Teraz jest 2018-07-21, 03:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Regulamin działu

Kliknij, aby przejrzeć regulamin

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane:2018-06-28, 09:25 
Teoretyk

Podziękował : 5 razy
Otrzymał podziękowań: 0 razy

Model: Sherman Firefly, PL-01 Concept 1/16
Imię: Marcin
Dzięki,
Narysowałem cztery gniazda pod kołki 7mm z boków (na wysokości progów), to będą główne punkty mocowań. Do tego położenie karoserii będzie ustabilizowane poprzez cztery wcięcia (po dwa z przodu i z tyłu) w które wejdą podłożnice ramy. Powinno to zapewnić wystarczająco stabilne pozycjonowanie kasty względem ramy. Kasta wejdzie na ramę z lekkim wciskiem i i będzie utrzymywana dzięki sprężystości karoserii. Alternatywnie w miejscach tych kołków będę mógł dać śrubki :|

Neodymy sprawdzają się też przy sztywnych konstrukcjach, nie tylko przy wydmuszkach, ja daję je do połączeń kadłubów modeli czołgów RC ale jest to tylko element wspomagający połączenia kołkowe. Sprawdza się wyśmienicie pod warunkiem że się nie przesadzi z wielkością magnesu bo potem ciężko czołg rozebrać ;)

PostNapisane:2018-06-28, 09:29 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy

Model: Toyota: Hilux/RAT/LC70/LC80/ Jeep: XJ/TJ KrAZ 255b
Imię: Borys

Ostrzeżenia: 1
Wystarczy dobra rolka by magnes puścił ;)
Jak robisz z boku to pamiętaj by bylo dobrze wzmocnione tzn sztywność konstrukcji na środku bo inaczej puści najsłabszy element. To z doświadczenia mówię bo przy budzie chinskiej abs land rover d90 często nie wzmocnione progi przy grubszych sprawach puszczaly ;)

Pozdr.

PostNapisane:2018-06-28, 10:18 
Teoretyk

Progi są solidne, mają około 8mm grubości :OK
Załącznik:

Poza tym mam to zamiar wydrukować z poliamidu a to znacznie wytrzymalszy materiał w porównaniu do ABEesu lub HIPSu.

PostNapisane:2018-06-28, 10:37 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 17 razy
Otrzymał podziękowań: 108 razy

Model: Toyota: Hilux/RAT/LC70/LC80/ Jeep: XJ/TJ KrAZ 255b
Imię: Borys

Ostrzeżenia: 1
Chyba się nie zrozumieliśmy :) progi są mocne, ale co dalej? np upadnie Ci model na dach czyli uderzysz kantem, to zazwyczaj będzie pękać to co jest nie wzmocnione czyli w przypadku d90 koło progów lub w okolicach drzwi lub słupków przy szybach bo nie było należytej sztywności ;)

Na przykładzie mojej zielonej Toyoty Hilux, sztywność konstrukcji opiera się na pace pickupa oraz kanapie, która łączy boki.
Nie mając usztywnienia konstrukcji tudzież łącznika między lewą, a prawą stroną karoseria jest najbardziej podatna na usterki ;) W Toyocie Hilux rat z extreme jest osłabiona sztywność przez co pękły mi dwa razy słupki przednie przy szybie, boczne mocowania mam "pogrubione" ale gdybym nie miał łącznika w postaci ściany między lewą, a prawą stroną to by mi pękła powyżej miejsca wzmocnienia bocznego ;)

Mam nadzieję, że bardzo w miarę zrozumiale przedstawiłem o co mi chodziło z sztywnością konstrukcji ;)

Pozdr

PostNapisane:2018-06-28, 11:07 
Teoretyk

W sumie to masz racje nie pomyślałem o sztywności słupka A, trochę go wzmocnię. O słupek B i D się nie martwię bo to kilka milimetrów kwadratowych przekroju więc trzeba by model rozdeptać żeby się odkształciło. Na wysokości słupka B chce dodać jeszcze żebro ale dopiero jak zagospodaruję wnętrze. Poza tym poliamid się bardzo trudno łamie, wygina się i owszem, ale pęknąć go strasznie trudno. Często wykonuję z tego materiału części do maszyn i niejednokrotnie są wytrzymalsze niż ich odpowiedniki wykonane metodami skrawania :OK

PostNapisane:2018-06-28, 13:51 
Znawca / AT!
Znawca / AT!

Podziękował : 36 razy
Otrzymał podziękowań: 37 razy

Model: pierwszy najlepszy
Imię: Stasiu, Staszek
Uszczelki szyb będziesz miał na zasadzie zamalowania wydruku czy planujesz coś wrzucić?
Tak pytam, bo na etapie projektowania warto już mieć to zaplanowane
;)

PostNapisane:2018-06-28, 15:06 
Teoretyk

Uszczelki już wrysowałem w model:
Załącznik:

Będą wydrukowane razem z kastą a na końcu pomalowane. Szyby zrobię z vivaku albo plexi o grubości 1-1.5mm i wkleję klejem neoprenowym albo podobnym.

PostNapisane:2018-06-28, 21:48 
Znawca / AT!
Znawca / AT!

UZI napisał(a):
Uszczelki już wrysowałem w model:
[...]wkleję klejem neoprenowym albo podobnym.

