Gmade Komodo - Dragon Customs - inwazja waranów

Tematy odnośnie budowy naszych modeli klasy Sport
Awatar użytkownika
Leo-15
Teoretyk
Posty: 118
Rejestracja: 2011-01-30, 18:10
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował : 3 razy

Gmade Komodo - Dragon Customs - inwazja waranów

#1

Post autor: Leo-15 »

No więc czas założyć w końcu własny garaż. Tytuł myślę, że adekwatny gdyż model staje się ostatnio dość popularny . Poza faktem, że już dawno korciło mnie do zbudowania sobie modelu trialówki to bezpośrednio do rozpoczęcia zajawki i wyboru modelu zapalił mnie brat swoim ‘świątecznym prezentem’ (przyznam szczerze, że rzuciłem się na ten zderzak z kratą :| - zawsze marzył mi się pickup ze zderzakami pokroju Road Armor) – także jednocześnie ‘wykluwać się’ będą kolejne 2 smoki z komodo… ;)

Budowa powoli posuwa się naprzód - trochę materiału do wystawiania już się zebrało, a dalsze postępy postaram się w miarę systematycznie wstawiać do tematu.

Docelowa aparatura i bebechy dopiero jadą, więc mi pozostała, póki co, zabawa z podwoziem i karoserią, a sporo zakupów i tak jeszcze przede mną, więc ten projekt trochę będzie się ciągnął XD…
Planowany osprzęt to:

Aparatura: FLY SKY FS-GT3C 2.4GHz 3CH
Napęd: Turnigy Trackstar 1/10th 60amp Waterproof ESC w/3800kv Inrunner Motor
Zasilanie: Turnigy nano-tech A-SPEC 4200mah 2S 65~130C Hardcase Shorty Lipo Pack
Serwa: Savox SW-0231MG Waterproof High Torque STD Metal Gear Digital Servo

Ponieważ Sandra wcześniej w swoim temacie dość wyczerpująco opisała składanie podwozia, uproszczę sobie nieco ten etap opisując szerzej kilka niestandardowych zmian zastosowanych w moim podwoziu względem pierwotnej konstrukcji.

Na początek postanowiłem zacząć od doważania kół – w propozycji G-Made’a felgi są trójdzielne, a zewnętrzna i wewnętrzna część robią jednocześnie za bedlock’i, całość skręcana śrubami m3 i nakrętkami sześciokątnymi – o ile wygodnie dzięki temu doważyć felgę oklejając sam wewnętrzny pierścień ciężarkami do wyważania, to już skręcanie całości x4 czy nawet x6 to już trochę zabawa dla masochistów moim zdaniem… XD
Szkoda niestety, że wewnętrzna pianka w kole nie jest wycinana ‘z paska’ (przecięta), a nie jako jednolity pierścień – nie wiedziałem, czy mogłoby to na coś wpływać gdybym chciał robić wcięcia dla poprawienia trakcji – najwyżej zamówię lub zrobię sobie właściwe do następnych kół.
l01.jpg
l03.jpg
Dalej przyszła pora na składanie ramy - model składał się bardzo przyjemnie, praktycznie zajęło mi to jedno popołudnie. Oczywiście od razu naszła mnie ochota na kilka zmian - przesunąłem pudełko odbiornika imitujące silnik bardziej do przodu - chcę przesunąć masę jak najbardziej w przód, ale i nie za wysoko, żeby model lepiej się wspinał (tym bardziej iż planuję zabudowę paki i wrzucenie 2 zapasowych kół, co samo w sobie nieco wyrówna rozkład masy, inaczej model miałby zdecydowanie za ciężki tyłek), nie obyło się więc bez wiercenia w rami dodatkowych otworów i kombinowania z rozkładem przednich słupków (słupki docelowo będą później usunięte i zastąpione mocowaniem na magnesy). W między czasie doszło trochę dodatkowych części - między innymi amortyzatory typu XD Piggyback 103mm, które spodobały mi się bardziej niż G-transitions z zestawu po obejrzeniu kilku filmów z RC Adventures z Komodo w roli głównej - ponadto slidery, koła i felgi na 'zapasówki' i trochę pierdółek...
l02.jpg
l04.jpg
l05.jpg
l06.jpg
l07.jpg
l08.jpg
l09.jpg
l10.jpg
... No i na początek to tyle - reszta "w kolejnym odcinku..." :p


Przy okazji - znalazłem coś w necie co mnie zaciekawiło i chciałbym zasięgnąć waszej opinii:
l11.jpg
Chodzi o wykorzystanie amortyzatorów zamiast górnych linków zawieszenia - daje to cokolwiek / ma w ogóle sens i zastosowanie??

jaruso: poprawiłem fotki (załączniki)

Awatar użytkownika
zipi
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1797
Rejestracja: 2012-07-20, 05:50
Imię: Sebastian
Lokalizacja: Czernikowo
Podziękował : 11 razy
Otrzymał podziękowań: 7 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#2

Post autor: zipi »

