, udało mi się zakupić od kolegi z forum pfmrc za 30 PLN ale robota rewelacyjna :)

dalej do oświetlenia planuje maszt oświetleniowy, który będzie chowany, do niego będzie dopinana "najaśnica", która później będzie chowana w skrzyni na pace landa. Dodatkowo ale tego nie ma na fotce będzie druga "najaśnica" na błotniku landa tzw "szperacz pogorzeliskowy", który też będzie demontowany i chowany do skrzyni. Przy oknie pasażera będzie znajdować się wtyczka do jego podłączenia.
20200504_092732.jpg
Pakę nawet udało mi się zrobić w miarę głęboką ze styrenu
20200505_203748.jpg
Dorobiłem a w zasadzie narysowałem a później drukarka wypluła tablice rejestracyjne
20200505_130457.jpg
20200506_233030.jpg
Zderzaki również drukowane, te co na zdjęciu są już nie aktualne przeszły delikatny lifting, wyciągarka zakupiona na banggodzie, na yt były dość pozytywny film o niej. Spotkałem się z opinią że tego typu wyciągarki to raczej są kiepskie no ale jako nowicjusz gdzieś te błędy popełnić muszę :P
Wyciągarka miała być sterowana włącznikiem z dostępem z okna pasażera ale na aliexpres zamówiłem zewnętrzny moduł do jej sterowania z pilota.
20200506_233124.jpg
No i ciut szpeju ? Szpeja ? Chyba że coś pokićkałem :P
20200410_195525.jpg
20200410_195525.jpg
na zdjęciu brakuje pilarki, siekiery, skrzyni i dwóch kanistrów.

Felgi aluminiowe kupione na banggodzie, opony to Super Swamper 108 mm. ESC Hobbywing 1060 60A ale już w drodze w prezencie od żony Hobbywing quicrun 80A

serwo https://www.banggood.com/SPT-Servo-SPT5 ... rehouse=CN

Szyby planuje oczywiście przeźroczyste z poliwęglanu, bez bocznych przód tył. Mam nadzieję że to zgodne z regulaminem klasy sport ... kłopot będzie z podłogą bo widzę że ma być ale ja za piernika się z nią nie zmieszczę.

Póki co tyle, buda powoli trafia do malowania oczywiście kolor czerwony, dach biały i kryptonim 220 s 94 czyli codzienny samochód Grupy Operacyjnej Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach :) Na chwilę obecną tyle ... jak coś mi dojdzie jeszcze do głowy to dopiszę w wątku bo zdjęć mam dość sporo z budowy.

Co do smarowania napędu to znalazłem smar grafitowy i nie szaleć z ilością smaru a ino tyle byłe smar był między zębami zębatek ... poprawnie ?

moje tradycyjne CDN ...

szafir51
Teoretyk
Posty: 161
Rejestracja: 2019-10-04, 12:48
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#2

Post autor: szafir51 »

Bardzo fajny projekt, super wyszło. Czekam na ciąg dalszy. Dlaczego podłogi miałbyś nie zmieścić? Jak się popieści to się zmieści :)

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#3

Post autor: welna79 »

Przemek, bardzo ładnie skompresowałeś i przekazałeś temat budowy
Tak sobie myślę o tym twoim sporcie, i zastanawiam się nad aparaturą jaką masz wybraną ponieważ w Sportach dość często używa się wyciągarki, więc super by było gdybyś mógł ją stosować w tym samym czasie co cyngiel gazu i pokrętło skrętu
Czy możesz coś z tym zrobić?
Powodzenia w dalszej budowie

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#4

Post autor: przemo_m »

Znaczy podłoga to jest ta z podwozia czyli kawałek plastiku na którym się trzyma ESC i pojemnik na RX. o ile to można uznać za podłogę. Pojemnik mi ciut odbija, później ESC no i centralnie umieszczony silnik, do tego dochodzi skrzynka na moduł oświetlenia więc kierownik będzie chyba na niej siedział :P Robiąc podłogę to chyba dochodziła by do połowy wysokości drzwi ... czy to poprawne ?
20200514_121608.jpg
20200514_121622.jpg
Z kierownikiem jest jeszcze inna historia bo mu się kopyta nie zginają i będzie trzeba go skrócić do pasa, może i dobrze bo upchać jakiś pełny fotel do niego to też będzie ciężko. Zamiast pick up'a mogłem dorobić pełną zabudowę to lepiej bym na tym wyszedł powierzchniowo no ale nie ma co płakać też będzie dobrze tak myślę :)

Na fotach widać że maska już w kolorze, RAL 3024 w półmacie. Dzisiaj planuje przeszlifować całą budę i położyć kolor na niej ale co mi z tego wyjdzie się okażę ...

