AXIAL SCX 10 by ulatko

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Sport
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ulatko
Początkujący
Początkujący
Posty: 174
Rejestracja: 2010-02-05, 18:10
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Krk

AXIAL SCX 10 by ulatko

#1

Post autor: ulatko »

Witam!!!!
No i stalo sie. Zabawki wessaly mnie jak dobre bagno.Na poczatek AXIAL SCX 10 w wersji Honcho Trial.
Zapraszam na relacje z budowy i z gory przepraszam za jakosc zdjec ale zaangazowanie w prace nie pozwolily uzywac niczego innego poza telefonem wyjetym z kieszeni.

Zaczalem jak instrukcja nakazuje od dyfrow i mostow.
Obrazek
Obrazek

Dalej poszly linki i waly, amortyzatory.
Obrazek
Obrazek


Potem skrzynia i juz szybciutko do finalnej wersji ramy z napedami.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Od kol zaczelo sie kombinowanie. I tak na kazda felge nawinalem 30g. cyny a potem dokleilem na tasmie dwustronnej paski olowiane /ze sklepu wedkarskiego/ o wadze okolo 90g. Waga calego kola wynosi po zlozeniu do kupy okolo 218-220g.
Obrazek
Obrazek

Nastepna kombinacja to serwo. Tower Pro MG995-moze nie z najwyzszej polki ale Wszystkie zebatki metalowe. Jazdy zweryfikuja konstrukcje.
Tutaj musialem przelozyc wyjscie kabli sterujacych. W oryginale gumka izolujaca z kablami wychodzi z boku serwa i troszke kolidowala z rama. Przelutowalem kabelki tak aby wystawaly do gory i wykonalem nowy otwor w dekielku serwa. Tym sposobem kable wychodza teraz w kierunku tylu ramy i mieszcza sie tam bez problemow.
Obrazek

Wersja pol-finalna, niepomalowana z silnikiem od wkretarki akumulatorowej i chinskim regulatorem z czkawka jakos jezdzila.
Obrazek

Potem nastapil zonk straszny z malowaniem a wlasciwie z ulepszaniem calkiem dobrego malowania, co spowodowalo zgryzienie sie farb i bez wdawania sie w szczegoly, koniecznosc pomalowania leksanu od zewnatrz. Coz pierwsze koty za ploty ale nie ma tego zlego co by na dobre nie wyszlo i tak sobie wydumalem ze teraz jak sie bedzie model obijal i odrapywal z farby to spod spodu bedzie wylazilc czarny lakier, ktorym pomalowalem leksan od srodka. I bedzie mozna nanosic na te odrapania poprawki np. farba typu "minia" i powinien byc efekt takiej mocnej-uzywki.Patrz "Farmer"
Obrazek

W oczekiwaniu na Novaka dokleilem wzorem Wojtka 9000 oslony mostow i zatkalem dziurki w mostach, te do mocowania pior.
Obrazek


Wreszcie Novak dojechal i wykonalem mocowanie dla regulatora a odbiornik i regiel do wyciagarki powedrowaly do uszczelnionego pudelka oraz obnizylem troszke mocowanie pakietu.A na wode i bloto tradycyjne baloniki.
Obrazek
Obrazek


A na pocieszenie zlego malowania budy nabylem taka uzywana i mysle nad blizszym mi uczuciowo projekcie.
Obrazek

Teraz kilka uwag nowicjusza.
Mechanicznie jak dla mnie model wykonany bez zarzutu. Malowanie no coz, czlowiek na bledach sie uczy albo trzeba dokladnie czytac forum.
W temacie gotowego modelu to moim zdaniem pewne elementy bede musial dorobic w przyszlosci z alu zeby rame usztywnic. Sama podstawka na ESC i odbiornik juz duzo pomogla.
Co do elektroniki to na silniku z wkretarki Bosch i chinskim regulatorze model jezdzil ale niestety z czkawka. Po zmianie silnika i regulatora na Novaka w gre wchodzi tylko dobra aparatura. Na starej 27Mhz, pelno zaklocen i niemoznosc wysterowania najprostrzych parametrow. Sprawe definitywnie rozwazal mikrodbiornik wyjety z samolotu i Futaba 6EX.
Teraz pozostaje zabawa w ustawienia roznych dziwnych parametrow w trybie heli, chociaz na na ustawieniach samolotowych tez model bardzo dobrze jezdzi.
Mam jeszcze na koniec pytanie jak dziala wam hamulec w Novaku?
Zestroilem jak instrukcja nakazuje ESC z apka i na zjazdach mam tak ze bez gazu silnik chamuje tak jakby ABS w prawdziwym autku sie wlaczal.Oczywiscie na stromym nachyleniu. Przy jezdzie po plaskim przy naglym odjeciu gazu model staje prawie natychmiast w miejscu.
Chyba teraz na tyle i do zobaczenia w terenie.
Pozdro!!!!
Ostatnio zmieniony 2010-05-27, 22:36 przez ulatko, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Maciek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11189
Rejestracja: 2013-04-25, 21:35
Imię: Maciek
Lokalizacja: Pomerania
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

