Teraz jest 2018-11-19, 16:29

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin działu

Kliknij, aby przejrzeć regulamin

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane:2017-04-04, 15:03 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Model: trial/drift/offroad/latawce RC
Imię: Krzysztof
Słupki pomocnicze i sznurek zostały przetestowane w Wildze.
Ja testowałem to rozwiązanie w klasie SS.

Z początku rozwijanie sznurka, jego przewlekanie przez otwory w słupku było wkurzające i czasochłonne.
Na pewno na przyszłość trzeba jakoś "zarobić" końcówki sznura (termokurczka, kropelka kleju lub farby), bo jest to sznur bawełniany, więc się łatwo rozwarstwia i utrudnia przewlekanie.

Z każda kolejną trasą szło nam już znacznie szybciej, ponieważ nie ściągaliśmy słupków ze sznura nawijając go z powrotem na rolkę. Podczas zwijania sznura, słupki grawitacyjnie "zjeżdżały" w dół aż do końca sznura, gdzie była pętla uniemożliwiająca całkowite zsunięcie się słupków. Przy ponownym rozkładaniu sznurka wystarczyło wbijać słupki już nawinięte na sznur w odpowiednie miejsca...

Druga sprawa, to decyzja na jakiej wysokości ma być sznur:
- na wysokości zgodnej z 1:1, czyli w skali ok 10 cm od gruntu - wtedy najazd kołem kończy się najczęściej wkręceniem sznura w półosie i zdewastowaniem ograniczenia trasy...
- dużo niżej, kilka cm nad gruntem - wygląda to mniej skalowo, za to jest bezpieczniejsze dla modelu, sznurka i słupków (model przejeżdża po sznurku nie ciągnąć go za sobą).

Zotornik narzekał na wkręcanie się sznura w koła...
Potwierdzam tą "skłonność" sznurka, miękki bieżnik nie może się mu oprzeć. Czy to wada ? Wg mnie nie.
Trasa ograniczona sznurem lub taśmą powinna mieć szerokość co najmniej 60 cm i chyba niezachowanie tej szerokości było przyczyną częstych kontaktów opon ze sznurkiem w SC? W SS chyba też nie zawsze ta minimalna szerokość była zachowana ale nie dało nam się to we znaki, doszło bodajże tylko dwa razy do wkręcenia sznura w koła..

Słupki pomocnicze i sznurek nie powinny przejmować roli jakie spełniają bramki, zresztą stąd brak jest kar za dotknięcie tych słupków i sznurka czy taśmy, punktujemy tylko wyjazd modelu wszystkimi 4 kołami poza wyznaczoną trasę.
Jednak uczestnik rozpychający taśmę/sznurek podejmuje ryzyko wkręcenia się tych elementów w podzespoły modelu, a wtedy aby je usunąć naliczone powinno zostać 8 PK za dotknięcie modelu w celu usunięcia przeszkody uniemożliwiającej dalszą jazdę, o ile można tego dokonać bez zmiany położenia modelu. To wymusza ostrożność i przy okazji również nie pozwala na demolowanie wyznaczonej trasy.

Na słupki pomocnicze przygotowałem 2 rodzaje słupków, jedne wysokie na 15 a drugie na 9,5 cm. Piasek w Wildze był tak sypki, że te dłuższe słupki można było wbić prawie na całą długość w grunt, te krótsze z kolei nawet wbite w całości nie trzymały pewnie sznura w miejscu. Wniosek z tego taki, że obie długości są przydatne w zależności od podłoża: krótkie na grunt twardy, dłuższe na piach...

Na pewno oprócz aspektów wizualnych ograniczenie trasy uatrakcyjnia też same przejazdy poprzez ograniczenie możliwości poruszania się modelem gdzie tylko dusza zapragnie, tam gdzie nie ma naturalnych przeszkód. Dzięki temu można było np. wyznaczyć OS na płaskim terenie z wydmami z piasku, gdzie nie same bramki były wyzwaniem, ale też teren i sposób przemieszczania się między nimi.

Poniżej fotki z trasą ograniczoną sznurem na małej i większej wysokości, oceńcie sami:

Załączniki:

PostNapisane:2017-04-04, 15:19 
Wtajemniczony / AT!
Wtajemniczony / AT!

Podziękował : 2 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy

Model: Złomnix
Imię: Michał
Sznur na "skalowej" wysokości prezentuje się mega :OK

PostNapisane:2017-04-04, 15:56 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 12 razy
Otrzymał podziękowań: 9 razy

Model: HILUX-TF2, HILUX Rcmodelex, Axial itd...
Imię: Grzegorz
Wysokość była ok tendencja skręcanie sznurka znana jednak każdy ryzykował i jechał po sznurku więc skutki takiego ataku znał i wkalkulowł. Wysokość skalowa niech zostanie a wszyscy muszą się przystosować i mniej ryzykować lub nie dawać MI układać trasy

Palnięte via Tapatalk without using ten fingers on PRIV QWERTY keyboard

PostNapisane:2017-04-04, 18:36 
Adept / AT!
Adept / AT!