Możesz mi coś więcej napisać o tym kleju
:Y
Brzmi ciekawie, nie znam

PostNapisane:2018-06-28, 22:30 
Teoretyk

Takich klejów jest na rynku masa, najpopularniejszy to "Butapren". Niektóre kleje do luster też są świetne :OK

PostNapisane:2018-06-30, 19:29 
Teoretyk

Dalszy ciąg rysowania :)
Narysowałem resor, który następnie "przymocowałem" do osi przedniej i tylnej. Miedzy resor a most dałem klinową wstawkę żeby zmniejszyć kąt między wałem napędowym a mostem. Narysowałem również wieszaki którymi będą resory połączone z ramą.
Załącznik:

Załącznik:

Zacząłem też modzić ramę, na razie wygląda to tak:
Załącznik:

Załącznik:

Jeszcze brak poprzeczek i zderzaków, ale to się wymyśli.
A tak przy okazji jaki polecacie rozdzielacz?

Dodałem też tymczasowe koła, mniej więcej narysowane w proporcji. Opony jeszcze nie dotarły więc nie mam wzorca do skopiowania. Tak samo jest z felgami, zamówiłem w RCmodelexie, ale od tygodnia cisza, brak odpowiedzi ze strony sklepu :pala Tak wiec finalne koła będą jak będą namacalne części.
Załącznik:

Nie mogłem się oprzeć aby złożyć to co dotychczas narysowałem w całość :D
Załącznik:

PostNapisane:2018-07-01, 05:35 
Znawca / AT!
Znawca / AT!

:OK
Dobrze idzie
Jeśli chodzi o rozdzielacz to mógłbym ci zaproponować trzy rozwiązania.
Każde z rozwiązań jest podyktowane względami estetyczno, praktycznie, kasowymi :D
- Pierwsze to przekładnia z modelu mst-cfx
Jest dość spora ale większość z niej chowała by się pod maską, tuż przed grodzią silnika.
Tylko zakup osobnej przekładni może być .... nieco utrudniony bo tej ścieżki nie przecierał chyba jeszcze nikt (na ogół, nabywany był kit lub rtr)
- Druga opcja, to sprawdzona i w przystępnej cenie przekładnia z axiala, sporo dostępnych części do upgrade lub naprawy (czy to w szufladach forumowiczów jak i magazynach internautowych szopów)
Ale przekładnia ta jest umieszczona z silnikiem centralnie, więc (z doświadczenia z budowy wnętrza do takiego dryblasa wiem) musiałbyś zrobić spory tunel środkowy z podłokietnikiem żeby to ładnie zakryć.
- Trzecia opcja (i ta wydaje mi się najrozsądniejsza), to domówienie we wspomnianym przez ciebie czeskim sklepie przekładni a'la HPI z wałkiem 5mm
Dorzucili by ją do mostów i wsio byś miał w jednej paczce
Przekładnia ze względu na swój dość kompaktowy rozmiar wejdzie ci elegancko pod maskę (nawet z możliwością jej zabudowania imitacją silnika) i nie będzie ci kolidować z deską rozdzielczą i tunelem środkowym.
Przy tym wszystkim pamiętaj też (pomocne są kalkulatory do liczenia prędkości stworzone przez jaruso) o zastosowaniu odpowiedniego rozdzielacza
Powodzenia
Pozdrawiam
welna79
:W

PS.
Resory i wieszaki z szelkami wykonasz sam czy masz na nie jakiś pomysł jak je pozyskać?

PostNapisane:2018-07-01, 08:03 
Weteran / AT!
Weteran / AT!

Podziękował : 15 razy
Otrzymał podziękowań: 34 razy

Model: SCX-10 i inne elektryki
Imię: Michał
Mam jesżyczę jedna przekładnię od Czecha n stanie jak chesz

PostNapisane:2018-07-01, 09:50 
Teoretyk

Podziękował : 4 razy
Otrzymał podziękowań: 11 razy

Model: 4x4 , 6x6 ...
Imię: Zbyszek
Jak już Stasiu wspomniał , polecam przekładnie HPI plus rozdzielacz T1 do kompletu o którym zapomniał napisać :OK .

PostNapisane:2018-07-01, 10:20 
Dinożarł / AT!
Dinożarł / AT!

Podziękował : 60 razy
Otrzymał podziękowań: 130 razy

Model: trial/drift/offroad/latawce RC
Imię: Krzysztof
Tak jak piszą koledzy powyżej, zestaw reduktor HPI (7.4:1) z rozdzielaczem T1 (2.18:1) powinien dać Ci odpowiednie przełożenie całkowite jak i największą swobodę w zagospodarowaniu miejsca zarówno w "komorze silnika" jak i we wnętrzu karoserii. Jeśli sprawa pełnego wnętrza nie jest dla Ciebie tak istotna, to można zastosować przekładnię centralną (zintegrowaną z rozdzielaczem) - w zależności od konkretnego wyboru będzie wymagać to mniej lub więcej kompromisów we wnętrzu.

PostNapisane:2018-07-01, 18:42 
Teoretyk

Dzięki za podpowiedź :friends

Dam dwubiegowego Axiala :) Co prawda jest przystosowany do montażu w centrum pojazdu i zabierze sporo miejsca w wnętrzu ale jak wrysuję w model to zobaczymy jak to wygląda. Jak mi się nie spodoba to coś wymyślę ;)

Resory mam gotowe, kupiłem z wyprzedaży u Storma ;) Wieszaki do nich chyba zrobię sobie sam, albo z amelinium (mam takie ceowniki) albo z blachy stalowej (na razie sprawa otwarta).

Utwórz nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 52 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]