Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

Strona, domeny, serwery, naklejki itp ...
Awatar użytkownika
cina
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 2489
Rejestracja: 2013-09-08, 18:34
Imię: Michał
Lokalizacja: Konstantynów
Podziękował : 6 razy
Otrzymał podziękowań: 25 razy

Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#1

Post autor: cina »

To ja może jeszcze w kwestii formalnej, żeby nie pisać w wątku z zawodów:

Większość z nas robi zdjęcia modelom i nie tylko. Wrzucamy te zdjęcia później na forum, na FB czy inne portale. Sam po każdych zawodach pytałem ludzi którzy byli na zdjęcia o zgodę na wrzucenie na FB czy inny portal. Żeby uniknąć tego problemu dla siebie i innych którzy zdjęcia robią proponuję aby akceptacja regulaminu forum a co za tym idzie start w zawodach były równoznaczne ze zgodą na publikację wizerunku. Oczywiście osób które sobie tego nie życzą i to napiszą wizerunek nie będzie nigdzie publikowany.

Żebyście nie zrozumieli mnie źle czy opacznie. Nie chodzi o nie wiadomo jakie zdjęcia, portrety czy inne "akty" :) ale sami wiecie że czasem ciężko zrobić zdjęcie bez osób w tle, a czasem całą sytuacja wymaga żeby dane osoby na zdjęciu się pojawiły.

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#2

Post autor: Sławek »

Nie ma takiej mozliwosci prawnej, nie mozna publikowac wizerunku innych osob bez ich kazdorazowej zgody, mozna tylko wlasne, aczkolwiek w kontekscie wchodzacego za chwile RODO sprawa jeszcze bardziej sie skomplikuje. Mozna sobie wyobrazic sytuacje w ktorej ktos wstawi fotke kogos innego np. pijanego, bo przeciez zaakceptowal regulamin forum.
W kontekscie RODO proponuje w ogole zaniechac wstawiania na forum jakichkolwiek fotek z wizerunkiem.

Pozdr

karsto1982
Teoretyk
Posty: 429
Rejestracja: 2009-11-27, 15:15
Imię: Karol
Lokalizacja: Piła
Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#3

Post autor: karsto1982 »

Czyli nie można wstawić żadnego zdjęcia na którym jest jakakolwiek inna osoba po za osoba która robi zdjęcie tak? Ew rodzina. Tak jak są spotkania I robi się grupowe zdjęcia i czasem są gdzieś w tle dzieci czy inni też dorośli, to takich nje można wstawić tak? Dobrze zrozumiałem?

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#4

Post autor: Sławek »

karsto1982 pisze:Czyli nie można wstawić żadnego zdjęcia na którym jest jakakolwiek inna osoba po za osoba która robi zdjęcie tak? Ew rodzina. Tak jak są spotkania I robi się grupowe zdjęcia i czasem są gdzieś w tle dzieci czy inni też dorośli, to takich nje można wstawić tak? Dobrze zrozumiałem?
Aby byc w spokoju z duchem przepisow to powinno sie miec zgode wszystkich. Polecam lekture o RODO, wchodzi to w zycie lada chwila, to bedzie z jednej strony masakra, a z drugiej szansa na troche wiecej prywatnosci.

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#5

Post autor: Sławek »

Aby Wam uzmysłowić co oznacza RODO, proszę bardzo, np. news z dzisiejszego dnia https://www.money.pl/gospodarka/wiadomo ... 02351.html

Pozdr

Awatar użytkownika
irko
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1593
Rejestracja: 2011-10-09, 23:32
Imię: Irek
Lokalizacja: mazowieckie
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#6

Post autor: irko »

To dopiero od 25 maja.
Ograniczenie z publikacja wizerunku na forum ma raczej podstawy emocionalne uczestników niż prawne.
Niektórzy nie chcą byc pokazywani i nie chcą się tłumaczyc dlaczego, więc przeforsowali takie ustalenie na forum wobec wszystkich.

Ja to rozumiem, robię zdjęcia imprezy z ludzmi, modelami, wszystkim tym co mi sie spodoba ale publikuję na rc-trial.pl tylko modele.
Wszystko jest kwestią umowy między ludzmi :)

Awatar użytkownika
Sławek
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 15492
Rejestracja: 2008-03-01, 13:59
Imię: Obi-Wan Kenobi
Lokalizacja: Mielec
Podziękował : 1 razy
Otrzymał podziękowań: 94 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#7

Post autor: Sławek »

A ja np nie zycze sobie abys mi robil fotki, i mam takie prawo, zatem najpierw powinienes o to zapytac, bez wzgledu na to, czy to pozniej publikujesz gdziekolwiek czy nie ;) i nie ma to nic wspolnego z tym, kto w jakim stanie jest czy tez nie, sa rozne tego powody i masz obowiazek (kazdy ma) to uszanowac, ale przed a nie po fakcie :) to, ze Ty tego nie opublikujesz to nie oznacza, ze posiadajac fotki ktos sie nie moze wlamac i wykrasc Tobie fotki a nastepnie je opublikowac w necie, pomysl o tym ;)

Pozdr

Awatar użytkownika
Tomek.Z
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 1317
Rejestracja: 2012-03-14, 18:32
Imię: Tomek
Lokalizacja: Olkusz
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#8

Post autor: Tomek.Z »

Wcześniej , jak dobrze pamiętam fotki z wizerunkami uczestników mogły być tylko w dziale "Action Team" i było to ustalenie umowne między forumowiczami . Warto do tego powrócić.