Co do karoserii bo miałem delikaty kłopot z umiejscowienie serwa i wciętym przodem landka ... jako że doświadczenia mi brak w budowie czegoś co jeździ z delikatnym przesunięciem karoserii poradziłem sobie w taki sposób, że nadkola poszerzyłem i zrobiłem na kanciasto
20200507_182952.jpg
Koła przy maksymalny ugięciu zawieszenia nie haczyk o karoserie

a to marne wycinanie przykryją poszerzenia nadkoli czy jak to nazwać .... oczywiście druk 3D :)
20200507_183012.jpg
Tyle mi się jeszcze przypomniało z rzeczy można powiedzieć ważnych :)


Co do aparatury to mam Flsysky GT3C. Sterowanie wyciągarka planuje na czymś takim https://pl.aliexpress.com/item/40001676 ... 5c0fAB3YWZ

Drugi pilot i dodatkowa skrzynka do środka jak że już małej kabiny :) podpatrzyłem gdzieś na youtubie zacząłem grzebać i znalazłem co ciekawe wysyłka z Polski :)

Awatar użytkownika
ges
Naczelny grafik
Naczelny grafik
Posty: 2734
Rejestracja: 2014-04-26, 18:50
Imię: Grzesiek
Lokalizacja: Trzebnica
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 23 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#5

Post autor: ges »

A moja wydrukowana buda leży i czeka na wenę. :/
Pooglądam Twoją, to może mnie najdzie i wrzucę na warsztat. :)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#6

Post autor: przemo_m »

No to Cię mobilizuje :) buda pomalowana schnie ... za kilka dni paćkam białym kolorem tylko muszę go jeszcze kupić :) wydaję się że wpada w pomarańcz no ale to światło tak dziwnie na to działa ....
20200514_180230.jpg

Przy okazji odnalazłem zdjęcia części szpeju
20200425_150336.jpg
20200411_155223.jpg
Przy okazji zamówiłem nowe amortyzatory .... nie wiem czy to dobry wybór, oczywiście zamówiłem już wcześniej. Z recenzji podwozia od franca rc wynikało że są za twarde więc nie tracąc czasu kupiłem nowe ... oczywiście jedne kupiłem i okazały się wielką porażką więc liczę że te takie nie będą choć te co były w ramie nie wydają się złe. Muszę pooglądać youtube bo jest kilka poradników z serwisem amorów.
link do amorków https://www.banggood.com/2PCS-Full-Meta ... rehouse=CN

Troszeczkę krążę po omacku z częściami no ale taki mój przywilej bycia zielonym :P

Jak dobrze pójdzie to wracam z aktualizacją za parę dni ;)

CDN ...

szafir51
Teoretyk
Posty: 161
Rejestracja: 2019-10-04, 12:48
Imię: Rafał
Lokalizacja: Wrocław

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#7

Post autor: szafir51 »

przemo_m pisze:
2020-05-14, 14:05
Znaczy podłoga to jest ta z podwozia czyli kawałek plastiku na którym się trzyma ESC i pojemnik na RX. o ile to można uznać za podłogę. Pojemnik mi ciut odbija, później ESC no i centralnie umieszczony silnik, do tego dochodzi skrzynka na moduł oświetlenia więc kierownik będzie chyba na niej siedział :P Robiąc podłogę to chyba dochodziła by do połowy wysokości drzwi ... czy to poprawne ?
popatrz jak to u mnie wygląda, sporo się namęczyłem i wszechobecny brak miejsca był sporym utrudnieniem, ale dało się wszystko upchać. Mam pełną zabudowę ale to nic nie zmienia, bo i tak gratów nie upychałem w środku, wszystko zmieściłem pod karoserią.

Fajne tablice rejestracyjne, też będę musiał sobie jakieś wydrukować.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#8

Post autor: przemo_m »

Ja mam naprawdę ciężko to zrobić ... zabudowa paki jest praktycznie na równo z ramą i tam nie upchnę nic. Dochodzi mi skrzynka ze sterownikiem oświetlenia i dojdzie mi kolejna ze sterownikiem wyciągarki no chyba że upchał bym je jakoś na tylne ściance kabiny choć to mało realne zważywszy na jej rozmiary. Z podłogą dam sobie spokój na chwilę obecną póki nie będę miał wszystkich składowych. Ewentualnie jak dobrze siądzie to podłoga powstanie do pasa kierownika bo tyle mogę go rozczłonować bo jak pisałem wcześniej nogi się nie zginają niestety.