Gratki zabawy w składanie. działaj :OK

Awatar użytkownika
dorob
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2044
Rejestracja: 2011-11-29, 19:42
Imię: MarCin
Lokalizacja: WP
Podziękował : 14 razy
Otrzymał podziękowań: 6 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#3

Post autor: dorob »

Gratuluję zakupu.
Pierwszy raz widzę amorki jaki linki :00

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#4

Post autor: zotornik »

Pogratulować zakupu, pozazdrościć zabawy - składanie nówki to czysta przyjemność ..... potem będzie już brudny ;)

Co do tego rozwiązania z linkami-amorkami, to pierwszy raz takie coś wiedzę. Prawdopodobnie chodziło konstruktorowi o to, aby uniknąć zmiany pochylenia mostu (przód-tył), w czasie gdy zawieszenie pracuje góra-dół. Innego sensu w tym nie widzę, ale może się mylę. Wg mnie to przerost formy nad treścią.
Do tego linko-amortyzatory musiały by na tyle lekko i swobodnie działać, by nie zwalniać reakcji zawieszenia.

Awatar użytkownika
Leo-15
Teoretyk
Posty: 118
Rejestracja: 2011-01-30, 18:10
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował : 3 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#5

Post autor: Leo-15 »

Może akurat konstrukcja amortyzatora umożliwiałaby działanie takie, jak opisujesz - one mają 2 wewnętrzne sprężynki i zamieniając je miejscami można zmieniać sposób ich pracy:

http://www.cmldistribution.co.uk/produc ... shocks.jpg

Awatar użytkownika
zotornik
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 13469
Rejestracja: 2006-11-03, 12:57
Imię: Wojtek
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował : 22 razy
Otrzymał podziękowań: 161 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#6

Post autor: zotornik »

Amortyzatory dobrze znam - wyglądają ładnie .... ale na zdjęciach,
Po pierwsze są grube, po drugie z szczelnością u nich dość kiepsko - pewnie dlatego poszły spełniać inna rolę niż pierwotna ;)
Nie ważne jaką role przypiszemy takim amoro-linko, czy będą ściągać, czy rozciągać zawsze w jedną z dwóch stron będą zakłócały swobodną pracę zawieszenia. Tylko pozbawienie ich sprężyn pozwoli im "swobodnie" pracować w obie strony.
Z resztą tak jak mówiłem, ja tylko zgaduje "co autor tego rozwiązania miał na myśli" i czemu ono służy. Więc myślę, że nie ma co zgłębiać tematu :)

Paweł2001
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 566
Rejestracja: 2014-11-24, 16:44
Imię: Paweł
Lokalizacja: Warszawa-Bemowo
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#7

Post autor: Paweł2001 »

Nasz komodo już jeździ i pakiet od razu trzeba przełożyć bo leci strasznie ten tył. Ale poza tym to gratki zakupu i składania :)

Awatar użytkownika
Leo-15
Teoretyk
Posty: 118
Rejestracja: 2011-01-30, 18:10
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował : 3 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#8

Post autor: Leo-15 »

Mimo wszystko dzięki Zotornik - zawsze warto zapytać i się dowiedzieć - trochę mi się wydawało, że mogła to być jakaś radosna twórczość, czy inny szalony eksperyment (jeśli nikt z was o tym nie słyszał, to pewnie właśnie tak jest), ale 'w razie gdyby' miałbym przynajmniej dla nich jakieś zastosowanie - a tak to raczej pójdą na opych, gdyby był ktoś zainteresowany ...

Paweł -to dawaj! :D Ja z niecierpliwością czekam na tematy z pozostałymi komodo - będzie co porównywać i dzielić się doświadczeniami ;)

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#9

Post autor: Sławek »

A ja zachęcam do wstawiania fotek zako załączniki podczas pisania postu bo te z zewnetrznych hostingow za jakiś czas znikną, jak większośc fotek na forum :)

Pozdr

Awatar użytkownika
Leo-15
Teoretyk
Posty: 118
Rejestracja: 2011-01-30, 18:10
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował : 3 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#10

Post autor: Leo-15 »

Te... Ale ogólnie to mogłeś sobie własny temat założyć... ,XD

Awatar użytkownika
Leo-15
Teoretyk
Posty: 118
Rejestracja: 2011-01-30, 18:10
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował : 3 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#11

Post autor: Leo-15 »

No cóż - mam nadzieję, że admini się nie obrażą, póki co... := -w końcu my bracia, modele i tak powstają prawie że jednocześnie i w jednym miejscu.

Chwilowo póki reszta części jest w drodze, modzona była karoseria:

Zderzaki z G-Made'a bardzo mi się podobają i moim skromnym zdaniem nadają budzie charakterku :>> . Przy montażu na karoserię trzeba trochę pokombinować, bo przy wycinaniu budy wg. instrukcji nie spasowują się z nią do końce - tu i ówdzie trzeba nieco leksanu wyciąć, oraz zrobić otworki pod śruby dodatkowych reflektorów. Tył dopasowuje się już bez zbędnych poprawek.
Trochę szkoda mi było ścinać oryginalne mocowania szekli - bo zrobione są dokładnie tak, jak w oryginalnych zderzakach RoadArmor, ale strasznie kłuło mnie po oczach, że na tylnym zderzaku już tych mocowań nie ma... Jeszcze kilka drobnych zabiegów i można było montować dodatki (Tak, wiem co myślicie o tej wyciągarce... :p - na rozgrzeszenie dodam, że niedawno zrobiliśmy już "właściwe" wyciągarki główne z serw savoxa - odpalane na 3cim kanale i sterowane z aparatury ;) , a i dla tej znalazłem pomysł na wykorzystanie).