Podziękował : 3 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Model: Toyota FJ40/MAN F2000 8x8 w budowie
Imię: Bartek
Pięknie to wygląda :ok

PostNapisane:2017-04-05, 07:03 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 116 razy

Model: Toyota: Hilux/RAT/LC70/LC80/ Jeep: XJ/TJ KrAZ 255b
Imię: Borys

Ostrzeżenia: 1
Zapo :OK nic dodać nic ująć.
Z swojej strony powiem tylko tyle że w pierwszej chwili nie wiedziałem jak je traktować. Myślałem, że karane jak dotknięcie słupka 8pkt, ale szybko okazało się że można dotykać sznurka ale wyjechać 4kolami nie można bo punkty karne są ;) Z obserwacj, które przeprowadziłem ta sztuka udała się chyba 3 osobom, (nie wliczam akcji gdzie model się przewracał i wypadł poza trasę)

:W

PostNapisane:2017-04-05, 18:26 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 27 razy
Otrzymał podziękowań: 257 razy

Model: Def 90 | Def 110 TRX-4 | Ford Bronco 1973 CMX
Imię: Wojtek
Tu nic nie trzeba było zgadywać ;) Wszystko dokładnie jest opisane w Regulaminie.

Natomiast nie jednego na pewno zaskoczyło to, jak łatwo sznurek wkręcał się w koła. Praktycznie rzadko kiedy, przejechanie kołem przez sznurek obywało się bez dodatkowej interwencji związanej z jego ręcznym odczepieniem - czyli w teorii dotknięcie linki bez punktów, w praktyce przynajmniej ja takich nałapałem sporo :/

Bawełniany sznurek + opony z klockowatym bieżnikiem = masakra :D

Przytoczę tu ku przestrodze, sytuację która mnie właśnie w związku z tym dotknęła - a mogła skończyć się poważna awarią!

Sytuacja prosta - najechałem na sznurek, ten się okręcił wokół osi 2 lub 3 razy i do tego na tyle mocno, że przy odkręcaniu go przerwał się na dwie części. Mówi się trudno - linkę i trasę poprawiliśmy.
Ale gdy chciałem jechać dalej okazało się że model ani drgnie!!! Zupełnie nie reaguje na "gaz" - ani do przodu, ani do tyłu - w tym momencie pomyślałem, że spaliłem silnik lub regiel, gdy doszło do zablokowania kół przez zakotłowaną linkę wokół mostu. Dopiero dokładne obejrzenie modelu, wykazało, że linka się zerwała, ale na półosi pozostał kawałek sznurka, który wcisnął się i zacisnął w szczelinie pomiędzy końcem mostu, a hexem - skutecznie blokując cały układ napędowy.
Ponieważ u mnie mosty są fabrycznie zblokowane, przekładnia nie ma sprzęgła - to tylko szczęściu i odrobinie rozsądku, zawdzięczam że nie spaliłem silnika lub nie uszkodziłem czegoś tam innego na siłę nie próbując trzymać modelu na obrotach.

Tak więc historia ta morał ma taki - wyznaczona trasa ładna i fajna jest, ale pamiętać należy, iż sznurek to nasz w terenie nowy wróg ;)

PostNapisane:2017-04-14, 10:09 
Adept / AT!
Adept / AT!

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Model: CC-01 Pajero, Samurai 1:10 na HSP, LosiMRC 1:24
Imię: Zbyszek
Pomysł na ograniczanie OSów taśmą uważam za genialny. Jeśli to nie tajemnica, to gdzie kupowałeś sznurek? Allegro czy każda pasmanteria taki posiada? Szukałem tasiemek/wstążek do kwiatów z wzorem taśmy ostrzegawczej, ale niestety google nic nie znalazł.

PostNapisane:2017-04-14, 12:23 
Znawca / AT!
Znawca / AT!

Podziękował : 37 razy
Otrzymał podziękowań: 39 razy

Model: pierwszy najlepszy
Imię: Stasiu, Staszek
zibi napisał(a):
Pomysł na ograniczanie OSów taśmą uważam za genialny. Jeśli to nie tajemnica, to gdzie kupowałeś sznurek? Allegro czy każda pasmanteria taki posiada? Szukałem tasiemek/wstążek do kwiatów z wzorem taśmy ostrzegawczej, ale niestety google nic nie znalazł.

Oczywiście że to nie tajemnica - ba, powiedziałbym że warto tą wiedzę upubliczniać :D
Sznurek masarski a dla naszych opon masażowy :) hehe

jedna z opcji
kolejne do wyboru
i siakieś jeszcze

Kwestia wyszukania sobie odpowiedniej długości i gramatury i będziesz Pan zadowolony
:piwo

PostNapisane:2017-04-14, 15:41 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 62 razy
Otrzymał podziękowań: 135 razy

Model: trial/drift/offroad/latawce RC
Imię: Krzysztof
Pomysł na ograniczenie trasy jest stary, ale dawno nie był stosowany . Warto o nim przypomnieć, bo urozmaica to trasy.

Ostatnio kupowałem sznur z tego sklepu:
http://www.sklep-masarski.pl/nici-wedliniarskie-bialoczerwone-500g-p-465.html

Wystarczy poszukać frazy "sznur wędliniarski" lub "nici wędliniarskie".

Wygodnie jest wziąć dwie mniejsze rolki i rozwijać każdą po jednej stronie OSu.
W przypadku słupków z otworami, sznur nawlekam tylko raz, a po zakończeniu OSu, zwijam sznur razem ze słupkami na szpulę (zwijam sznur, a słupki przesuwają się po sznurze w dół, rozwijanie jest wtedy łatwiejsze).

PostNapisane:2017-04-18, 13:24 
Adept / AT!
Adept / AT!

Podziękował : 0 razy
Otrzymał podziękowań: 2 razy

Model: CC-01 Pajero, Samurai 1:10 na HSP, LosiMRC 1:24
Imię: Zbyszek
Dzięki. Zaraz zamawiam

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]