Toyota BJ40 Ugly Duckling

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Sport
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Toyota BJ40 Ugly Duckling

#1

Post autor: Pirx »

Wreszcie uruchomiłem projekt, o którym myślałem od bardzo dawna, tj. od kiedy ujrzałem Tojkę, którą prezentuję na pierwszym, drugim i trzecim zdjęciu.
Jest to wersja FJ ale buda Wadera, którą użyję do budowy to wersja BJ (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę).
Ogólnie chcę trzymać się tego co widać na tych zdjęciach ale kilka rzeczy zrobię po swojemu, np. zostawię drzwi ale nieco podcięte dzięki czemu karoseria ma nabrać bardziej dynamicznego wyglądu, dam szersze zderzaki itp.
Ogólnie projekt jest nastawiony bardziej na wygląd niż na właściwości terenowe ale będę się starać żeby nie wywracał się przy mniejszych nierównościach ;)

Podstawowe dane
Podwozie Vaterra Ascender KIT,
Silnik szczotka 35T,
Serwo: Savox
ESC Hobbywing Quicrun 1060,
Aparatura Spectrum DX4C,
Felgi SSD 1,9 Assassin,
Wyciągarka SSD RC Ox Power Winch,
Opony Pitbull Rrock Beast 1,9,
Amortyzatory RC4WD King Offroad: przód 90 mm, tył 70 mm,
Karoseria: Wader + HIPS.

W stosunku do oryginalnego podwozia przerobiłem tylne zawieszenie stosując zestaw Ascender Rear Shock Relocation Kit od GCM, który z jednej strony pozwolił mi na usunięcie tylnych słupków a z drugiej ma zmniejszy efekt "torque twist", który w ascenderze jest dość mocny. Widoczne na zdjęciu amortyzatory Absima założyułem tylko tymczasowo.
Z przodu dorzeźbiłem z blachy elementy, które pozwalają na zamocowanie znacznie krótszych amortyzatorów (w oryginale mają 109 mm). Krótsze amortyzatory mają na celu zmniejszyć gigantyczne RTI Ascendera do wymaganej wartości 650.

Ostro pracuję i mam nadzieję wystartować tym modelem na Jurze (choć realnie rzecz biorąc to chyba mało prawdopodobne bo zostało raptem 3,5 tygodnia a roboty jeszcze masa).
Załączniki
Meet-Brian.jpg
02.jpg
1968-toyota-cruiser-fj40.jpg
DSC_0144.JPG
DSC_0146.JPG
DSC_0145.JPG

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#2

Post autor: Pirx »

To proste - bo zależy mi na TAKIM wyglądzie :) w innych klasach ten model jest nieprzepisowy, nawet w sportach znajdą się pewnie tacy co będą mieli obiekcje ;)

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#3

Post autor: Pirx »

Zapomniałem dodać, że rozstaw kół to 302 mm. Mimo to serwo zamontowałem w poprzek ramy żeby zmieściło się pod karoserią.
Są wątpliwości odnośnie spełnienia wymogu zakrycia 10% szerokości kół. Pitbule mają 43/48 mm szerokości (zależy czy mierzyć u góry czy na dole gdzie jest platfus) więc zakryte musi być niecałe 5 mm. Poniżej dodaję zdjęcie z widokiem od przodu. Wygląda, że nadkola powinny być nieproporcjonalnie szerokie jednak sprawdziłem, że nadkola w oryginalnej budzie Wadera mają 3 cm szerokości i to wystarcza na styk. Dla pewności dodam może jeszcze za 2-3 mm, mam nadzieję, że to nie popsuje proporcji modelu. Ewentualnie pozostaje jeszcze wstawka z hipsu w celu lekkiego poszerzenia budy.
Być może wygląda to jakbym na siłę próbował na siłę naginać przepisy ale taki model (ciężki, z masą szpeju, figurką kierowcy itd.) nie ma przecież szans z dobrze przygotowanym modelem z lekką karoserią z leksanu (pomijam kwestię moich umiejętności technicznych).
Problem w tym, że takie zmoty najbardziej mi się podobają ale u nas (na Śląsku) nie ma chętnych do Extreme, (poza tym w Extreme taki model z detalami też jest bez sensu bo zaraz i tak wszystko odpadnie) więc proszę o wyrozumiałość.

Awatar użytkownika
irko
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1593
Rejestracja: 2011-10-09, 23:32
Imię: Irek
Lokalizacja: mazowieckie
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#4

Post autor: irko »

Kolejna 40-ka :)
Moze jakiś zlot zrobimy? ;)

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#5

Post autor: RC-Nennox »

Mega projekt :)
Ale w sportach to się przydusi ;)
Do Extreme zapraszam bo model ma potencjał na niezłego wojownika :)

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#6

Post autor: Pirx »

Dzięki Błażeju za zaproszenie ale po pierwsze na Śląsku nie mogę nikogo namówić na Extreme (zupełnie tego nie rozumiem) a po drugie to Gutek mnie straszy, że Extreme to klasa śmierci i trzeba mieć worek części zamiennych a szpej to najlepiej od razu do kosza bo i tak zaraz odpadnie więc trochę się boję ;)
Pomysł ze zlotem też bardzo fajny! Jeepy i Defendery mają swoje zloty to i Tojki też powinny mieć.