Obrazek

Obrazek

Następnie zabrałem się za bagażnik dachowy - przejrzałem listę dodatków na RcMart'cie i powiem, że przynajmniej w mojej opinii, nie widzę tam nic podobnego i fajniejszego, niż ten z Komodo - tymbardziej, że w zestawie mamy też dodatkowe uchwyty na zamocowanie belki oświetlenia, a w zestawie z ramki są od razu bardzo ładne trapy, łopata, gumy do ich przytrzymania i elastyczna linka z hakami. Belka z dodatkowym oświetleniem również jest dorzucona do modelu, co mnie bardzo ucieszyło :) , w zestawie są uchwyty do montażu samej belki bezpośrednio na dachu modelu (ramki z bagażnikiem, oświetleniem oraz zderzaki są już dostępne osobno na RcMart'cie, gdyby ktoś szukał ;) ). Ponadto dorzucona była ramka z osobnymi lampami - te 'normalne' i kilka militarnych - dedykowanych do sawback'a (gdyby był ktoś zainteresowany, to mam mam je na deal - raczej nie planuję w najbliższym czasie budowy czołgu, czy innego wozu bojowego XD ).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

PS. mam jakiś problem ze wstawianiem załączników, a niedługo wychodzę do pracy, wiec nie mam czasu kombinować - póki co wrzucam miniaturki z hosta := . jak to później ogarnę to zedytuję...

Awatar użytkownika
jaruso
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 6928
Rejestracja: 2011-01-26, 12:06
Imię: Krzysztof
Lokalizacja: Gorlice, Małopolska
Podziękował : 48 razy
Otrzymał podziękowań: 83 razy

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#12

Post autor: jaruso »

vince20"cośtamcośtam" - nie śmiecimy w cudzym garażu :decha
Proponuję zapoznać się z zasadami i obyczajami panującymi na forum.
Jeden garaż = jeden model (jednego właściciela).
"Inwazja waranów" - wg autora nie miała na celu zachęcać innych do pisania w tym samym temacie.

Ps. Leo - masz przykład tego, o czym psiałem na PW.
Wątek zostanie podzielony.

Awatar użytkownika
Leo-15
Teoretyk
Posty: 118
Rejestracja: 2011-01-30, 18:10
Imię: Leszek
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował : 3 razy

Re: Gmade Komodo - Dragon Customs - inwazja waranów

#13

Post autor: Leo-15 »

No wiem, chociaż z góry zakładałem, że brat i tak będzie chciał zakładać własny temat, jak zazwyczaj - wyszło drobne nieporozumienie.

Awatar użytkownika
welna79
Znawca / AT!
Znawca / AT!
Posty: 4099
Rejestracja: 2012-02-23, 00:10
Imię: Stasiu, Staszek
Lokalizacja: Gród Kraka
Podziękował : 23 razy
Otrzymał podziękowań: 32 razy

Re: Gmade Komodo - Dragon Customs - inwazja waranów

#14

Post autor: welna79 »

:nos
Normalnie z buciorami Ci się w garaż wcisnął

:hehehe

Awatar użytkownika
Vince20DRAGONCUSTOMS
Teoretyk
Posty: 65
Rejestracja: 2016-02-17, 23:22
Imię: Witold

Re: Inwazja waranów - Dragon Customs G-Made Komodo

#15

Post autor: Vince20DRAGONCUSTOMS »

jaruso pisze:vince20"cośtamcośtam" - nie śmiecimy w cudzym garażu :decha
Proponuję zapoznać się z zasadami i obyczajami panującymi na forum.
Jeden garaż = jeden model (jednego właściciela).
"Inwazja waranów" - wg autora nie miała na celu zachęcać innych do pisania w tym samym temacie.

Ps. Leo - masz przykład tego, o czym psiałem na PW.
Wątek zostanie podzielony.
hmm, nazwał bym to niedopowiedzeniem raczej między mną a bratem, no ale ok nie ma sprawy, widzę że już mi założono temat. Z tego co wcześniej ustalałem z nim to zrozumiałem że opiszemy oba nasze modele w jednym temacie, ponieważ będa budowane w podobnym stylu i do tego samego celu czyli pojazdy ekspedycyjne.

To że pisze inwazja waranów nie oznacza, ze dlatego podpiąłem się pod czyiś temat.... jest to temat brata, a nie obcej mi osoby, i budujemy bliźniacze modele, moja akcja nie miała na celu łamania regulaminu, także spoko i dzięki za uwagę ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Garaż - Sport”