Re: AXIAL SCX 10 by ulatko

#2

Post autor: Maciek »

ulatko pisze: Mam jeszcze na koniec pytanie jak dziala wam hamulec w Novaku?
Zestroilem jak instrukcja nakazuje ESC z apka i na zjazdach mam tak ze bez gazu silnik chamuje tak jakby ABS w prawdziwym autku sie wlaczal.Oczywiscie na stromym nachyleniu. Przy jezdzie po plaskim przy naglym odjeciu gazu model staje prawie natychmiast w miejscu.
Chyba teraz na tyle i do zobaczenia w terenie.
Pozdro!!!!
Jest dobrze :OK
Drag break ustaw sobie na najniższy %

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

#3

Post autor: Radek »

Super Wypas :OK

Pisz co tam z malowaniem skopales :D Bo wlasnie sie za to biore :D

Pozdro

Awatar użytkownika
wojtek9000
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 551
Rejestracja: 2009-09-22, 11:00
Imię:
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#4

Post autor: wojtek9000 »

Ulatko> Fajna foto-relacja z budowy :OK
Wydaje się, że wszystko poszło Ci dość gładko - gratuluję! Kurcze czy tylko ja się tak męczyłem z poskładaniem krzyżaków??! Teraz zostało Ci już tylko porysować karoserię w boju - to powinien być przyjemny etap "wykańczania" modelu ;) :p Co do hamulca... pewnie każdy ustawia tak jak mu pasuje. Ja mam chyba na 2 lub 3 (mignięcia) i przy dociążonym modelu daje to spokojny, raczej wolny zjazd w dół na ostrych stokach.
Liczę na wspólne trialowanie niebawem. Pozdrawiam :W

Awatar użytkownika
ulatko
Początkujący
Początkujący
Posty: 174
Rejestracja: 2010-02-05, 18:10
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Krk

#5

Post autor: ulatko »

NoName pisze:Super Wypas :OK

Pisz co tam z malowaniem skopales :D Bo wlasnie sie za to biore :D

Pozdro
Ano przedobrzylem. Wzialem pierwsza lepsza w miare ladna kolorystycznie farbe z polki i pomalowalem. Niestety nie byla to jakas bardzo szybko schnaca a mnie cisnienie roslo zeby model juz byl gotowy i sie porobily zacieki. Ale jak patrzylem na bude od swiatla to bylo pieknie. Ale pod swiatlo troche te zacieki przeswitywaly przez leksan.To sobie wymyslilem zeby czarny mat na czerwony polozyc i bedzie git.No i bylo :jaw.Git sie farby pogryzly i zaczelo sie mycie w panice, czym bylo pod reka.
O farby to Wojtka9000 pytaj bo ostatnio jakis mial plan co do malowania leksanu. Z tego co ja widzialem to ten czarny mat ktory potem polozylem od wewnatrz to byl Dupli Color i ladnie kryl. Ale podstawowa zasada to zanim jakies warstwy bedziesz tworzyl to sprawdz reakcje farb na siebie gdzies poza modelem.

Awatar użytkownika
ulatko
Początkujący
Początkujący
Posty: 174
Rejestracja: 2010-02-05, 18:10
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Krk

#6

Post autor: ulatko »

wojtek9000 pisze:Ulatko> Fajna foto-relacja z budowy :OK
Wydaje się, że wszystko poszło Ci dość gładko - gratuluję! Kurcze czy tylko ja się tak męczyłem z poskładaniem krzyżaków??! Teraz zostało Ci już tylko porysować karoserię w boju - to powinien być przyjemny etap "wykańczania" modelu ;) :p Co do hamulca... pewnie każdy ustawia tak jak mu pasuje. Ja mam chyba na 2 lub 3 (mignięcia) i przy dociążonym modelu daje to spokojny, raczej wolny zjazd w dół na ostrych stokach.
Liczę na wspólne trialowanie niebawem. Pozdrawiam :W
Rozumiem ze chodzi o te mrugniecia zielonej diody w regulatorze, po przestawieniu drazka gazu max do tylu? No chyba ze zle rozumie
Aaaa a z krzyzakami to troszke podgrzalem w dloniach, posmarowalem i wskoczyly :VV