Póki co pokończyłem nowe zderzaki do poduszki, ukryłem mocowanie szekli pod kapslem który pomaluje oczywiście na czarno
20200514_212948.jpg
i dwa zderzaki w komplecie
20200514_213023.jpg
Buda na tyle podeschłą że mogłem na chwilę spotkać ją z podwoziem :)
20200514_213452.jpg
20200514_213446.jpg
20200514_213441.jpg
Dobra wracam faktycznie po weekendzie bo mam delikatne kłopoty z drukarką i brakuje białej farby.

CDN ...

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#9

Post autor: welna79 »

Buda po malowaniu, tak jak się spodziewałem - classsa taka piknie zapaćkana czerwienią :OK :piwko

Co do kierownika, to jeśli nie chcesz go wysyłać na przymusową operację plastyczną, tfu amputację, to proponuję mu zrobić jacuzzi w niemal wrzątku.
Poleży sobie twardziel z pół minutki i mu „faja” zmięknie.
Wtedy Ty go przy akompaniamencie swoich „uch”, „ach”, „och”, szybko uplastycznisz do pozycji właściwej drivera
;)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#10

Post autor: przemo_m »

Mały update na dzień dzisiejszy mały po mały ale zawsze to coś popchnięte do przodu :)
Buda wyschła więc zamontowana tylna tablica rejestracyjna i doklejone poszerzenia nadkoli.
20200516_190350.jpg
Coś już na pakę mniej więcej wrzuciłem szpeju i mniej więcej poukładałem w tych miejscach na których będą
20200516_190414.jpg
brakuje pilarki gdzieś mi się zapodziała ale będzie ... a tu otwarta skrzynia a w niej "najaśnice"
20200516_190419.jpg
Mam już narysowane zawiasy do wieka skrzyni kwestia wydrukowania i przyklejenia, w przyszłym tygodniu to jakoś ogarnę.

Tak będzie wyglądał po zamontowaniu ramki przedniej szyby, oczywiście w kolorze białym. Biały będzie jeszcze dach i przednie pasy na bokach karoserii.
20200516_135406.jpg
I wsadziłem przednie reflektory i przymierzyłem grill ... sądzę że do przyjęcia :)
20200516_190755.jpg
Do świateł postojowych muszę dodrukować jakieś klosze bo wystająca dioda to dość kiepski widok.

Wpadnie biały lakier to będę pchał robotę dalej do przodu teraz szykuje mi się od poniedziałku tydzień wolnego :)

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#11

Post autor: przemo_m »

Chłopaki jeszcze jedno mam pytanie odnośnie panharda ? Na przedniej osi mam możliwość zamontowania go ale brakuje mi mocowania w ramie ale to idzie dorobić z kawałka aluminium. Moje pytanie jest czy warto zawrócić sobie tym głowę czy nie koniecznie ? Jak warto to na co zwrócić uwagę przy zakładaniu go tzn czy jest jakaś filozofia czy nie ?

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#12

Post autor: jaruso »

Przemo, pokaż jak masz teraz zawieszenie zrobione (jak biegną linki zawieszenia względem siebie i mostów, jak mocowane do ramy i mostu? ) , bez tego ciężko wyrokować w temacie panharda.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#13

Post autor: przemo_m »

Tak to wygląda. Jak by potrzeba jakieś inne ujęcie to daj znać na prędce wrzucę :)
Mocowanie do panharda na osi jest ale nie ma w ramię to będę musiał dorobić jak coś.
20200518_124741.jpg
20200518_124720.jpg
20200518_124701.jpg
20200518_124653.jpg

Awatar użytkownika
Crow
Teoretyk
Posty: 851
Rejestracja: 2018-07-04, 05:44
Imię: Jacek
Lokalizacja: Pomorskie
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#14

Post autor: Crow »

Jeżeli chcesz mieć 4 linka to serwo musi być na moście.
Jeśli chcesz mieć serwo na ramie to musi być 3 link i panhard.

Awatar użytkownika
przemo_m
Garażowy Przodownik
Garażowy Przodownik
Posty: 507
Rejestracja: 2020-05-12, 18:19
Imię: Przemo
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Land Rover seria 2 po strażacku czyli SLRR na podwoziu Injora

#15

Post autor: przemo_m »

Kurcze to teraz przyznam że to dla mnie wyższy stopień wtajemniczenia :) czyli chcąc dać panharda muszę jednego linka się pozbyć tak ? A którego ?
Przepraszam że męczę takimi pytaniami ale to jest dla mnie nowe i dziękuje za zainteresowanie tematem i wszelaką pomoc :)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Sport”