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#7

Post autor: RC-Nennox »

Taka była klasa w zeszłym roku :) teraz stawiamy na zabawę i zdrowa rywalizację. Extremalny w klasie został tylko humor :) oczywiście trasy są nadal trudne ale nie zabójcze. Bo przecież nie chodzi o to by rozwalić model na oesach tylko by przejechać zawody z uśmiechem na twarzy :)

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#8

Post autor: Pirx »

Błażeju, w takim razie chętnie do Was dołączę jeśli tylko uda mi się skończyć projekt na czas w wystarczającym stopniu.
Jerry - dzięki za tą uwagę. Jak wrócę do domu to sprawdzę jak to u mnie dokładnie wygląda.

Awatar użytkownika
cina
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2489
Rejestracja: 2013-09-08, 18:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Konstantynów
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#9

Post autor: cina »

RC-Nennox pisze:Taka była klasa w zeszłym roku :) teraz stawiamy na zabawę i zdrowa rywalizację.
Patrząc na to co było w Wildze to jakoś nie chce mi się wierzyć, albo byłem nie na tej Wildze.

Co do zlotu toyotek to chętnie bo kilka już mam :VV

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6923
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#10

Post autor: jaruso »

Ciekawy pomysł, kolejna FJ'a, a inna niż pozostałe . :OK

Szymon, sprawdź jakiej szerokości masz hexy, może tam masz jakieś pole do popisu jeśli chodzi o rozstaw kół? Felgi masz chyba z dość dużym offsetem, ale ich wzór pasuje do tej zmoty ze zdjęcia, więc zakładam, że muszą zostać.

Jeśli chodzi o klasę sport, to oprócz szerokości zderzaków, nie zapomnij o ich położeniu względem opon. Opony nie mogą wystawać przed zderzaki (zarówno z przodu jak i z tyłu).

Awatar użytkownika
RC-Nennox
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2568
Rejestracja: 2013-11-17, 14:55
Imię: Błażej
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 22 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#11

Post autor: RC-Nennox »

cina pisze:
RC-Nennox pisze:Taka była klasa w zeszłym roku :) teraz stawiamy na zabawę i zdrowa rywalizację.
Patrząc na to co było w Wildze to jakoś nie chce mi się wierzyć, albo byłem nie na tej Wildze.

Co do zlotu toyotek to chętnie bo kilka już mam :VV
Wilga to już przeszłość. Trasy były przegięte... Ale nie to nie miejsce na ten temat ;)

Co do zlotu toyotek? Hiluxy też się łapią?

Oj nie zdezaki w takiej zmocie to profanacja. Przenoś ją do extreme i rozwiń ten projekt :) po co go ograniczyć do klasy Bulwarowej ;)

Awatar użytkownika
Pirx
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 578
Rejestracja: 2016-01-11, 15:16
Imię: Szymon
Lokalizacja: Rybnik
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#12

Post autor: Pirx »

Przede wszystkim chcę zbudować model jak najbardziej zbliżony do oryginału - bo jest piękny! Ale jest też tak jak pisze Jerry; robię go w klasie Sport bo ta klasa dominuje na Śląsku niepodzielnie (ostatnio pojawiły się scaledy, ale to zdecydowana mniejszość nie mówiąc o tym, że ta zmota ni jak się nie ma do tej klasy). Na klasę Extreme niestety brak chętnych a szkoda bo na każdych zawodach mamy ponad 25 zawodników i robi się z tego problem organizacyjny (ale na szczęście nie towarzyski).
Jak dla mnie idealna byłaby klasa łącząca pewnie cechy Scaled i Extreme ale rozumiem, że na tej zasadzie każdy mógł by swoją klasę zaproponować - tak jak mu pasuje - i zrobiłby się niezły bałagan, więc staram się dopasować do tego co jest.
Nawiasem mówiąc na zdjęcia oryginału natrafiłem w czasopiśmie "Petersen's 4Wheel & Offroad" gdzie samochód jest podawany jako przykład kompromisu między właściwościami terenowymi a koniecznością zachowania przepisów drogowych, czyli - wypisz, wymaluj - klasa sport.
Szerokość zderzaka w Sportach to 135 mm, więc nie jest tak źle - wyjdzie tylko trochę szerszy niż w oryginale. Większy problem to nadkola, co widać na fotce poniżej i tu pomysł Jaruso z hexami jest bardzo do rzeczy - za co dziękuję!
Załączniki
DSC_0147.JPG

Awatar użytkownika
cina
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2489
Rejestracja: 2013-09-08, 18:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Konstantynów
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#13

Post autor: cina »

Dorób nadkola (poszerzenie błotników) jak w 1:1 z pasa transmisyjnego :D

Awatar użytkownika
Zbyszek
Teoretyk
Posty: 1136
Rejestracja: 2013-03-19, 17:27
Imię: Zbyszek
Lokalizacja: Oborniki wlkp
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#14

Post autor: Zbyszek »

Szymon nie daj się namówić na zmianę klasy , zostań w sportach . Model już prezentuje się zarąbiście , dopieść go tak jak postanowiłeś .

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

Re: Toyota BJ40 Sport

#15

Post autor: Radek »

Pirx pisze: Szerokość zderzaka w Sportach to 135 mm, więc nie jest tak źle - wyjdzie tylko trochę szerszy niż w oryginale. Większy problem to nadkola, co widać na fotce poniżej i tu pomysł Jaruso z hexami jest bardzo do rzeczy - za co dziękuję!
Zobacz sobie w moim garażu Jeep-a, wsadziłem foty jak domowym sposobem zrobiłem sobie hexy 3mm i zyskałem dużo na szerokości.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Sport”