Awatar użytkownika
Maciek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11189
Rejestracja: 2013-04-25, 21:35
Imię: Maciek
Lokalizacja: Pomerania
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 1 razy

#7

Post autor: Maciek »

Ulatko, nie piszemy posta pod postem tego samego dnia, użyj opcji EDYTUJ :)

Awatar użytkownika
wojtek9000
Adept / AT!
Adept / AT!
Posty: 551
Rejestracja: 2009-09-22, 11:00
Imię:
Lokalizacja: Kraków
Otrzymał podziękowań: 2 razy

#8

Post autor: wojtek9000 »

ulatko pisze:
wojtek9000 pisze:Ulatko> Fajna foto-relacja z budowy :OK
Wydaje się, że wszystko poszło Ci dość gładko - gratuluję! Kurcze czy tylko ja się tak męczyłem z poskładaniem krzyżaków??! Teraz zostało Ci już tylko porysować karoserię w boju - to powinien być przyjemny etap "wykańczania" modelu ;) :p Co do hamulca... pewnie każdy ustawia tak jak mu pasuje. Ja mam chyba na 2 lub 3 (mignięcia) i przy dociążonym modelu daje to spokojny, raczej wolny zjazd w dół na ostrych stokach.
Liczę na wspólne trialowanie niebawem. Pozdrawiam :W
Rozumiem ze chodzi o te mrugniecia zielonej diody w regulatorze, po przestawieniu drazka gazu max do tylu? No chyba ze zle rozumie
Aaaa a z krzyzakami to troszke podgrzalem w dloniach, posmarowalem i wskoczyly :VV
Nie o to mi chodziło. To o czym piszesz to "one touch setup", który robisz na początku dla wstępnego ustawienia regulatora. Ja miałem na myśli regulacje które możesz robić później, np. ustawić krzywą charakterystykę gazu zamiast liniowej, lub wyregulować "drag brake" czyli siłę hamowania silnikiem. Ilość mignięć zależy wtedy od ustawionego poziomu hamowania. Trudno to wytłumaczyć w paru słowach. Jakbyś miał z tym problem to pisz na PW lub zadzwoń.

P.S.
Ciepłe masz łapki skoro to wystarczyło ;) Ja musiałbym moje wały napędowe chyba wrzucić do ogniska żeby się poddały bez walki :LOL

Awatar użytkownika
ulatko
Początkujący
Początkujący
Posty: 174
Rejestracja: 2010-02-05, 18:10
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Krk

#9

Post autor: ulatko »

maciek pisze:Ulatko, nie piszemy posta pod postem tego samego dnia, użyj opcji EDYTUJ :)
Oki. Poprawie sie nastepnym razem. :=

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

#10

Post autor: Radek »

wojtek9000 pisze: Nie o to mi chodziło. To o czym piszesz to "one touch setup", który robisz na początku dla wstępnego ustawienia regulatora. Ja miałem na myśli regulacje które możesz robić później, np. ustawić krzywą charakterystykę gazu zamiast liniowej, lub wyregulować "drag brake" czyli siłę hamowania silnikiem. Ilość mignięć zależy wtedy od ustawionego poziomu hamowania. Trudno to wytłumaczyć w paru słowach. Jakbyś miał z tym problem to pisz na PW lub zadzwoń.
Wojtek, to i ja sobie pozwole do Ciebie odezwac jak bede programowal rygiel :D

Dzieki ulatko za info z tym malowaniem, ale to nie powinienem miec problemu wszystkie farby jednej marki Ultimate Racing do lexanu. Tylko nie wiem czy jest ok ze najpierw zrobilem wszystkie otwory i wyciolem okna, ale nie nie wyobrazam sobie zeby pozniej po malowaniu skalpelem wycinac :D

Pozdro

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13463
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

#11

Post autor: zotornik »