Awatar użytkownika
irko
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1593
Rejestracja: 2011-10-09, 23:32
Imię: Irek
Lokalizacja: mazowieckie
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#9

Post autor: irko »

Sławek pisze:A ja np nie zycze sobie abys mi robil fotki, i mam takie prawo, zatem najpierw powinienes o to zapytac, bez wzgledu na to, czy to pozniej publikujesz gdziekolwiek czy nie ;) [...]
Sławku
Przepisy prawa autorskiego ograniczają się do rozpowszechniania wizerunku, a nie jego utrwalania.

Poza tym nie ogranicza to rozpowszechnianie wizerunku osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych

Jako że jestes powszechnie znana osobą i bedziesz pełnił funkcje publiczne (sędzie podczas zawodów) można cię fotografować ile wlezie....

A tak całkiem poważnie - każdy jeśli sobie nie życzy i mi o tym powie nie bedzie fotografowany.
Musimy się w końcu poznac osobiście, żebym wiedział, że to dotyczczy ciebie

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#10

Post autor: Pixel »

To ja przedstawię sprawę z prawnego punktu widzenia, bo gdybanie nie ma tu końca. Myślę, że co do brzemienia artykułu nikt nie będzie dyskutował.

Najpierw co to jest wizerunek:

Wizerunek to utrwalenie fizycznego obrazu człowieka w taki sposób, że może on zostać rozpoznany.
Jeżeli na zdjęciu nie jesteśmy w stanie rozpoznać osoby, w tym momencie nie mamy do czynienia z wizerunkiem danego człowieka.
Regulacja wizerunku rozbita jest w prawie polskim pomiędzy dwa akty prawne – Kodeks Cywilny oraz ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Kodeks Cywilny zalicza wizerunek do dóbr osobistych i obejmuje go ochroną na zasadach ogólnych dotyczącą tych dóbr. Prawo autorskie uszczegóławia natomiast zasady rozpowszechniania wizerunku.

A tak brzmi art. 81 ustawy o prawie autorskim:

"Art. 81 1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:
1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;
2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza."


Reasumując, jeżeli rozpowszechniamy czyjś WIZERUNEK bez zgody danej osoby, jest to działanie bezprawne, za które są konkretne sankcje ale to nie czas i miejsce, żeby o tym się rozpisywać ;).

To tak w skrócie bez ujęcia wyjątkowych okoliczności utrwalenia czyjegoś WIZERUNKU (bo to o niego jest tu cały spór)

Jeżeli trzymamy się prawa to niech to już będzie podparte konkretem a nie różnymi pomysłami ;)

Awatar użytkownika
czayo
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!
Posty: 3734
Rejestracja: 2011-01-05, 14:30
Imię: Marcin
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 48 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#11

Post autor: czayo »

irko pisze: Jako że jesteś powszechnie znana osobą i bedziesz pełnił funkcje publiczne (sędzie podczas zawodów)....
Irek, chyba zbytnio popłynąłeś. Przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i się zastanów czy ma to jakikolwiek sens.

Awatar użytkownika
irko
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1593
Rejestracja: 2011-10-09, 23:32
Imię: Irek
Lokalizacja: mazowieckie
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#12

Post autor: irko »

Napisałem to tytułem żartu...
Zabrakło tylko znaczka ;)

Potem dodałem "A tak całkiem poważnie..." podkreślając że to co wyżej jest niepoważne i nie należy tego brać serio.

Moja wina jeśli to nie wybrzmiało dobrze :=
Ostatnio zmieniony 2018-04-04, 15:00 przez irko, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Tomek.Z
Weteran / AT!
Weteran / AT!
Posty: 1317
Rejestracja: 2012-03-14, 18:32
Imię: Tomek
Lokalizacja: Olkusz
Podziękował : 7 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#13

Post autor: Tomek.Z »

Ale się poważnie zrobiło. Dajcie spokój , parę lat na forum jestem i nigdy nie słyszałem , żeby ktoś miał z tym problem. Foty z integracji dawać na Action Team i tyle. Na Os-ach to chyba nikt nic głupiego nie robi ☺

Awatar użytkownika
Pixel
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 2687
Rejestracja: 2015-09-26, 13:46
Imię: Bartek
Lokalizacja: okolice Łodzi
Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 10 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#14

Post autor: Pixel »

Tomek.Z pisze:Ale się poważnie zrobiło. Dajcie spokój , parę lat na forum jestem i nigdy nie słyszałem , żeby ktoś miał z tym problem. Foty z integracji dawać na Action Team i tyle. Na Os-ach to chyba nikt nic głupiego nie robi ☺
Ja tylko sprostowałem wszystko prawnie, bo zaczęło się rozpływać w domysłach ;)

Awatar użytkownika
irko
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!
Posty: 1593
Rejestracja: 2011-10-09, 23:32
Imię: Irek
Lokalizacja: mazowieckie
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Re: Publikacja zdjęć z zawodów/spotkań

#15

Post autor: irko »

Ja bardzo lubię robić zdjęcia na zawodach.
Jednak w związku z watpliwościami dotyczącymi wizerunku - bedę za każdym razem pytał o zgodę.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy organizacyjne ...”