Witam i gratuluję modelu.
Wszelkie przygody są solą /bynajmniej nie w oku ;)/ która czyni nasze prace mniej nudnymi.
Jak sam napisałeś większość wyjdzie w "praniu" i o ot też w tej zabawie chodzi :)

p.s. NoName - instrukcji żadnej do malowania lexanu nie widziałeś ?
w 90% karoserii lexanowych w komplecie masz naklejki do maskowania okien na czas malowania, w podobny sposób możesz maskować inne elementy, gdy karoseria nie jest jednobarwna

p.s. ulatko - a tak zapytam "złośliwie", zanim pomalowałeś karoserię z zewnątrz, to ściągnąłeś folię ochronną ?

linki do instrukcji malowania lexanu
http://www.rcauto.pl/modules.php?name=C ... age&pid=19
http://www.rcauto.pl/modules.php?name=C ... age&pid=20

http://video.google.pl/videosearch?hl=p ... CBIQqwQwAA#

rodzime tematy poruszające to zagadkowe zagadnienie ;)
http://rc-trial.ayz.pl/phpBB/viewtopic.php?t=1374
http://rc-trial.ayz.pl/phpBB/viewtopic.php?t=1805
http://rc-trial.ayz.pl/phpBB/viewtopic.php?t=2250

p.s. do NOVAK-a, w razie potrzeby, również służę pomocą

Awatar użytkownika
ulatko
Początkujący
Początkujący
Posty: 174
Rejestracja: 2010-02-05, 18:10
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Krk

#12

Post autor: ulatko »

W temacie programowania apki to tez pewnie sie na korepetycje zglosze albo heli-pilotow dopytam. Te rozne dziwne pojecia w instrukcji do mojej Futaby to troche czarna magia. Nie ma to jak samolot na szczotkowym silniku, wsiadac i latac. No prawie. Albo programator do bezszczotki.
Co do malowania i wycinania to lepiej sie mnie nie pytac bom przypadek szczegolny :D .
Otworow okiennych nie planowalem robic wiec maskowalem tylko. A wycinanie to doswiadczen brak.
A folie zabezpieczajaca ????????? Chyba zdjalem :LOL :?
A sam Novak to juz chyba rozgryziony. Pozostaja tematy jak pisalem z apka. Teraz na trybie samolotowym jezdzi jak dla mnie super. Dzieki za chec pomocy :OK
Dobrze ze nie kupilem smiglowca. Mogloby sie to zle skonczyc dla mnie lub otoczenia :x

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

#13

Post autor: Radek »

zotornik pisze: p.s. NoName - instrukcji żadnej do malowania lexanu nie widziałeś ?
w 90% karoserii lexanowych w komplecie masz naklejki do maskowania okien na czas malowania, w podobny sposób możesz maskować inne elementy, gdy karoseria nie jest jednobarwna
Ale ja wyciolem boczne, bo chce bez okien :D naklejki maskujace sa i mam jeszcze jak by co FASMASK.
MAM CIE :VV
ObrazekObrazek

Ps. Sorry za offtopa

Pozdro

Awatar użytkownika
Radek
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 11533
Rejestracja: 2009-12-25, 22:29
Imię: noname
Lokalizacja: WOT
Podziękował : 26 razy
Otrzymał podziękowań: 60 razy

#14

Post autor: Radek »

Jak chciales obnizyc ten pakiet to bylo wywalic ten plastik, nawiercic otwory w tym alu i jest gitara, w sumie dalej tak chyba mozesz zrobic, ja tak narazie zrobilem :D

Awatar użytkownika
ulatko
Początkujący
Początkujący
Posty: 174
Rejestracja: 2010-02-05, 18:10
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Krk

#15

Post autor: ulatko »

Zgadzam sie Defek calkiem ladny. Linki dorobie nowe, zeby w razie zmian nastroju mozna bylo przelozyc bude.
Smarowidlo do mostow i skrzyni to co bylo w zestawie.
Nie mam teraz jak fotek zrobic ale klosze lamp przednich troche taki lejek przypominaja i wydaje sie ze w koncowke lejka mozna bedzie jakies ledy wsadzic. Od srodka nawet znosnie pochromowane. Lampki z tylu tez sie chyba da na ledy zrobic ale te najmniejsze.
Cale wnetrze defka chyba wyleci bo jak przymierzalem to nie miesci sie skrzynia axialowa i zebatka odbiorcza.
Ze srodkiem ciezkosci po obnizeniu pakietu nie mam doswiadczen wiec chetnie przy okazji porownam z innym modelem nie zmodyfikowanym.
Nizej pakiet nie zejdzie bo serwo przy pelnym ugieciu amortyzatorow nie pusci.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Sport”